Štern: Najveća greška napravljena je prilikom privatizacije Ine u prvom krugu 2003.

štern ina linić račan
Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

U Hrvatskom saboru traje još jedna sjednica Antikorupcijskog vijeća oko stanja u Ini. Pred vijećem svjedoči bivši član Nadzornog odbora Ine Davor Štern, a danas se očekuje i svjedočenje Siniše Petrovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Najveća pljačka u Ini?! Sjetite se 2003. i privatizacije u režiji SDP-a kada su zataškane Inine milijarde u bespućima Sirije
> Grmoja: Zekanović je slika i prilika Plenkovićeva HDZ-a
> Penava: Plenkovićevo obećanje o otkupu udjela od MOL-a bila je samo atraktivna PR akcija

Predsjednik nacionalnog vijeća Nikola Grmoja još jednom je uputio poziv na saslušanje premijeru Andreju Plenkoviću, bivšem i sadašnjem ministru gospodarstva Tomislavu Ćoriću i Davoru Filipoviću, predsjedniku Nadzornog odbora Ine Damiru Mikuljanu te predsjedniku Hrvatske gospodarske komore Luki Buriloviću.

Na početku sjednice predsjednik Antikorupcijskog vijeća Nikola Grmoja pročitao je prijedlog Mirele Ahmetović o potrebi da se uputi poziv za svjedočenje i glavnoj državnoj odvjetnici Zlati Hrvoj-Šipek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog je prihvaćen s 5 glasova za i 4 suzdržana.

Štern: Posljedice ugovora pod koruptivnim odnosima se mogu poništiti, ali kupljene dionice se ne mogu poništiti

– Ja volim Inu, ja sam radio u Ini gotovo cijeli svoj život. U Ini sam ostvario američki san, rekao je na početku svoga svjedočenja Davor Štern.

– Osobno smatram da je najveća greška napravljena prilikom privatizacije Ine u prvom krugu 2003. kad je MOL prodano 25 posto dionica + jedna dionica + pravo veta. To pravo veta je bilo otrovna pilula. Nitko nije bio spreman ući u Inu zbog toga, ustvrdio je Štern, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Odvjetnik Marijan Kostrenčić, koji je tad zastupao OMV, tvrdio je da je bio zainteresiran za Inu, ali im nije bilo dano pravo veta u vremenu pregovora. Kad su kasnije saznali da je veto uključen u uvjete kupovine željeli su se uključiti u proces kupovine ali im je rečeno da je natječaj gotov. Tad je već bilo jasno da je MOL krenuo na Inu, ustvrdio je Štern.

>Bivši direktor INA-e Štern: Gadljivo na koji se primitivan način pljačka država
>Bivši SDP-ov ministar Linić komentira aferu u Ini: Koja je bila njegova uloga glede Ine?

– Nakon 2009. počele su promjene ugovora do kojih je dolazilo koruptivnim radnjama, koliko znamo, ima i osuđenika. Nisam pravnik ali koliko ja znam posljedice ugovora pod koruptivnim odnosima se mogu poništiti, ali kupljene dionice se ne mogu poništiti. Oduzimanje dionica onome tko ih je kupio, bez obzira na radnje koje su se kasnije dogodili, a slijedile su iz tih ugovora, su neupitno u vlasništvu onoga tko je kupio dionice, ustvrdio je Štern dodavši da to treba ostaviti odvjetnicima.

>Plenković o slučaju INA-MOL: Sve je započelo u Račanovoj vladi, a nastavljeno u Sanaderovim i Milanovićevim vladama

Podsjećamo, na prethodnoj sjednici prošloga tjedna saslušani su bivši predsjednik Nadzornog odbora INA-e Damir Vanđelić i bivši predstavnik radnika u Nadzornom odboru Božo Mikuš.

Predsjednik Antikorupcijskog vijeća, mostovac Nikola Grmoja uoči sjednice je rekao kako većina pozvanih želi doći na Antikorupcijsko vijeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.