Jedan od protagonista afere Zambija – Zoran Subošić otkrio je koliko je plaćeno samo odvjetniku u procesu posvajanja djeteta iz DR Konga, no otkrio da su parovi ‘plaćali nekakve donacije sirotištu u Kongu. Upravo se taj dio, među ostalim, kosi sa zajedničkom izjavom UN-ovih odbora za ljudska prava iz rujna 2022.
”Mi smo plaćali odvjetniku oko 6000 dolara. Možda čak i više. To se ne plaća odjednom, to se rascjepka. To smo plaćali preko banke, tu nije bilo nikakvih omotnica, rekao je Subošić u Nedjeljom u 2.
>Komentari na Subošića: Kao da je kupio diplomu za 6000 dolara, a pravda se kako je išao kanalima kojima i drugi
”Plaćali smo nekakve donacije u sirotište koje nisu određene. Svatko će nešto platiti. To sirotište nije financirano od neke državne institucije. Oni se uzdržavaju putem donacija”, kazao je.
Naime, odbori za ljudska prava Ujedinjenih naroda (UN) 29. rujna 2022. donijeli su zajedničku izjavu o ilegalnim aspektima međudržavnog posvajanja djece u kojoj se točno može detektirati gotovo sve što je afera Zambija objelodanila u Hrvatskoj. Problematična posvajanja djece, obično u razvijene zemlje iz manje razvijenih zemalja, fenomen je o kojem se naveliko govori u Zapadnim zemljama.
> Umjesto da traži odgovore na važna pitanja, Stanković Subošićima dao sat vremena za izazivanje suosjećanja
U jednom pasusu zaključka pod nazivom ”Neprimjerena financijska dobit i korupcija”
stoji sljedeće: Države će poduzeti sve odgovarajuće mjere za osigurati da, kod međudržavnog posvojenja, smještaj ne rezultira neprimjerenom financijskom dobiti za oni koji su uključeni.
Službene bi naknade trebale biti dostatne da pokriju troškove i potrebno je navesti sve pojedinosti dostupnih za javno savjetovanje.
Doprinosi i donacije trebaju biti jasno odvojeni od proces posvajanja,28 pružanje razvojne ili humanitarne pomoći ne bi trebalo povezivati s ovlaštenje za provođenje posvojenja.
Korupcija u bilo kojoj fazi procesa usvajanja bit će kriminalizirani”, stoji u tom UN-ovom dokumentu.
Dok se u mainstream medijskom prostoru odašilju poruke da ako se problematiziraju dosadašnja posvajanja djece iz afričkih zemalja, da se time diskriminira i ugrožava do sada posvojenu djecu koja godinama žive u Hrvatskoj, u svijetu se godinama govori o nerijetko ilegalnoj pozadini posvajanja djece iz manje razvijenih zemalja, a postoji niz slučajeva usvojene djece koja su, kada su odrasla, tužila zemlje u koje su posvojena.
>Stravična trgovina djecom: Dvije priče razotkrivaju kako majkama obećaju da će se dijete obrazovati i vratiti pa ih prodaju
Zbog nagomilanih problema oko međudržavnih posvajanja, 29. rujna 2022. odbori za ljudska prava Ujedinjenih naroda donijeli su zajedničku izjavu o ilegalnim međudržavnim posvajanjima koje donose obaveze država članica UN-a, a tu je naravno, i Hrvatska.
Ključna načela UN-a
Navode se i ključna načela kako do ilegalnog međudržavnog posvajanja ne bi došlo.
Ističe se kako države imaju dužnosti spriječiti nezakonito međudržavno posvajanje donošenje i provedbom zakona, politika i drugih mjera.
Pritom se mora imati na umu četiri ključna načela:
Interes djeteta je najvažniji u svim slučajevima.
Međudržavno posvojenje mora poštovati načelo supsidijarnosti što podrazumijeva da se u zemlji koja je djetetova domovina, prije međunarodnog posvajanja, moraju iscrpiti baš sva moguća rješenja da dijete život nastavi u svojoj zemlji.
Zabrana neprikladne financijske ili druge dobiti. Ova stavka podrazumijeva naplatu samo razumnih troškova i izdataka posvojenja.
Međudržavna posvojenja mogu odobriti samo nadležna tijela koja utvrđuju da je posvojenje dopušteno s obzirom na položaj djeteta u pogledu roditelja, srodnika i zakona. Potrebno je i da biološki roditelji ili srodnici djeteta daju svoj informirani pristanak na davanje djeteta na usvajanje koji se temelji na odgovarajućem savjetovanju.
Izvor: narod.hr