Utorak, 28 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Suđenje Hrvatima u Zambiji zbog sumnje trgovinu djecom počet će prije kraja mjeseca?

Podijeli

Podijeli

I dalje se očekuje početak suđenja uhićenim Hrvatima optuženima za trgovinu djecom iz DR Konga na Visokom sudu u Zambiji. Mediji nagađaju da će prvo ročište na suđenju protiv osmero hrvatskih državljana biti održano prije kraja mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Očekujemo da će ročište biti održano vrlo brzo, svakako prije kraja mjeseca, no ne želimo izlaziti s točnim datumom jer još uvijek nemamo konačnu potvrdu – rekla je za Jutarnji list Sandra Marković, zagrebačka odvjetnica koju je angažirala obitelj jednog od uhićenih parova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kronologija afere

Podsjetimo, osmero hrvatskih državljana prvi put je uhićeno 7. prosinca 2022. u zračnoj luci u zambijskom gradu Ndola kada su s četvero kongoanske djece, koju su, prema dokumentima za koje se sumnja da su krivotvoreni, bili “posvojili”, namjeravali napustiti zemlju. Uhićeni su zbog sumnje u trgovinu djecom, nakon što su službenici pansiona u kojem su Hrvati odsjedali prijavili policiji neobične okolnosti. Naveli su da su hrvatski parovi, koji su se prijavili u smještaj bez djece, nakon nekog vremena doveli četvero maloljetne djece. Parovi su zatim pritvoreni, a djeca zbrinuta u ustanovama socijalne skrbi. Zajedno s Hrvatima bio je optužen i Emmanuel Kabongo, voditelj sirotišta iz DR Konga koji je predao djecu hrvatskim parovima. Kabongo je u bijegu pred zambijskim vlastima.

> Sokol u EP o aferi Zambija: 105 država potpisalo je Hašku konvenciju. Zašto se posvaja upravo iz države koja nije?
> Zatvorena udruga koja je surađivala s ravnateljem sirotišta iz DR Konga, osnivačica kći riječkog političara
> Hrabar: Važno je da RH ispita činjenice o optužbama za ilegalna međudržavna posvojenja

Suđenje na sudu u Ndoli vodio je sudac Dominic Makalicha, no ono je obustavljeno 6. veljače odlukom državnog tužitelja Zambiea. Na ročištima koja su održana prije zaustavljanja tog suđenja svjedočile su djelatnice pansiona, a trebali su govoriti i roditelji neke od “posvojene” djece iz DR Konga. Nakon obustave suđenja, parovima je naloženo da u roku od 48 sati moraju napustiti Zambiju, ali zatim su ponovno uhićeni prije odlaska te je cijeli slučaj prebačen na Visoki sud u Zambiji. Razlog novog uhićenja bili su, navodi se, novi dokazi protiv njih, a osim njih optužena je i službenica zambijske imigracijske službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje na Viskom sudu vodi sutkinja Jennifer Bwalya, a prvo ročište još se očekuje. Parovima je u međuvremenu dopušteno da se brane sa slobode uz ispunjavanje određenih uvjeta.

Sporna uloga hrvatskih institucija

Tek pred kraj prosinca hrvatski mediji prvi put počinju pisati o ovom slučaju, a novinari postavljati pitanja mjerodavnim hrvatskim institucijama. Tako se polako počela otkrivati i vrlo sporna uloga cijelog niza hrvatskih institucija koja otvara sumnju u njihovu upletenost u međunarodnu trgovinu djecom.

Jedna od posebno spornih činjenica jest da su tek dva od četiri para bila u hrvatskom registru posvojitelja te da nadležno Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike nije imalo informaciju o posvojenoj kongoanskoj djeci. Nadalje, posebnu pažnju izazvao je sud u Zlataru. Naime, čak tri od četiri su sudske odluke o posvojenju iz DR Konga prihvaćene na sudu u Zlataru, a ne u mjestu prebivališta para.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Hlača: Iščekivanje izjave pravobraniteljice – ‘Ići ćeš, po dijete iz Konga, u Zambiji u zatvoru, nećeš završiti’
Piletić o odbjeglom voditelju sirotišta iz Konga koji je bio i u Hrvatskoj: Mi smo sa svim time upoznati
Pokušaj cenzure: Pravobraniteljica Ljubičić prijavljuje Narod.hr zbog izvještavanja o trans-vijećniku Možemo u Zambiji

Isprave iz DR Konga Hrvatska priznala bez provjere?

U slučaj je uključen i “transrodni” vijećnik Možemo Noah Kraljević. Njegovo sudjelovanje u posvojenju izrazito je sporno jer kongoanski zakoni izričito zabranjuje transrodnim i homoseksualnim osobama posvajanje djece. Hrvatski Obiteljski zakon jasno navodi kako posvojitelji mogu biti u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, a te zajednice čine, kako je u Zakonu navedeno, muškarac i žena. Tako je jasno da je Kraljević izigrao zakone što je otvorilo dodatna pitanja u aferi.

Djeca koju su hrvatskih parovi posvojili već su imala hrvatske dokumente. No Ministarstvo vanjskih i europskih poslova potvrdilo nam je da DR Kongo, osim što nije potpisnik Haške konvencije koja regulira međunarodno posvajanje, nije ni potpisnik Konvencije o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava. To znači da su isprave iz DR Konga trebale proći postupak njihove pune legalizacije. Uz to, DR Kongo od 2016. ima na snazi suspenziju međunarodnog posvajanja djece.

Što poručuju hrvatski nositelji vlasti?

Ono što se doima posebno zabrinjavajućim jest činjenica da su mnogi predstavnici vlasti u Hrvatskoj, kao i političari, išli u smjeru zataškavanja i zamagljivanja odgovornosti za ovaj slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Višnja Starešina: Samoponižavanje države u pokušaju amnestije aktera afere Zambija
> Starešina: Nigdje reporterki da preko ‘lojtre’ na sudu u Krapini potraže tko su suci koji rješavaju posvojenja iz DR Konga
> Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija

Primjerice, ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman za optužene je ustvrdio da nisu krivi čime je izašao iz svojih diplomatskih i ministarskih ovlasti. Vrlo su dvoznačne i nejasne bile i izjave predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića.

Što se tiče ostatka političke scene, podsjetimo da premijer Andrej Plenković nije bio previše rječit kada je u pitanju afera Zambija. Ono što je otpočetka isticao je da se Hrvatska brine o svojim državljanima te da im pruža konzularnu i pravnu zaštitu.

Treba svakako i podsjetiti da je Možemo, čiji je član među uhićenima, dugo šutio o aferi. Tek tjednima nakon izbijanja afere očitovala se Ivana Kekin, predsjednica stranke Nova ljevica koja je dio platforme Možemo i to za portal Index, iako je portal Narod.hr tik po izbijanju afere poslao upit na adresu njezina saborskog kluba.

Što poručuju zambijski i kongoanski nositelji vlasti?

Sredinom veljače prvi se put službeno oglasio Kongo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Stranci nemaju pravo legalno posvajati djecu iz Demokratske Republike Kongo od 2017. godine kada je usvojen novi obiteljski zakon”, potvrdio je to za AFP Gauthier Luyela, ravnatelj zadužen za zaštitu djece u toj zemlji, o pitanju osmero Hrvata koji su u Zambiji.

> Kongoanske vlasti o aferi Zambija: ‘Stranci ne mogu legalno posvajati djecu iz DR Kongo još od 2017. godine’
> Nakon izjava iz Konga, Plenković promijenio priču: ‘Znamo da se ta djeca ne mogu legalno posvajati, ali…
> Zambijski ministar pravosuđa oglasio se o uhićenim Hrvatima i odnosu s Hrvatskom

Nakon prebacivanja slučaja na Vrhovni sud u Zambiji  prvi su se put oglasili i predstavnici vlasti u Zambiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U trenutku dok ovo govorimo, postupak koji traje je pošten i vodi se kao i protiv bilo koje druge osobe na teritoriju Zambije. Osnovno načelo ostaje da je svatko nevin dok mu se ne dokaže krivnja te ima pravo na pravično suđenje” – rekao je krajem veljače medijima zambijski ministar pravosuđa Malambo Haimbe.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci