Tko je Ivana Maletić – ekonomska stručnjakinja za koju nije bilo mjesta u Plenkovićevoj Vladi?

Foto: Fah

Autorica HDZ-ova gospodarskog programa, koja je sudjelovala i u pregovorima HDZ-a i Mosta o programu buduće Vlade – Ivana Maletić – odlučila je karijeru nastaviti u Bruxellesu jer nije htjela svojim ulaskom u Vladu izgurati Tomislava Tolušića ili Zdravka Marića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao kompromisno rješenje Plenković joj je ponudio da bude potpredsjednica Vlade bez portfelja, no Ivani Maletić tek je to bilo neprihvatljivo jer nije htjela s pozicije potpredsjednice bez resora koordinirati kolege koji vode svoja ministarstva, kako je izvijestio Večernji list.

Tako se za stručnjakinju za javne financije, proračun i EU fondove s 14 godina radnog iskustva u Ministarstvu financija nije našlo adekvatno mjesto u Vladi Andreja Plenkovića koja trenutačno ima 19 ministarstva, četvero potpredsjednika, ali i onih koje predsjednik Vlade “poznaje 20 godina” i bez obzira na teške optužbe o mogućim nezakonitim aktivnostima novih ministara.

Ekonomska stručnjakinja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivana Maletić rođena je u Šibeniku 1973. godine. Brat Neven Nakić, potpredsjednik je Teniskog kluba Šubićevac i jedan od najzaslužnijih za revitalizaciju bijelog sporta u Šibeniku.

Zastupnica u Europskom parlamentu Ivana Maletić ekonomska je stručnjakinja s višegodišnjim iskustvom u području javnih financija, proračuna i europskih fondova.

Nakon studija ekonomije u Zagrebu od 1992. do 1997. godine, zapošljava se u Ministarstvu financija Republike Hrvatske. Prolazi put od vježbenice, preko stručne suradnice, do savjetnice. U rujnu 2004. godine postaje načelnicom Odjela za poslove nacionalnog fonda Ministarstva financija RH, da bi u svibnju 2005. godine bila imenovana pomoćnicom ministra financija Ivana Šukera, te joj je povjereno vođenje Uprave za izvršavanje državnog proračuna. U to vrijeme Ivana Maletić još nije bila članicom ni jedne političke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Magistrirala je ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

Međunarodno je priznata predavačica i savjetnica u području financijskog upravljanja i održala je brojne seminare na temu financijskog upravljanja, proračunskih procesa, reformama javnih financija, EU fondova, regionalnog razvoja itd.

Objavila je velik broj stručnih i znanstvenih radova, suautorica je više značajnih knjiga iz područja javnih financija te sudjeluje u brojnim istraživačkim projektima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivno je sudjelovala u pregovorima o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj Uniji kao zamjenica glavnoga pregovarača i pregovaračica za poglavlje 22: Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata (EU fondova).

U Ministarstvu financija s Ivanom Šukerom na čelu, unaprijeđena je u veljači 2008. godine na mjesto državne tajnice. Tu funkciju obnaša do srpnja 2009. godine, da bi u travnju 2010. godine bila imenovana na dužnost Zamjenice glavnog pregovarača u postupku pristupanja Republike Hrvatske Europskoj unije.

Članica HDZ-a od 2012.

Članicom Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) postaje u lipnju 2012. godine, ubrzo nakon što je Tomislav Karamarko u svibnju iste godine postao predsjednikom te stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekla je za Večernji list da je poziva da postane članica HDZ-a bilo i prije “ali ja nisam ocijenila da je to stranci potrebno. Kad se dogodio lom, kad se počelo pričati o slomu stranke, htjela sam biti dio novog tima koji se formirao, a koji je u prvi plan stavio znanje, rad i dobrobit domovine.”

Tomislava Karamarka 2013. ocijenila je kao jednostavnog i korektnog “zna što hoće i tu viziju će sada staviti na papir. Na prvom mjestu ima domovinu, ima pogled uprt u budućnost. Ono što mi se posebno sviđa jest to što nije htio kao oporba spavati i čekati da dođe na vlast. Čitavo se vrijeme u stranci radi, osnovani su odbori. Rade se planovi, priprema program. Cilj je imati sve spremno kada dođemo na vlast”.

Nalazila se na četvrtom mjestu HDZ-ove izborne liste za Europski parlament 2013. godine. Izabrana je kao zastupnica HDZ-a na europskim izborima 2013. i 2014.

U Europskom parlamentu članica je Odbora za ekonomsku i monetarnu politiku (ECON), zamjenska članica u Odboru za regionalni razvoj (REGI) i Odboru za porezna pravila (TAXE), a posebno prati Odbor za proračun (BUDG), Proračunsku kontrolu (CONT), Zapošljavanje i socijalna pitanja (EMPL), Poljoprivredu (AGRI), Ribarstvo (PECH), Transport i turizam (TRAN).

Upitana kako je njezina obitelj reagirala na “europsku karijeru”, rekla je da je za njih to bilo potpuno novo. “Naviknuli su da se kasno vraćam s posla i da me često nema, ali odvajanja su sad intenzivnija. Osjećaju da je to nešto važno, ali mama ipak nedostaje. Nekako to vikendima nadoknadimo”, istaknula je za womeninadria.com.

U političkom radu, često se bavi pitanjem povlačenja sredstava iz Europskih fondova u Hrvatsku i općenito pitanjima javnih financija.

Oštra kritičarka Vlade Zorana Milanovića

Često je kritizirala Vladu Zorana Milanovića kako se marketinškim aktivnostima ne mogu povlačiti europski novci, ne mogu se provoditi projekti, niti se može postići gospodarski rast i razvoj.

“Vlada je u svibnju 2014. donijela zaključak u kojem je rekla da će do ovog trenutka biti ugovoreno više od 1,1 milijardi eura, a ugovoreno je 39 milijuna.” Zastupnica u Europskom parlamentu Ivana Maletić na konferenciji za novine ovim podatkom prikazala je kako Vlada ne može realizirati vlastite planove.

“To se sve postiže samo stvarnim, predanim i kontinuiranim radom, a ne marketingom i ‘road shoowima'”, poručila je Maletić.

Dodala je također kako su problemi počeli još nakon prenošenja posla s jedne na drugu vladu, krajem 2011. i početkom 2012. godine.

“Naša glavna poruka u tom prenošenju poslova je bila da moraju inzistirati prije ulaska u EU 2012./2013. na enormnom ulaganju u pripremu projekata, jer bez ulaganja preko milijarde kuna godišnje u pripremu projekata neće imati s čime raditi kasnije, a to im se upravo događa”, ocijenila je Maletić.

“Glavni razlog zašto nismo uzeli novac iz Europskih fondova je nepripremljenost ove Vlade”, upozoravala je redovito Ivana Maletić Vladu Zorana Milanovića. “Zatvorili smo pregovore s konkretnim akcijskim planovima, a oni su došli kao tabula rasa. Niti su gledali planove, niti su razumjeli što zapravo trebaju napraviti. To je najgore, dobili smo ljude koji su nepripremljeni, a i nedovoljno ambiciozni. Puno puta sam upozoravala na propuste, uvijek vrlo konkretno pozivajući se na brojke i objavljujući tablice i grafove”, rekla je u razgovoru za sibenik.in.

Za bivšeg SDP-ovog predsjednika Vlade rekla je da nije domoljub. Na pitanje smatra li tadašnjeg premijera Zorana Milanovića domoljubom, rekla je da se to što on radi ne može povezati s onim što ona smatra da bi trebao biti domoljub.

“Definicija domoljublja je raditi za dobrobit svog naroda, a ne raditi na razjedinjavanju”, poručila je gostujući na HRT-u.

Krajem lipnja ove godine potpredsjednica HDZ-a i zastupnica u Europskom parlamentu Ivana Maletić rekla je da se neće kandidirati za predsjednicu stranke.

Ocijenila je da predsjednik HDZ-a Andrej Plenković može ponuditi nove važne ideje. Maletić slovi za osobu blisku čelniku HDZ-a, koja je kad su u pitanju organizacijska pitanja iznijela značajan dio tereta kampanje, navodi Slobodna Dalmacija.

Nakon izvanrednih parlamentarnih izbora u rujnu autorica HDZ-ova gospodarskog programa izrazila je zadovoljstvo što su birači prepoznali HDZ-ov program kojim Hrvatsku žele pozicionirati kao jednu od najrazvijenijih država.

“Jako mi je drago što su građani prepoznali naš program i da Hrvatsku želimo pozicionirati kao jednu od najrazvijenijih država. Ali ne da je to samo želja, već je HDZ osmislio i konkretne mjere kojima to možemo ostvariti”, rekla je Maletić zahvalivši svim biračima na potpori HDZ-u.

Vezano uz poslijeizbornu suradnju s drugim strankama, kazala je da će ići na dogovore koji će voditi partnerstvu i zajedništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.