Tomaić: Nije istina da je Piranski zaljev pripao Sloveniji

Foto: Snimka zaslona

Prošli tjedan na marginama briselskog summita bio je susret i dogovor hrvatskog i slovenskog premijera Andreja Plenkovića i Mire Cerara da se sutra održi sastanak u Zagrebu dviju strana podijeljenih u vezi s arbitražnim sporom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči sutrašnjeg sastanka na najvišoj razini u Studiju 4 na HRT-u razgovarali smo s kolegicom s RTV Slovenije Martom Razboršek, te profesoricom Tatjanom Tomaić s instituta Ivo Pilar.

Novinarka Marta Razboršek glavnim je uzrokom što se ovaj susret do jučer činio gotovo pa nemogućim navela govor premijera Plenkovića u Ujedinjenim narodima. Prema njezinu tumačenju, osim što je rekao kako je Slovenija napravila veliku pogrešku u arbitražnom postupku, istaknuo je i da je Slovenija država koja nikako ne smije biti primjer jer je napravila nešto veoma loše za cjelokupno međunarodno pravo. Neodlazak Cerara u Zagreb nakon toga je postao očekivan, istaknula je. Ona smatra da su se od tada promijenile neke okolnosti, ponajprije jer se Europska komisija uključila na način da je obje zemlje obvezala na suradnju i razgovore. Očekivanja slovenske javnosti nisu velika jer znamo da svaka strana stoji na svojim pozicijama, rekla je Razboršek.

Za profesoricu Tatjanu Tomaić susret dvojice premijera nije iznenađenje jer se očekivalo da će Cerar prihvatiti poziv za posjet Zagrebu. Tomaić je istaknula da Europska komisija i Europska unija nisu mjerodavne za ovaj spor, nemaju instrumenata djelovati na Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim se nije složila Razboršek tumačeći da je Arbitražni ugovor dio hrvatskog pristupnog ugovora s EU-om gdje, kako kaže, jasno piše da će neke stvari kao SOPs početi vrijediti nakon implementacije arbitražne odluke.

Komentirajući tu njezinu izjavu, Tomaić je posjetila na maksimu u pravu koja glasi da nitko ne dobiva pravo preko prijevara. Dakle, Slovenija je korumpirala nepovratno i arbitražni postupak i Arbitražni sud. No dijalog se mora nastaviti, naglasila je profesorica.

Razboršek je podsjetila kako je Arbitražni sud donio odluku da proces nije toliko kompromitiran da se ne bi mogao nastaviti. Rekla je i kako nije istina da slovenska javnost nije imala prilike čuti glas hrvatskih intelektualaca ili znanstvenika o ovom pitanju te da su nedavno o tome ondje imali priliku govoriti Ivo Josipović i Budimir Lončar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomaić je istaknula da je slovenskim postupkom ugrožen opstanak Arbitražnog suda. Njihov postupak mogao bi otvoriti Pandorinu kutiju i dovesti u pitanje sve buduće odluke tog suda.

Govorimo o granicama, to je pitanje koje treba vremena i strpljenja, istaknula je Tomaić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.