Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević predstavio je web-aplikaciju za pregled trošenja gradskog proračuna pod nazivom iTransparentnost. Najavio je kako je riječ o povijesnom iskoraku za cijelu Hrvatsku. No, transparentan uvid u troškove Grada nije ništa novo, jer mnogi ga gradovi imaju već godinama.
Nakon stalnih kritika Tomašević je odlučio svojim građanima pružiti uvid u to na što troši novac. Gradska vlast na čelu s Tomaševićem u utorak je predstavila iTransparentnost, aplikaciju koja omogućava potpuno transparentan uvid u trošenje proračuna Grada Zagreba.
>Možemosi drastično smanjili novac za novorođenčad, a sad se Dolenec hvali povećanjem!
Tomašević je istaknuo da ovime nastavlja ispunjavati predizborna obećanja povećanja transparentnosti. Dodao je da će na aplikaciji biti vidljive sve transakcije iz proračuna i sva plaćanja Grada Zagreba.
>Holding se izvlači s odgovorima o angažmanu druge tvrtke za raščišćavanje Zagreba: Evo što su nam rekli
“Time će Zagreb postati najveći sustav javne vlasti koji omogućuje ovakvu transparentnost, ima i drugih, ali oni su manji gradovi, Zagreb dnevno ima oko 400 bankovnih transakcija. Ako gledamo na razini godine to je 100 tisuća bankovnih transakcija u prosjeku. Time dajemo alate i onima koji će nas kritizirati, prije svega oporbi i istraživačkim novinarima. Grad Zagreb nikada niti blizu nije bio ovako transparentan“, kazao je Tomašević.
>Tomašević uhvaćen u još jednoj laži: ‘Ne koristimo PR agencije’
Dodao je da je ovo ultimativna transparentnost kad se govori o financijama. Naglasio je da je Grad Zagreb daleko najveći sustav u državi s ovolikom razinom transparentnosti.
“Ovo je povijesni iskorak ne samo Zagreba nego i cijele Hrvatske“, rekao je Tomašević, prenosi Dnevnik.hr.
>Klasić (Liberali HSLS) o Tomaševićevom pogodovanju Tedeschiju: Sukob interesa je više nego vidljiv
Dok najavljuje kako je ovo povijesni iskorak ne samo za Zagreb nego i cijelu Hrvatsku, treba istaknuti da mnogi drugi već neko vrijeme na ovaj način vode gradove.
iTransparentnost – od Nove Gradiške do Dubrovnika
Pula ovaj sustav ima od 2022.
“Želimo postaviti moralne temelje i premise napokon za naš grad. Sve što je financirano javnim novcem mora se znati do zadnje lipe, kroz aplikaciju transparentan proračun, potpore, otvoreni GIS do dodjele sredstava medijima, doista će se sve znati. Neki će reći da je to možda političko samoubojstvo, ali to je jedini mogući način vraćanja povjerenja u politiku, jer politika je ta koja jedina može suštinski mijenjati stvari tako da mijenjamo sve što ovih 30 godina nije bilo dobro. Dolaze generacije ljudi koje žele na transparentan način raditi, a ne biti samo deklarativni“, najavio je u prosincu 2021. gradonačelnik Pule Filip Zoričić.
Rijeka aplikaciju Otvoreni proračun ima od 2021. Aplikacija donosi jednostavno i lako pretraživanje proračunskih isplata. Od sličnih se aplikacija razlikuje po tome što se koristi podacima takozvane riznice pa je moguće pratiti ne samo isplate gradske uprave nego i svih proračunskih korisnika – vrtića, škola, javnih ustanova, MO-a…
>Sud odlučio: Turbofolk koncert u Puli definitivno se neće održati
“Kad bi samo jedna aplikacija bila dokaz transparentnosti gradske uprave, živjeli bismo u potpuno transparentnoj zemlji. Transparentnost javne uprave obuhvaća puno šire područje i više truda u pristupu; učinili smo iskorak jer ova aplikacija nosi informacije o svim isplatama za sve proračunske korisnike”, kazao je tadašnji zamjenik gradonačelnika Rijeke, a današnji gradonačelnik, Marko Filipović.
>Koliko novca Tomašević daje za financiranje fetiš festivala i sadomazohističkog partyja na dan pada Vukovara?
Split je prvi veći hrvatski grad koji je građanima otvorio uvid u sve proračunske isplate. Oni su iTransparentnost predstavili još 2020.
A uvid u proračun kroz aplikacije daju i mnogu drugi gradovi i općine: Dubrovnik, Zadra, Samobor, Poreč, Imotski, Nova Gradiška, Sveta Nedelja…