Tomaševićevih prvih 100 dana: ‘Ideologija se umiješala u poslovanje Grada’

Tomislav Tomašević prvih 100 dana
Na fotografiji Tomislav Tomašević. foto HINA/ Daniel Kasap/ dk

Prošlo je prvih 100 dana otkad su Možemo i Tomašević preuzeli vlast nakon lokalnih izbora u Zagrebu. Prva je to promjena vlasti nakon dva desetljeća vladavine bivšeg gradonačelnika Zagreba Milana Bandića koji je preminuo neposredno prije samih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se sve u tih 100 dana dogodilo i jesu li opravdali očekivanja svojih birača te što su ostvarili od svojih predizbornih obećanja?

> Tomašević ukida besplatan parking kod zdravstvenih ustanova u gradu Zagrebu

> Zagrebački SDP podržava Tomaševića u ukidanju mjere roditelj odgojitelj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zagreb: Natječaj za zbrinjavanje biootpada po cijeni višoj nego što je Pripuz naplaćivao Bandiću

Dvije prijave za sukob interesa

Ni dva tjedna nakon preuzimanja vlasti Tomislav Tomašević dobio je rekordnu prijavu za sukob interesa zato što je mimo natječaja imenovao nove članove dijela uprave i nadzornog odbora Holdinga. Mjesec dana kasnije napravio je isto to te u upravno vijeće Dječje bolnice Srebrnjak imenovao jednog od donatora svoje platforme Možemo zbog čega je dobio i novu prijavu. Iako su obećali raditi transparentno unutar prva dna mjeseca dobili su dvije prijave upravo zbog zapošljavanja mimo natječaja, što je pak tek bio početak problema novoizabrane gradske vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Možemo i SDP-a podijelili vlast i funkcije u Zagrebu

> Tomašević prekršio predizborno obećanje, pa sad tumači da je to u interesu Zagrepčana

– Bavi se i ideologijom, pa uvodi građanski odgoj iako to već postoji kao međupredmetna tema. A tu je i deklaracija o slobodnim gradovima, koja je prošla ispod radara – kaže Sladoljev, koji je Tomaševiću isto dao jedinicu za dosad obavljeni posao. – donosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da se ideologija umiješala u poslovanje Grada, smatra i Igor Peternel iz Domovinskog pokreta koji nije htio ulaziti u školske ocjene, a dvojku, ali mršavu, Tomaševiću je dao, pak, Marijan Tomurad iz Stranke rada i solidarnosti. Ujedno je prigovorio da su nakon primopredaje vlasti važni gradski projekti još uvijek na mrtvoj točki.

– Produžena Branimirova do sljedeće je godine trebala biti dovršena, a radovi stoje – kaže Tomurad.

– Da je jedan od mojih studenata, rekao bih mu da bolje ponovi gradivo i dođe na drugi rok. To bi za mene bio nedovoljan – započinje Mislav Herman, HDZ-ov skupštinar i nabraja što ga sve “žulja”. Osim što Tomaševića smatra nespremnim za vođenje milijunskog grada, zamjera mu već spomenute poteze poput imenovanja mimo natječaja i ukidanja mjere roditelj odgojitelj, dok mu je najveći “krimen”, kaže, nesnalaženje oko otpada, domene koju bi trebao imati u malom prstu. – prenosi Večernji.

– Vratili su drobilice na Jakuševac, a o njihovu planu s otpadom ništa se ne zna – kaže Herman. Isto mu spočitava i Marko Sladoljev, zastupnik Mosta, koji smatra da se odluke donose bez neke analize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drobilice su zasluga bivšeg gradonačelnika – tvrdi bivši pročelnik

Novi gradonačelnik našao se na udara zbog gomila otpada koje su se počele pojavljivati diljem grada. Na to je gradonačelnik odgovarao da je nova vlast nabavila dvije drobilice što je pak, prema riječima bivšeg pročelnika Grada Zagreba za obrazovanje Ivice Lovrića, zasluga bivše vlasti:

– Reći ću slikovito. Gradonačelnik Tomašević se kiti tuđim perjem, što je i inače njegov običaj, a u ovom slučaju za drobilice. Bivši gradonačelnik Milan Bandić je dobio europska sredstva za drobilice i onda Tomašević veli da su to njegove zasluge. Mi apliciramo u europskom socijalnom fondu od 2014. godine do danas.
Ove godine su aplicirana nešto viša sredstva nego prošle godine pa je gradonačelnik zahvaljujući prethodnoj gradskoj upravi dobio i nešto više novca. Da je Tomašević pošten onda bi priznao da se taj posao provodi kontinuirano i provodit će se slijedeće četiri godine. Nema tu nikakvih zasluga gospodina Tomaševića, naprotiv oni su novac ove godine skoro propustili uzeti jer su potrebnu dokumentaciju predali tek zadnji dan, a mi smo ih upozorili da će zakasniti, kaže Lovrić za Narod.hr.

O ideološkom preodgoju djece

Tomašević je najavio i uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja, točnije ideološki preodgoj djece, pa smo Lovrića zatražili komentar na to.

– Ja mislim da je to izmišljanje tople vode, jer se građanski odgoj, Kurikulum građanskog odgoja već provodi u svim hrvatskim osnovnim i srednjim školama, kao međupredmetna tema i nema potrebe za ovime što gradonačelnik Tomašević najavljuje. On nije ništa jasno rekao, to je samo još jedna politička parola, ništa više, smatra Lovrić.

O pomoćnicima u nastavi

– On je pričao o 925, a 933 učenika prošle školske godine su imali pomoćnika u nastavi. Što je gradonačelinik radikalno promijenio? To je projekt kojeg mi provodimo sedam godina. Da im nisam napomenuo da će im isteći rok, izgubili bi navedeni projekt. Njihova demagogija je da treba smanjiti broj novorođenčadi kao svih Europljana i uvođenje nove ideologije. Nema tu ništa konkretno. To su sve ekstremni ljevičari, jasan je Lovrić.

Ukidanje mjere roditelj-odgojitelj

Prije nekoliko dana nova vlast ukinula je mjeru roditelj-odgojitelj kojom je Grad Zagreb nudio naknadu nezaposlenim roditeljima troje ili više djece od kojih najmlađe još nije krenulo u školu. Oni koji su odlučili koristiti mjeru imali su pravo na mjesečnu novčanu pomoć u iznosu od 65 posto prosječne bruto plaće u Zagrebu za prvih osam mjeseci prethodne godine. Riječ je o mjeri kojoj je cilj bio povećati trend broja trećerođene djece.

Mjera je uvedena tijekom mandata bivšeg gradonačelnika Milana Bandića u rujnu 2016. godine, a ukinuta je 6. rujna ove godine od novoizabrane ekstremno lijeve gradske vlasti s Tomislavom Tomaševićem na čelu.

Zbog te je pozitivne demografske mjere 19. studenog 2019. godine Grad Zagreb bio proglašen jednim od sedam prvih europskih gradova prijatelja obitelji. – istaknula je u priopćenju udruga Obitelji 3plus.

– Tomašević je hrabro ušao u obračun s korupcijom tako da najavljuje ukidanje one mjere – koja baš s korupcijom nema nikakve veze, napisala je na svom Facebook profilu dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji kao komentar na najavu zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića o ukidanju mjere roditelj odgojitelj.

 

– Ako postoji trošenje javnog novca koje u Zagrebu nije povezano s pogodovanjem i korupcijom – onda je to sigurno mjera roditelj-odgojitelj. Bez pogodovanja prijateljima, kumovima, interesnim grupama, zubarima ili donatorima. Mogućnost da uz naknadu doma odgajaju svoju djecu (od 3. djeteta na dalje) danas koristi 5,338 osoba, kriteriji za stjecanje statusa roditelja-odgojitelja su jasni i dostupni svim građanima Zagreba na isti način. – dodala je Dr.Markić.

> Roditelji koji sada očekuju 3. dijete nemaju pravo sudjelovanja u mjeri roditelj-odgojitelj koju ukida lijeva vlast u Zagrebu

> Dr. Markić o Tomaševićevom ukidanju mjere roditelj odgojitelj: On se ‘obračunava s korupcijom’ – ukida mjeru koja s korupcijom nema nikakve veze

> Krešimir Miletić: Pravi građanski odgoj trebao bi biti lišen bilo kakvih ideoloških osnova

Zagreb kao jedini koji je uspio zaustaviti pad broja novorođenih – ukida mjere za roditelje odgojitelje?!?

U usporedbi s prethodnom školskom godinom, 191 učenik manje pohađat će redovnu školu, odnosno 140 ih je manje ukupno.

– To je zabrinjavajuće, ali kada se tome još doda da Hrvatska gubi na godišnjoj razini između 7000 i 9000 učenika osnovnih i srednjih škola, – govori demograf Stjepan Šterc koji je još jednom kritizirao odluku o obustavi mjere roditelj-odgojitelj i argumente vladajućih u Gradu, da se zbog te skupe mjere nije rodio veći broj djece:

– Oni misle da ništa nije napravljeno, oni misle da se trebao roditi veći broj djece. Zašto ne pokažu parametre? Kad imaš izrazito negativane trendove prirodnog pada, već zaustavljanje pada je izuzetno pozitivan korak.

Šterc dodaje da je Zagreb jedini uspio zaustaviti trend pada broja novorođenih u odnosu na druge velike gradove, što se mora uzeti kao pozitivan podatak. Državi poručuje da odmah uvede konkretniju populacijsku politiku koja potiče rađanje, ali i model za useljevanje stanovništva. – donosi HRT.

Politički preodgoj djece

Jedna od kontroverznijih najava novoizbrane gradske vlasti je i uvođenje građanskog odgoja u zagrebačke škole za što se mnogi pribojavaju da bi moglo postati ideološki preodgoj djece.

> Prof. Miliša: SDP i Možemo političkim dekretom uvode građanski odgoj

> Peternel o građanskom odgoju u školama: Komunalni redari pretvaraju se u ideološke reformatore

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs uoči užeg kabineta Vlade kazao je da u Hrvatskoj građanski odgoj postoji kao dio obveznog poučavanja. Imamo kurikul građanskog odgoja, on je usvojen i provodi se od 2019. godine. U kurikulu su definirani ishodi učenja koji se postižu kroz predavanja kroz različite predmete kao povijest, zemljopis, hrvatski jezik, rekao je i dodao da je Rijeka još i ranije prepoznala građanski odgoj.
– Ne znam kako bi to trebalo napraviti, što se tiče realizacije. Onog časa kad je predmet dodan, inicijator mora pitati ravnatelje i škole žele li provoditi dodatni predmet, ravnatelji moraju kontaktirati roditelje, oni se moraju izjasniti za takav predmet koji nije obavezan te ako se sakupi dovoljan broj zainteresiranih, to se stavlja na školski odbor. Školski odbor onda donosi odluku da će se u toj školi poučavati taj dodatni predmet, rekao je ministar Fuchs za HRT. Dodao je da je u zagrebačkim školama u tijeku proces javnog poziva za javljanje za formiranje školskih odbora.

> Možemo kreće s ideološkim predogojem djece: Tko vjeruje da im je cilj slobodno i kritičko promišljanje?

> Grad postavlja po 3 člana u školske odbore: Ako Tomašević pobijedi hoće li nametati LGBT agendu?

– Mi smo cijelo vrijeme tvrdili da se platforma Možemo najviše bavi ideologijom i nametanjem svoje ideologije. Tako da ovo što su najavili uvođenje građanskog odgoja za nas je očekivano. Zagreb ima jako puno problema i stanovnici polako gube strpljenje, od obnove koja ne postoji do krupnog otpada. Ono što smo dosad vidjeli od Tomaševića je da su odlučili ukinuti subvencije roditeljima odgojiteljima koji su doma sa svojom djecom, što im je očito bilo prioritet. Sad žele na neki način preodgojiti djecu u školama. Mi ćemo budno pratiti kako će se to odvijati. Što se tiče ideologije, ja bih volio da u sadržaju takvog predmeta ima i nešto o naslijeđu totalitarnih ideologija. Ne smije građanski odgoj u Hrvatskoj izgledati kao u drugim zemljama koje imaju drugu povijest. Mi smo zemlja koja nasljeđuje puno problema iz bivšeg sistema, a o tome nema niti riječi u ovom predmetu, naglasio je Stephen Bartulica, zastupnik Domovinskog pokreta u Saboru.

– Ono što sam do sada uspio pročitati o ciljevima ovog i ovakvog građanskog odgoja u Hrvatskoj ili Zagrebu je to da je puno više riječ o ideološkoj indoktrinaciji pod krinkom ‘razvijanja kritičkog mišljenja, tolerancije (…)’ itd., a u smjeru provođenja daljnjeg promicanja rodne ideologije i točno određenog tzv. ‘liberalnog svjetonazora’, upozorava Krešimir Miletić, diplomirani socijalni radnik, otac petero djece i poznati aktivist.

Otpuštanja kadrova i pročelnika

Otpuštanja u GSKG-u nisu nikakva mjera štednje niti su otpušteni radnici lijeni uhljebi, već upravo suprotno, prekarni radnici zaposleni preko Ugovora o radu na određeno vrijeme koji im se produljivao svaka tri mjeseca. Doznaje Večernji list od izvora među zaposlenicima Gradskog stambenog i komunalnog (GSKG), gradske tvrtke pod upravom Zagrebačkog holdinga, koji su nakon odluke uprave ostali bez posla.

Šokirani, su kažu nam, reakcijama koje je u javnosti izazvala vijest o njihovu otpuštanju jer se radi o 43 radnika koji su bili zaposleni preko agencije Adria te zbog prirode ugovora nisu ostvarivali nikakva prava ni beneficije. Nisu imali pravo na božićnice, regrese, godišnje odmore, ni bolovanja, a primanja su im bila između 4500 kuna i 6000 kuna neto.

– Nismo uhljebi već agencijski radnici koji su primali prosječnu plaću. Nismo ostvarivali nikakva prava ni beneficije. Ženske zaposlenice upozorene su prilikom zaposlenja da ne smiju ostati trudne jer će im se u protivnom raskinuti ugovor, što se jednoj kolegici i dogodilo, kažu otpušteni radnici za Večernji.

Mi smo, kažu, veliki trošak, a stalno smo mijenjali osobe koje su konstantno na bolovanju. Na poslu je ostalo i puno ljudi s više opomena pred otkaz zbog nerada i zanemarivanja odluka nadređenih. U GSKG-u ima puno takvih, a umjesto da se regulira, još su im se isplaćivale naknade i bonusi za dobro odrađen posao. Nije nam jasno kako to da smo trošak, a zapravo smo bili jeftina radna snaga koja je dobro odrađivala svoj posao, pitaju se otpušteni GSKG-ovci te dodaju da među njima ima mnogo mladih ljudi, samohranih majki te roditelja s malom djecom.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.