U marini Kaštela u Kaštel Gomilici danas je otkrivena spomen ploča Tomi Buzovu, kao sjećanje na njegov pokušaj da 1993. godine, kada je vozeći se u vlaku Beograd-Bar pokušao spasiti 18 muslimanskih suputnika od srpskih paravojnih postrojba, ali su vojnici iz četničkog odreda Osvetnici, pod komandom Milana Lukića, ubili i njega i tu skupinu Bošnjaka muslimana.
Na spomen ploči je napisano: “U sjećanje na čovjeka koji nije mogao šutjeti. Jednog od tisuću“.
Tomo Buzov je rođen u Kaštelima, godine 1993. bio je umirovljeni časnik bivše Jugoslavenske vojske, a po njemu će se zvati i jedan ponton u marini Kaštela.
Spomen ploča Buzovu u čast otkrivena je u sklopu 21. Flote mira mirno more, koja promovira toleranciju, a u kojoj ove godine sudjeluje gotovo 1000 djece iz 20 država na 105 brodova.
Ti brodovi su isplovili iz luka diljem dalmatinske obale 19. rujna ove godine te su u utorak uplovili u marinu Kaštela u Kaštel Golmilici koja im je domaćin, a iz koje će isploviti u četvrtak u smjeru svojih matičnih luka.
Veleposlanica Flote mira mirno more je i bivša hrvatska plivačica Mirna Jukić, rođena u Vukovaru ali je kao hrvatska prognanica nastupala za reprezentaciju Austrije. Ona je istaknula kako je Flota mira mirno more iznimno važan događaj.
Voditelj ove flote Michael Fuchs rekao je kako se djeca i mladi iz različitih država tijekom jednotjednog druženja i plovidbe uče toleranciji i smanjivanju predrasuda.
Izaslanica veleposlanstva Austrije u Zagrebu, Martina Klenner Auvillain, zahvalila je hrvatskoj Vladi i svima koji su pridonijeli da Flota mira mirno more funkcionira.
Ideja Flota mira je začeta 1994. godine kada su privatne osobe u Austriji utemeljile organizaciju Mirno more i tom su inicijativom htjeli pomoći traumatiziranoj djeci iz ratnih područja bivše Jugoslavije.
Na brodovima Flote mira mirno more nalaze se iz raznih zemalja zapostavljena djeca koja se tijekom jedrenja uče miroljubivom ophođenju jednih prema drugima te sklapaju prijateljstva.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: Teophil
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.