Totalitarizam na djelu: Što stranke misle o muškoj krunici? Ljevica na molitelje zaziva policiju i DORH!

molitelje
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Aktivistica queer udruge Domino Arijana Lekić-Fridrih ponovno organizira performans “Tiha misa” kao kontraakciju moliteljima krunice, a od parlamentarnih stranaka zatražila je očitovanje po pitanju muške molitve krunice na trgovima. Odgovorili su: SDP, Možemo, HSLS s potpisom Daria Hrebaka te Domovinski pokret, s potpisom predsjednika Bloka za Hrvatsku i saborskog zastupnika Zlatka Hasanbegovića. Iz odgovora, izuzev DP-a i Bloka za Hrvatsku, ispada da je okupljanje i molitva na trgovima u hrvatskim gradovima “opasna” i da se na molitelje treba dignuti cijeli represivni državni aparat od policije do državnog odvjetništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje smatraju li “da navedena okupljanja potiču nepovoljan i diskriminatoran odnos prema ženama temeljem Zakona o suzbijanju diskriminacije” SDP i Možemo se potpuno slažu.

Klub zastupnika SDP-a u očitovanju tvrdi da “navedena okupljanja ne samo da potiču nepovoljan i diskriminatoran odnos prema ženama temeljem postojećeg zakonodavstva nego izravno ugrožavaju neke od temeljnih vrednota Ustava Republike Hrvatske kao što su: ravnopravnost spolova, sloboda, jednakost i poštivanje prava čovjeka.” Dodaju da se radi o “zloupotrebi religije” te da se “promoviraju ideje koje bi žene vratile u srednji vijek”. Kažu i da je jedan od glavnih ciljeva molitve ukinuti “ženama pravo na izbor i ograničiti reproduktivna prava”, ali da SDP to neće dopustiti.

>Lekić-Fridrih misli da je muška krunica velika opasnost; zaziva zabrane, policiju, Kaptol, papu Franju…
>Zagreb: Prosvjednici s Klisovićem ometali muškarce koji mole krunicu, još jedan performans Lekić Fridrih

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kluba zastupnika Možemo smatra da molitva krunice uznemiruje dio javnosti “jer se kroz ovo okupljanje šalju poruke koje jačaju rodne stereotipe prema ženama”. Dodaju i da javna okupljanja, ako eksplicitno ne sadrže govor mržnje kao oblik uznemiravanja, ne potpadaju pod Zakon o suzbijanju diskriminacije, no smatraju da “je granica slobode izražavanja u odnosu na širenje diskriminacijskih poruka uvijek osjetljiva te da se istu mora propitivati od slučaja do slučaja.”

SDP i Možemo bi uključili MUP i DORH

Na drugo pitanje “smatrate li da se okupljanja održavaju u skladu sa Zakonom o javnim okupljanjima”, iz SDP-a kažu da molitva krunice “zaslužuje pozornost policije, državnog odvjetništva, pravobraniteljice, a ne političkih stranaka.”

“Nemamo informacije o tome je li organizator zadovoljio sve formalne uvjete za organiziranje tog javnog skupa, te informacije ima MUP. Ono što se može propitivati je li MUP ispitao da li organizator krši točku 4. čl 14. Zakona o javnom okupljanju koja kaže da ministar unutarnjih poslova može rješenjem zabraniti održavanje mirnog okupljanja i javnog prosvjeda ukoliko su ‘ciljevi usmjereni na … bilo koji oblik nesnošljivosti'”, kažu iz Možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Tko je Arijana Lekić Fridrih? Smetaju joj muškarci koji klečeći mole krunicu i proslava Oluje

Autorica je sedmominutnog dokumentarnog filma ‘Parada’ koji daje prikaz zagrebačkog vojnog mimohodapovodom 20. godišnjice Oluje.

O tome smatraju li da “ova okupljanja negativno utječu na poziciju žena u hrvatskom društvu” također se SDP i Možemo potpuno slažu, ali i HSLS.

>Novi Matićev prostački ispad; molitelje krunice usporedio s Hitlerom i poručio: Postoji izraz koji se zove masturbiranje

SDP-ovci smatraju molitva krunice “itekako negativno utječe na položaj žena u Hrvatskoj i prijeti opasnost smanjenja njihovih prava u svakom segmentu života, a posebno oko reproduktivnih prava uključujući i prava na pobačaj”.

Idu dalje sa suludim tezama da se ”normaliziranjem klečavaca neće se osigurati puna provedba Istanbulske konvencije, neće se ulagati u sigurne kuće, a žene će i dalje stradavati zbog nasilja u obitelji i društvu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S njima se slažu i Možemovci tvrdeći da brojni akteri u RH “doprinose jačanju rodnih stereotipa”, te ističu da su oni osigurali dostupan pobačaj u gradskoj bolnici sv. Duh. Nadalje navode sve što su “postigli”, a ističu kako su ukinuli mjeru roditelj odgojitelj i kao i da su odbili zahtjeve da se zastave Hoda za život stavljaju na java infrastrukturu grada Zagreba. Ponosno ističu da su suorganizatori Zagreb Pridea.

DP: Okupljanje je u skladu sa zakonom

Klub zastupnika HSLS-a i nezavisnog zastupnika Vladimira Bileka ističu da se protive “bilo kakvim zabranama javnog okupljanja i izražavanja stavova jer je to u osnovnim načelima liberalizma i odrednica našeg Ustava”, no dodaju je su po njima ovakva okupljanja “retrogradni oblici pritiska na žene i pokušavanja okretanja kotača povijesti unatrag o kojima se ni Katolička crkva nije izjasnila.”

Možda će vas zanimati

Muška krunica u Zagrebu: Prosvjednici razglasom ometali molitelje, sve je bilo puno policije

Uz Zagreb, krunicu će muškarci moliti, na vlastite nakane u još deset hrvatskih gradova, javljaju organizatori

“I kao stranka i kao liberalni zastupnici u Saboru s velikom pozornošću pratit ćemo u kom smjeru će se odvijati ovi procesi te na vrijeme reagirati u obranu dosegnutih prava žena”, stoji u njihovom očitovanju.

>Strojnicom na molitelje krunice?! Vukušić podnio kaznenu prijavu protiv lijevih ekstremista iz MAZ-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedino drugačije mišljenje od stranaka koje su se očitovale ima Klub zastupnika Domovinskog pokreta s potpisom predsjednik Bloka za Hrvatsku i saborski zastupnik Zlatko Hasanbegović koji smatraju da “navedena okupljanja ne potiču nepovoljan i diskriminatoran odnos prema ženama temeljem Zakona o suzbijanju diskriminacije”, da se okupljanja održavaju u skladu sa zakonom o javnim okupljanjima te da “ova okupljanja ne utječu negativno na položaj žena u hrvatskom društvu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.