Twitterašica “uništila” Bernardića koji promiče “rodnu” ideologiju i Istanbulsku konvenciju!

Foto: fah

Davor Bernardić, predsjednik SDP-a, je putem svog Twitter profila pozvao svoje “pratitelje” da mu postave pitanja, na što je dobio pitanje o rodnoj ideologiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Treba li u zakonodavstvu pojam roda zamijeniti pojam spola?”, upitala je Bernardića anonimna twitterašica Gospa tužnog lika, na što joj je on odgovorio: “Ne brkajmo pojmove. Rod je jedno, spol je drugo.”

Bernardić je time pristao uz glavnu značajku rodne ideologije, koja tvrdi da je društvena dimenzija osobe, koju ta ideologija naziva “rod”, odvojena od spola. Dakle, prema tom shvaćanju čovjek može biti po spolu muškarac, a društveno i zakonski “žena” i ulaziti u ženske svlačionice, skloništa, natjecati se u ženskoj kategoriji, ili ući u brak s muškarcem…

“Gospa tužnog lika” upitala je dalje Bernardića: “Koliko točno ima rodova, i koji su?”, na što on nije odgovorio, nego se pokušao izvući: “Mogli bi o ovome satima, stroga definicija [roda] ne postoji.” Upravo u tome i jest problem, što se u jednom međunarodnom ugovoru koji je obvezujuć nakon ratifikacije koristi definicija (roda) koja je fluidna i nejasna te se stoga ne zna koje će posljedice proizvesti, primjerice u obrazovanju, na što je upozorilo Znanstveno vijeće za obrazovanje i školstvo HAZU-a i dr. sc. Aleksandra Korać Graovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HAZU: Rodna ideologija u Istanbulskoj konvenciji neprihvatljiva za odgojno-obrazovni sustav

Prof. Korać-Graovac o problemu tumačenja pojma ‘rod’ u Istanbulskoj konvenciji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako stroga definicija roda ne postoji, koga točno štiti Istanbulska konvencija, koja se sva temelji na konceptu roda (ne uzimajući uopće u obzir spol)?”, sljedeće je logično pitanje koje je twitterašica postavila Bernardiću.

“Žrtve nasilja, koje su najčešće žene, a puno oštrije sankcionira pčinitelja. To je aktivan instrument u sprječavanju i borbi protiv obiteljskog nasilja”, odgovorio je Bernardić, kao i svaki zagovornik Istanbulske konvencije koji bježi od rasprave o njenom spornom sadržaju – “rodnoj” ideologiji koju ona sa sobom nosi – tvrdeći kako štiti žene.

“Tko je žena – nastavlja Gospa tužnog lika na Twitteru – “na temelju čega se točno utvrđuje tko je žena? Naime, žena je jedan rod, a rod nije isto što i spol (spol je drugo). Koga se dakle, i na temelju čega, smatra ženom?”

Bernardić joj nije odgovorio. Prema postavkama “rodne” ideologije to tko je žena nije određeno spolom, već svatko može odlučiti je li žena ili nije, što su rodni ideolozi nazvali “rodnim izražavanjem”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo da je sličnu nedoumicu oko značenja termina “žena” u Istanbulskoj konvenciji izrazilo i Znanstveno vijeće za obrazovanje i školstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u svojoj Izjavi o Istanbulskoj konvenciji. Iz HAZU-a su upozorili na problematiku definicije pojma “rod” u Konvenciji prema kojoj “rod” predstavlja “ponašanja, aktivnosti i uloge” iz čega proizlaze nedosljednosti. Prije svega, onda bi sama definicija pojma “žena” trebala glasiti: “Naziv žena u ovoj Konvenciji uključuje osobu bilo kojega spola koja je preuzela ponašanja, aktivnosti i uloge žene u obitelji i društvu.”

“Nama se čini očitim da takva definicija nije prihvatljiva. Ako se, naprotiv, izostave svi elementi rodne ideologije, smatramo da bi trebalo pored naziva ‘žena’ dodati i nazive ‘djevojka’ i ‘djevojčica’ kako bi se predmetu Konvencije dalo jasno značenje. No, i u tome slučaju upozoravamo na to da žrtve nasilja nisu jedino osobe ženskoga spola te Konvencija ne bi pridonosila zaštiti svih žrtava, čak ni sve djece, i ne čini se dosljedno promišljena u duhu humanosti i nenasilja.”, napominju iz HAZU-a.

Foto: snimka zaslona

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.