U Gradskoj skupštini nakon rasprave izglasano: Od 6. rujna ukida se mjera roditelj odgojitelj

Sjednica Gradske skupštine
Foto: fah

Treća radna sjednica Gradske skupštine održana je jutros, a dnevni red od 29 točaka ima i nekoliko zanimljivosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspravljalo se o moratoriju na mjeru roditelj odgojitelj koji bi trebao krenuti od 5. rujna, a gradonačelnik nije prihvatio 2 pristigla amandmana – onaj Lovra Markovića u kojem traži da se on produlji do 28. veljače 2022., te kluba zastupnika HDZ-a i HSLS-a sa zahtjevom da mjera traje do 1. lipnja 2022. godine.

Na ” stolu” je i bila mjera rezanja naknada svim vijećnicima gradskih četvrti i mjesnih odbora za 40 posto, a neki su prijedlozi stigli po hitnom postupku, poput onog o smještaju potresom pogođenih građana u gradske stanove. Došlo je i do kadrovskih promjena među skupštinarima. Zastupnica Iva Hraste Sočo (HDZ) stavit će mandat u mirovanje zbog osobnih razloga, a zamijenit će je Mirjana Kujundžić Tiljak (HDZ)

> Zagrebački SDP podržava Tomaševića u ukidanju mjere roditelj odgojitelj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Roditelji koji sada očekuju 3. dijete nemaju pravo sudjelovanja u mjeri roditelj-odgojitelj koju ukida lijeva vlast u Zagrebu

> Dolenec o ukidanju mjere roditelj-odgojitelj: ‘Obustava bi vrijedila od 6. rujna’

> Dr. Markić o Tomaševićevom ukidanju mjere roditelj odgojitelj: On se ‘obračunava s korupcijom’ – ukida mjeru koja s korupcijom nema nikakve veze

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon rasprave koja je trajala više od sat vremena, odluka o ukidanju mjere roditelj-odgojitelj od 6. rujna je izglasana većinom glasova. Očekivano, 25 zastupnika glasalo je za, 14 protiv, a suzdržanih nije bilo.

Odbijena su i dva amandmana kluba HDZ-a i HSLS-a te Mosta.  To znači da se za mjeru roditelj-odgojitelj može prijaviti samo do 5. rujna. Nakon toga to neće biti moguće sve do daljnjeg, odnosno dok se ne donese analiza o njenoj efikasnosti i isplativosti.  To nije, podsjetimo, neki šok, s obzirom na to da je platforma Možemo! na ukidanje ove i najavljivala u predizbornoj kampanji  a da će je podržati, najavili su jučer i zastupnici SDP-a.

U programu piše kako prvo zaustavljamo nove prijave dok se ne napravi evaluacija i to se upravo radi. Što se tiče pedagoškog standarda o kojem govorite, 6200 ljudi radi u vrtićima, upravo smo sada rekli da upisujemo 500 djece više nego prošle godine. Zaposlit ćemo još odgajatelja. Za njihove plaće se izdvaja mjesečno oko 60 milijuna kuna,  a za oko 5600 korisnika ove mjere roditelj-odgojitelj oko 43 milijuna kuna – rekao je danas gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je prvih pet točaka dnevnog reda većinski izglasano, u tijeku je rasprava o moratoriju na mjeru roditelj-odgojitelj s kojim bi se, ne prihvate li se dva amandmana, krenulo od 6. rujna.

Stavove u ime kluba izrazili su HDZ-ov Mislav Herman, Lovro Marković iz Mosta te Davorka Moslavac Forjan iz SDP-a. – Točka koja je pred nama najvažnija na ovoj sjednici. Važna je i za budućnost grada Zagreba, i za cijelu Hrvatsku. Demografski razvoj zemlje stoji zbog demografskog pustošenja, stoga je željeni demografski smjer u smisli koristi i rođene djece i radno sposobnog stanovništva – obrazložio je stav HDZ-a i HSLS-a Herman, koji je gradonačelniku uputio i nekoliko pitanja. – Do kada mislite napraviti analizu? Kada mislite napraviti rebalans? – upitao je Herman.

Lovro Marković, koji je koautor Mostove varijacije na mjeru, naglašava da je ona do sad donijela pozitivne pomake, jer je došlo do porasta trećerođene djece u obitelji. – Do kraja 7. mjeseca 644 osobe su podnijele zahtjev za ulaskom u mjeru roditelj-odgojitelj. Većina, ako ne i svi, ove godine su dobili dijete po kojem su stekli pravo za ulazak u mjeru. Današnje pitanje je hoćemo li ukinuti daljnje stopiranje ove mjere. Odluka nosi sa sobom logične posljedice – kazao je Marković.

U SDP-u su, pak, rekli da će podržati donošenje moratorija. Nakon pauze slijedi nekoliko replika i konačno glasanje, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, mjera roditelj – odgojitelj, koja je u Zagrebu uvedena tijekom mandata bivšega gradonačelnika Milana Bandića, ukida se. Po hitnom postupku na sjednici Skupštine raspravljat će se o prijedlogu dopune odluke o mjeri roditelj- odgojitelj, kojom se od 6. rujna privremeno obustavljaju nove prijave na tu mjeru dok se ne evaluiraju njeni učinci. Prava trenutačnih korisnika trebala bi, prema najavama, barem zasad ostati netaknuta.

Amandmane Mosta i kluba HDZ-a i HSLS-a odbacila je skupštinska većina, a potom je s 25 naspram 13 glasova zastupnika usvojen prijedlog gradonačelnika Tomislava Tomaševića o stopiranju mjere roditelj-odgajitelj.

Zastupnik Trpimir Goluža komentirao je prijedlog o provođenju financijske revizije za Dječju bolnicu Srebrnjak, prenosi Jutarnji list.

“S određenim zakašnjenjem smo dobili izvješće o stanju u Dječjoj bolnici Srebrnjak. Vidimo da je došlo do velikih financijskih dubioza koje iznose 70-ak milijuna kuna. Važno je promptno reagirati i poslati financijske revizore u tu ustanovu”, rekao je.

Igor Peternel naglasio je kako se Domovinski pokret protivi ukidanju te mjere.

– U zemlji u kojoj se navodno zalažemo za demografske mjere, u kojoj demografiju smatramo jednim od vitalnih problema za društvo, ne možemo si dozvoliti ukidanje mjere koja daje rezultate – poručio je istaknuvši kako se lani 28 posto više obitelji odlučilo za treće dijete zbog ove mjere.

– Ova je jedna od vrlo rijetkih mjera koja je za vrijeme bivšeg gradonačelnika bila vrlo transparentna. Mjera je to koja financijski vrednuje i ženu i njen rad kod kuće te čudi da i feministkinje, koje su okupljene oko Možemo, ne podržavaju tu mjeru – rekao je.

Mjera nije sjajna, slaže se, zasigurno može biti bolja, naglašava. Zato ju ne treba ukidati nego poboljšati, smatra Peternel.

– Može se skratiti trajanje do kretanje djeteta u prvi razred, ukinuti nezaposlenost kao preduvjet te ne isključivati pravo da dijete može ići u vrtić – naveo je.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.