Nova Nacionalna strategija zaštite od nasilja u obitelji za razdoblje od 2017. do 2022. godine, koju je predložilo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, počiva na ratifikaciji sporne Istanbulske konvencije koja u sebi sadrži znanstveno neutemeljene termine “rod” i “rodno uvjetovano nasilje”, a koji su uvršteni i u tekst Nacionalne strategije.
Udruga U ime obitelji je već više puta upozoravala da se Istanbulskom konvencijom zapravo nameće rodna ideologija i time uvode neznanstveni sadržaji u hrvatsko zakonodavstvo i strateške dokumente.
> Ivan Munjin: Žrtve Istanbulske konvencije su žene
> Sarnavka protiv U ime obitelji: Cenzura po Babama
Jučer je završilo javno savjetovanje o izradi Nacionalne strategije – dokumenta koji obvezuje nadležna tijela sljedećih pet godina na provedbu mjera i propisanih aktivnosti u svrhu zaštite žrtava nasilja u obitelji. U ime obitelji je u savjetovanju zatražila uklanjanje spornih neznanstvenih termina, preispitivanje potrebe ratifikacije Istanbulske konvencije te provođenje široke javne rasprave o tome treba li je ratifikacirati. Također, ponovno je istaknula potrebu zaštite žena žrtava prisile na pobačaj otvaranjem skloništa.
> U ime obitelji: Tražimo od Vlade da ženama osigura usklađivanje poslovnog i obiteljskog života
Komentar udruge U ime obitelji u nastavku donosimo u cijelosti:
S obzirom da Republika Hrvatska nije ratificirala Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja u obitelji (dalje: Istanbulska konvencija) istu uopće nema potrebe navoditi u Nacionalnoj strategiji zaštite od nasilja u obitelji za razdoblje od 2017. do 2022. godine (dalje: Strategija) jer nije dio hrvatskog pravnog poretka, a i ne obvezuje RH na provedbu. Stoga zahtijevamo da se navodi o Istanbulskoj konvenciji brišu te da se pozitivne odredbe Istanbulske konvencije implementiraju u Strategiju, ali samostalno – bez njezinog navođenja. Sukladno prethodno navedenom, tražimo brisanje svih članaka Istanbulske konvencije u Strategiji i modifikacija naziva svih mjera i aktivnosti u kojima se navodi Istanbulska konvencija.
S obzirom na važnost usklađenosti termina s temeljnim aktom Republike Hrvatske – Ustavom, tražimo brisanje termina “rod” i “rodno” uvjetovanog nasilja iz Strategije te zamjenu termina “rod” terminom spol. Naime, Ustav RH nigdje ne navodi termin “rod”, a u članku 3. Ustav RH izričito navodi “ravnopravnost spolova”. U svrhu osiguranja ujednačene primjene prava i pravne sigurnosti potrebno je voditi računa o usklađenosti termina s Ustavom RH. Korištenjem isključivo ustavnog termina spol ukida se kontradikcija termina u ovoj Strategiji koja se u pojedinim dijelovima poziva na “rod”, a pojedinim na spol za iste ili slične slučajave. U protivnom, takva formulacija pravnog dokumenta – Strategije, bila bi zbunjujuća te bi dovela u pitanje kvalitetu provedbe bitnih mjera i ostvarenje postavljenih ciljeva.
Navođenjem usvajanja Zakona o ratifikaciji kao jedne od aktivnosti Strategije prejudicira se ishod javne rasprave i odluka Sabora te se ratifikacija Istanbulske konvencije nameće kao konačno rješenje.
Također, potrebno je kao aktivnost navesti provedbu široke javne rasprave stručne i zainteresirane javnosti o Istanbulskoj konvenciji te o tome je li ju potrebno ratificirati – uključivanjem svih dionika i održavanjem okruglih stolova i tribina u svim velikim gradovima, a ne samo javno savjetovanje na internetskom portalu.
Tražimo da se iz proračuna, kako lokalnog tako i državnog, osiguraju sredstva za skloništa ženama koje su prisiljavane na pobačaj od strane svojih partnera ili okoline te da im se u tim skloništima pruži sva potrebna skrb, kao i njihovoj djeci.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.