Nedjelja, 26 siječnja, 2025
11 C
Zagreb
Pratite nas:

U planu novi, neuništivi spomenik Vladimiru Đereku – Sokolu

Podijeli

Vukovarsko-srijemska policija intezivno traga za vandalom koji je u Vukovaru razbio spomen ploču poginulom hrvatskom branitelju i pukovniku HV-a Vladimiru Đereku – Sokolu, jednome od zapovjednika obrane Sajmišta, povrdila je u četvrtak policija, dok imotski kipar Ivan Kujundžić već priprema novo umjetničko rješenje obilježavanja mjesta Đerekove pogibije za koje kaže da ga neće biti moguće oštetiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vandalski čin razbijanja spomen ploče Vladimiru Đereku – Sokolu koja se nalazi na Sajmištu nedaleko bivše vukovarske vojarne osudio je predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane Miodrag Demo, vukovarske organizacije HDZ-a, SDP-a i HDSSB-a, a javnosti se obratila i Đerekova sestra Rajka Mikulić poručivši počiniteljima da je njihovo djelo bestijalni čin nerazumljiv civiliziranom svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest o razbijanju spomen ploče posebice je ogorčila stanovnike Imotskog, Imotske krajine i prijatelje Vladimira Đereka koji je rođen u Vinjanima Gornjim gdje je 1998. i pokopan nakon što su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani iz masovne grobnice na vukovarskom Novom groblju te indentificirani.

“Nastavak je to širenja velikosrpske ideologije koja se ne stišava u Vukovaru”, kaže akademski kipar Ivan Kujundžić iz Imotskog koji je spreman izraditi novo umjetničko rješenje kojim bi se u Vukovaru obilježilo mjesto Đerekove pogibije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajednička akcija Imoćana i Đerekovih prijatelja

“Bit će zajednička akcija nas Imoćana i prijatelja Vladimira Đereka. Odmah poslije Uskrsa namjeravamo doći u Vukovar i dogovoriti sve detalje”, kaže Kujundžić dodajući kako će umjetničko rješenje koje će ponuditi biti vrlo kvalitetno i izrađeno na način da će ga biti nemoguće oštetiti ili razbiti.

Taj mladi imotski akademski kipar poznat je kao tvorac monumentalnog spomenika dr. Franji Tuđmanu visokog tri metra u Imotskom. Među projektima mu se ističu i multimedijalni projekt “Prvi hrvatski Sabor” izveden na Duvanjskom polju 1996. godine, kip Alojziju Stepincu u Velikoj Gorici, poprsje Bruni Bušiću i multimedijalni projekt “Vukovarski rekvijem“. Član je HDLU-a i ZSUH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladimir Đerek – Sokol poginuo je kao hrvatski dragovoljac u obrani vukovarske gradske četvrti Sajmište 12. listopada 1991. Nakon ekshumacije iz masovne grobnice s Novog groblja u Vukovaru indenticiran je i pokopan uz vojne počasti u Vinjanima Gornjim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci