Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

U praznoj sabornici podržano izvješće o radu Zaklade za znanost: ‘Svi se busamo u znanost a samo je 7 zastupnika u dvorani’

Podijeli

Saborski klubovi u petak su u polupraznoj sabornici u raspravi podržali izvješće o radu Hrvatske zaklade za znanost za 2015. godinu, ali i upozorili na nedostatna izdvajanja za znanost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvršni direktor Hrvatske zaklade za znanost Hrvoje Mataković, podnoseći izvješće o poslovanju u 2015. rekao je kako su prihodi od donacija iznosili 97,7 milijuna kuna. Najznačajniji su, kazao je, prihodi iz državnog proračuna za financiranje znanstveno istraživačkih projekata u iznosu 74,5 milijuna kuna i prihodi državnog proračuna za program doktoranata i poslijedoktoranata Zaklade u iznosu od 18,6 milijuna kuna, prihodi iz državnog proračuna za rad zaklade od 4,4 milijuna kuna…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. sc. Beata Halassy: Odgovor kritičarima – kako funkcionira Hrvatska zaklada za znanost?

“Troškovi poslovanja najvećim dijelom u 94 posto podrazumijevaju isplatu projektnih sredstava tj. financiranje znanstvenih projekata i isplata za doktorante što je i posebna svrha zaklade”, istaknuo je Mataković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč nedostatnim sredstvima Zaklada je dobro ispunjavala zadaće, kazao je Željko Jovanović (Klub SDP-a) naglasivši da Hrvatska mora inzistirati na povećanju ulaganja u znanost u narednom razdoblju .

U 2014. Hrvatska je izdvajala za znanost 0,75 posto BDP-a, a u 2015. 0,81 posto, dok je cilj prema strategiji obrazovanja, znanosti i tehnologije doći do 2 posto u 2020., rekao je Jovanović.

> Akademik Pečarić optužio Hrvatsku Zakladu za znanost za uništavanje hrvatske znanosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vesna Bedeković (Klub HDZ-a) naglasila je da više truda treba posvetiti osiguravanju sredstava za znanost koja ne dolaze iz državnog proračuna ali i povezivanju znanosti i gospodarstva. Dok ne počnemo intenzivno ulagati u znanost i povezivati znanost i gospodarstvo, smatra, nećemo dostići potrebnu konkurentnost u europskom prostoru.

> 15 godina od osnutka Hrvatske zaklade za znanost u kojih je financirano više od 900 projekata

Vesna Pusić (Klub nezavisnih zastupnika i HSU-a) ustvrdila je da je pitanje znanosti gospodarsko i identitetno pitanje , tko ćemo biti za 10 do 20 godina. “No, bez novaca ovo područje ne može funkcionirati”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po izdvajanju za znanost, na ljestvici od 28 država EU i još 10 koje nisu članice, Hrvatska se nalazi na sedmom mjestu odozdo. Lošiji od Hrvatske su Cipar, Latvija, Malta, Rumunjska, Crna Gora i Srbija, dok su na vrhu ljestvice skandinavske zemlje, najuspješnije države EU-a, rekla je Pusić.

Predsjedavajući Željko Reiner komentirao je polupraznu sabornicu. “Svi se busamo u znanost a samo je sedam zastupnika u dvorani. To ukazuje na stav kolega o znanosti, deklarativno smo svim srcem za znanost ali ovako se ne bi reklo”, kazao je.

Posljednji tjedan rada Sabor će početi zasjedanje već u ponedjeljak 10. srpnja i radit će do petka kada će glasovati o svim raspravljenim točkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/gs

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci