U Slavonskom Brodu otkriveno spomen obilježje u počast poginuloj djeci u Domovinskom ratu

U ratnim razaranjima tijekom Domovinskog rata poginulo je 402 djevojčica i dječaka, a njima u čast u Slavonskom Brodu je u subotu otkriveno spomen obilježje “Prekinuto djetinjstvo”, idejni rad autora Petra Dolića i Petre Tončić Lipovščak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slavonski Brod je kao mjesto postavljanja spomen obilježja odabran zbog činjenice da je tijekom Domoinskog rata živote izgubilo 28 djevojčica i dječaka iz ovog grada.

“U jednom trenutku, pedeset metara od mene, 3. svibnja 1992. godine poginulo mi je troje djece, supruga i majka. U istom napadu poginulo je još dvoje djece obitelji Petrović. Sva djeca su se držala za ruke. Tog dana grad je nadlijetalo devet MiG-ova, a kad sam ugledao crveni oblak prašine sve mi je bilo jasno, rukama sam kopao da dođem do njih”, prisjetio se Josip Stanić, koji je cvijeće položio kod spomen obilježja ispred udruge roditelja poginule djece.

Stanić kaže kako mu je trebalo 12 godina da suspregne bol i pretrpljeni gubitak. “Da ste me pitali nešto prije dvije godine, ne bih vam mogao reći ništa. Život ide dalje, svi imamo svoju savjest. Treba živjeti i radovati se malim stvarima”, rekao je okupljenim novinarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razdoblje od 12 godina trebalo je da se podigne to nacionalno spomen obilježje poginuloj djeci. Slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara kaže da time nije i završena obaveza prema nevinim žrtvama. “Nakon toliko godina još uvijek nitko nije odgovarao za smrt 28 djevojčica i dječaka”, izjavio je Duspara novinarima.

Na svečanosti otkrivanja spomenika izaslanstvo Vlade predvodio je prvi potpredsjednik Tomislav Karamarko, izaslanik predsjednika Sabora bio je Pero Ćosić, saborski zastupnik HSP AS-a, a izaslanstvo Brodsko-posavske županije predvodio je župan Danijel Marušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.