Ubojstva svećenika za vrijeme komunizma: Ovako su izgledala ‘dobra stara vremena’ PR-a Možemo – u brojkama

Josip Jagić ubojstva svećenika
Foto: Facebook / Thinkstock

Kako smo već pisali, Josip Jagić, savjetnik ekstremno lijeve stranke Možemo za za odnose s medijima, utvrdio je na društvenim mrežama kako su razdoblja progona svećenika bila “dobra stara vremena”. To je učinio u raspravi s Gordanom Duhačekom, novinarom portala Index. Na njegovu Twitter objavu kako “nitko nije poubijao više katoličkih svećenika od Hrvata ljevičara”, Jagić je napisao: “Dobra stara vremena”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Ovih 10 izljeva katolikofobije obilježilo je 2020. godinu u Hrvatskoj

>Znate li koji su istarski svećenici ubijeni u Drugom svjetskom ratu i nakon njega?

U tom kontekstu vrijedi podsjetiti kako je udruga U ime obitelji prošle godine predstavila Izvješće o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2020. U tom je izvješću napravljena analiza netolerancije i diskriminacije u kontekstu napada na vjernike katolike, katolički nauk i vjeru te napade na katoličku kulturu i Crkvu kao instituciju. Također su analizirani nasilje i napadi na objekte i imovinu Katoličke Crkve, a dodan je i podsjetnik na teška stradanja svećenika u komunizmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku donosimo dio toga izvješća:

“Tijekom 20. stoljeća, od razdoblja Kraljevine Jugoslavije do Domovinskoga rata, Crkva u Hrvatskoj bila je sustavno, institucionalizirano proganjana. Prema podacima koje je don Anto Baković prikupio u Hrvatskom martirologiju XX. stoljeća 5 (Baković, don Anto (2007) Hrvatski martirologij XX: stoljeća. Zagreb: Martyrium Croatiae), u tom su razdoblju ubijena 4 biskupa, 523 katolička svećenika i redovnika, 50 bogoslova, 39 sjemeništaraca, 17 časne braće laika i 31 časna sestra. Najveći broj katoličkih svećenika i posvećenih osoba, prema navedenim podacima, likvidirali su partizani i OZNA, do svibnja 1945. – njih 240, nakon savezničke pobjede još 263, dok je na služenju vojnog roka u JNA ubijeno 12 svećenika:

Partizani do 9. svibnja 1945. – 240 žrtava
OZNA, UDBA, Komunistička partija nakon 9.
svibnja 1945. – 263 žrtve
JNA na služenju vojnog roka – 12 žrtava
Četnici – 37 žrtava
Njemačke postrojbe – 17 žrtava
Talijanske postrojbe – 2 žrtve
Angloameričko bombardiranje – 32 žrtve
Vlasti NDH – 11 žrtava
Crvena armija – 5 žrtava
Vlasti Kraljevine Jugoslavije – 4 žrtve
Komunističke vlasti u Albaniji – 4 žrtve
Srbijanska vojska u BiH i RH (Domovinski rat)
– 9 žrtava
Muslimanske postrojbe u BiH (Domovinski
rat) – 3 žrtve
Zaraženi i umrli od tifusa – 17 žrtava
Nepoznat način stradanja – 8 žrtava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, prema podacima koje je prikupio don Anto Baković, od ukupno 664 žrtve, 109 je ubijeno bez ikakvog suda na masovnim stratištima, 338 je zvjerski mučeno i ubijeno, 80 je osuđeno na smrt i smaknuto, 73 je umrlo od posljedica fizičkog i psihičkog mučenja, gladi i iznemoglosti te bolesti u zatvoru, logoru, na robiji i dr., 53 je poginulo (npr. od posljedica angloameričkog bombardiranja, granatiranja, prepada na vlakove i dr.), 4 je otrovano, a za njih 7 je nepoznat uzrok smrti”, stoji u izvješću U ime obitelji.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.