Kako smo već pisali, Josip Jagić, savjetnik ekstremno lijeve stranke Možemo za za odnose s medijima, utvrdio je na društvenim mrežama kako su razdoblja progona svećenika bila “dobra stara vremena”. To je učinio u raspravi s Gordanom Duhačekom, novinarom portala Index. Na njegovu Twitter objavu kako “nitko nije poubijao više katoličkih svećenika od Hrvata ljevičara”, Jagić je napisao: “Dobra stara vremena”.
>Ovih 10 izljeva katolikofobije obilježilo je 2020. godinu u Hrvatskoj
>Znate li koji su istarski svećenici ubijeni u Drugom svjetskom ratu i nakon njega?
U tom kontekstu vrijedi podsjetiti kako je udruga U ime obitelji prošle godine predstavila Izvješće o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2020. U tom je izvješću napravljena analiza netolerancije i diskriminacije u kontekstu napada na vjernike katolike, katolički nauk i vjeru te napade na katoličku kulturu i Crkvu kao instituciju. Također su analizirani nasilje i napadi na objekte i imovinu Katoličke Crkve, a dodan je i podsjetnik na teška stradanja svećenika u komunizmu.
U nastavku donosimo dio toga izvješća:
“Tijekom 20. stoljeća, od razdoblja Kraljevine Jugoslavije do Domovinskoga rata, Crkva u Hrvatskoj bila je sustavno, institucionalizirano proganjana. Prema podacima koje je don Anto Baković prikupio u Hrvatskom martirologiju XX. stoljeća 5 (Baković, don Anto (2007) Hrvatski martirologij XX: stoljeća. Zagreb: Martyrium Croatiae), u tom su razdoblju ubijena 4 biskupa, 523 katolička svećenika i redovnika, 50 bogoslova, 39 sjemeništaraca, 17 časne braće laika i 31 časna sestra. Najveći broj katoličkih svećenika i posvećenih osoba, prema navedenim podacima, likvidirali su partizani i OZNA, do svibnja 1945. – njih 240, nakon savezničke pobjede još 263, dok je na služenju vojnog roka u JNA ubijeno 12 svećenika:
Partizani do 9. svibnja 1945. – 240 žrtava
OZNA, UDBA, Komunistička partija nakon 9.
svibnja 1945. – 263 žrtve
JNA na služenju vojnog roka – 12 žrtava
Četnici – 37 žrtava
Njemačke postrojbe – 17 žrtava
Talijanske postrojbe – 2 žrtve
Angloameričko bombardiranje – 32 žrtve
Vlasti NDH – 11 žrtava
Crvena armija – 5 žrtava
Vlasti Kraljevine Jugoslavije – 4 žrtve
Komunističke vlasti u Albaniji – 4 žrtve
Srbijanska vojska u BiH i RH (Domovinski rat)
– 9 žrtava
Muslimanske postrojbe u BiH (Domovinski
rat) – 3 žrtve
Zaraženi i umrli od tifusa – 17 žrtava
Nepoznat način stradanja – 8 žrtava
Također, prema podacima koje je prikupio don Anto Baković, od ukupno 664 žrtve, 109 je ubijeno bez ikakvog suda na masovnim stratištima, 338 je zvjerski mučeno i ubijeno, 80 je osuđeno na smrt i smaknuto, 73 je umrlo od posljedica fizičkog i psihičkog mučenja, gladi i iznemoglosti te bolesti u zatvoru, logoru, na robiji i dr., 53 je poginulo (npr. od posljedica angloameričkog bombardiranja, granatiranja, prepada na vlakove i dr.), 4 je otrovano, a za njih 7 je nepoznat uzrok smrti”, stoji u izvješću U ime obitelji.