Oko 900 stručnjaka iz sustava socijalne skrbi i oko 400 iz obrazovanja, zdravstva i pravosuđa proći će u idućem razdoblju edukaciju, kako bi mogli pružiti adekvatniju socijalnu skrb za 2000 najranjivijih obitelji u Hrvatskoj i 4000 djece, istaknuto je u srijedu na predstavljanju programa “Za snažniju obitelj” koji zajedno pokreću Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te UNICEF.
Cilj programa, koji će UNICEF financirati s 5 milijuna kuna jest jačanje i širenje socijalnih usluga za obitelji s djecom u sustavu socijalne skrbi, a posebice osiguravanje zaštite dobrobiti dijete, s obzirom da je u 2015. godini zabilježen 6141 slučaj neprimjerene skrbi za dijete, koje je uključivalo tjelesno i mentalno nasilje nad djecom, spolno iskorištavanje, zanemarivanje itd.
“Planiramo obuhvatiti 900 stručnih radnika u sustavu socijalne skrbi, te 400 iz zdravstva i obrazovanja. Time bi obuhvatili 2000 obitelji, odnosno 4000 djece a UNICEF će za to izdvojiti 5 milijuna kuna. Cilj je uključiti u edukaciju i potporu udomiteljskim obiteljima kao zamjenskim obiteljima”, izjavila je ministrica Murganić.
Program je usmjeren prije sveta osnaživanju obitelji ali kroz stručnu edukaciju osnaživanje i onih koji rade s obiteljima, kako bi bili su stanju prepoznati obitelj u riziku, dijete koje živi u takvoj obitelji, prevenirati negativnosti koje se događaju poput zlostavljanja, zanemarivanja i slično. To će ujedno, smatra ministrica, biti i zaštita stručnih radnika u centrima za socijalni rad koji su rade po velikim teretom.
“Obitelji su danas u riziku zbog svih promjena koje se događaju u društvu, tranzicijskih promjena koje su najviše pogodile mlade ljude, koje imaju maloljetnu djecu. Zato treba dobro educirati stručne osobe da znaju prepoznati i donijeti prave i pravodobne odluke o tome kako pomoći takvoj obitelji”, kazala je Murganić
Predstojnica Ureda UNICEF-a Valentina Otmačić izjavila je kako je projekt, koji će provesti Ministarstvo i Hrvatska udruga socijalnih radnika, nadogradnja na dosadašnji zajednički rad te očekuje da će se tim podići sveukupna skrb o djeci koja žive u obiteljima u riziku .
“Očekujemo da obitelji u riziku, koje se suočavaju sa problemima, budu još bolje podržane, da imamo manje slučajeva zanemarivanja, zlostavljanja i nasilja obitelji i da na njega se što adekvatnije odgovori. Očekujemo da edukacija koju ćemo pružiti postane održiva i uđe u sustav, kako bi postala cjeloživotno obrazovanje za socijalne radnike. Također očekujemo da ćemo podići kvalitetu udomiteljstva. Udomitelji su vrlo predani i potrebna im je podrška kako bi rezultati njihovog rada bili što bolji”, izjavila je Otmačić.
U Hrvatskoj je 1467 udomiteljskih obitelji koja pružaju skrb za više od 2000 djece.
Tekst se nastavlja ispod oglasa