USKOK istražuje 38 osoba i devet tvrtki: Među osumnjičenima i Ana Karamarko

Foto: fah

U ranim jutarnjim satima istražitelji PNUSKOK-a su počeli pretraživati poslovne prostore tvrtke Drimia Ane Karamarko, supruge bivšeg potpredsjednika Vlade i bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajednička akcija policije, USKOK-a i poreznog USKOK-a počela je jutros na širem području Zagreba, a njome je obuhvaćeno 38 osoba te devet tvrtki. Sumnja se da je ta skupina od početka 2017. do kraja 2019. varala na porezu po već uhodanom sistemu kružnih prevara, piše Večernji list.

Spominje se naplata nepostojećih usluga preko lažnih faktura, čime su si pribavili korist od 20 milijuna kuna, dok su proračun oštetili za oko 11 milijuna kuna.

Prema tvrdnjama Jutarnjeg lista, Ana Karamarko je uhićena zbog sumnji da je iz svoje tvrtke Drimia izvukla oko 400.000 kuna preko faktura za nepostojeće usluge. Odvjetnik Ivo Farčić branitelj Ane Karamarko rekao je kako je riječ očigledno o jednom većem slučaju, a njoj se inkriminira samo jedan manji dio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija je potvrdila da, u koordinaciji s Uskokom, provodi akciju protiv skupine zbog gospodarskog kriminaliteta, ne otkrivajući detalje njihovih kriminalnih radnji. Dodano je kako je u tijeku akcija iz domene gospodarskog kriminaliteta u kojoj je pod nadzorom policije više desetaka osoba te je angažirano oko 150 policijskih službenika.

Podsjetimo, tvrtka Drimia našla se 2016. godine u fokusu javnosti zbog čega je pala Vlada Tihomira Oreškovića. Naime, Dalija Orešković, tadašnja predsjednica Povjerenstva za sukob interesa presudila je Tomislavu Karamarku s rečenicom “nije kriv, ali je odgovoran”, zbog toga što je tvrtka njegove supruge poslovala s lobistom mađarskog MOL-a Josipom Petrovićem prije nego što je Karamarko postao potpredsjednik Vlade.

>Karamarko: Izrekao sam stvari koje su možda dovele u pitanje nečije materijalne interese

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karamarka se optuživalo da je u sukobu interesa jer je predlagao kao se INA i MOL trebaju dogovoriti putem nagodbe budući da će INA izgubiti sudski spor. Karamarko je nakon “presude” Povjerenstva za sukob interesa dao ostavku na mjesto potpredsjednika Vlade i predsjednika HDZ-a, spor je doista izgubljen te je država morala platiti štetu MOL-u.

U srpnju 2019. godine Ustavni sud je prihvatio Karamarkovu žalbu te je on tada ponovio svoju verziju priče: “‘Danas je razvidno da sam bio u pravu i danas se zapravo ne zna tko su pravi mađaroni ili rusofili i svakako bi ih trebalo “locirati, identificirati, uhititi i transferirati” pravosudnim tijelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.