-->
Utorak, 7 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Ustavni sud zatražio odgovor: Hoće li nova Vlada mijenjati loš Obiteljski zakon?

Podijeli

Ministarstvo socijalne politike i mladih osnovat će radnu skupinu stručnjaka s područja obiteljsko-pravne zaštite temeljem čijeg će mišljenja Vlada zauzeti stav o eventualnom pristupanju izmjenama, dopunama, odnosno izradi novog Obiteljskog zakona, stoji u odgovoru Banskih dvora na zahtjev Ustavnog suda koji je na dnevnom redu sjednice Vlade u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud, naime, zatražio je dostavu obavijesti u vezi s eventualnim pokretanjem postupka izmjena, dopuna ili donošenja novog Obiteljskog zakona, s obzirom na to da je zaprimio više prijedloga za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti tog zakona s Ustavom RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tim se prijedlozima osporava ustavnost niza odredbi Obiteljskog zakona, među kojima su odredbe koje uređuju informirani pristanak djeteta na medicinske zahvate, zaštitu obiteljskog doma, način uređivanja roditeljske skrbi nakon razvoda braka roditelja, ostvarivanje osobnih odnosa djeteta s roditeljem, pravni položaj izvanbračne zajednice, ostvarivanje prava osoba lišenih poslovne sposobnosti i dr.

Podsjetimo kako je izgledala situacija s Obiteljskim zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obiteljski zakon poslan na ‘popravni ispit’

Četvrti radni dan nakon što je Obiteljski zakon ministrice Opačić stupio na snagu, Ustavni sud ga je zbog ozbiljnih nedostataka u sadržaju i proceduri – poslao na popravni ispit. Naime, Ustavni sud RH je povodom prijedloga devet odvjetnica, udruge B.a.b.e i jednoga aktivista vladavine prava, 3. srpnja 2014. uputio Izvješće Hrvatskom saboru o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonitosti novoga Obiteljskoga zakona.

Očito ga je loše napisala Branka Rešetar, a prošao je sve Vladine stručne službe, te ga je saborska većina donijela 6. lipnja 2014. Zakon je proglasio predsjednik Ivo Josipović 11. lipnja, a stupio je na snagu 28. lipnja 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suci Ustavnog suda utvrdili su da je “riječ o zakonu koji uređuje iznimno osjetljivo područje obiteljskog prava od utjecaja na individualne pravne sudbine velikog broja adresata”, tj. dva milijuna bračnih drugova, 800 tisuća djece i nepoznat broj punoljetne uzdržavane djece, posvojitelja i osoba lišene poslovne sposobnosti. Isto tako, kaže onaj tko ima zadnju riječ u ovoj zemlji, riječ je o zakonu koji utječe “na mnoštvo već započetih i budućih postupaka pred sudovima te različitim tijelima državne i javne uprave”.

Velika pobjeda ‘U ime obitelji’ – Ustavni sud pokrenuo postupak ocjene ustavnosti

Većina odredbi tog zakona trebala se početi primjenjivati 1. rujna 2014. godine, a jedan dio i 1. siječnja 2015. godine. Do toga ipak nije došlo, nego je u siječnju Ustavni sud odlučio pokrenuti postupak ocjene ustavnosti Obiteljskog zakona, a dok to traje, obustavljeno je izvršenje po njemu određenih svih akata i radnji te će se do konačne odluke Ustavnog suda primjenjivati stari Obiteljski zakon iz 2003. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo je presedan jer se prvi put suspendira cijeli zakon, a ne samo neke odredbe. Time je stvorena pravna nesigurnost u ovom osjetljivom području obiteljsko-pravne zaštite; što s ljudima koji su razvedeni u međuvremenu, s djecom koja su posvojena u protekla tri mjeseca? Zahtjev za ocjenu ustavnosti predani su ljetos, a odluka donesena danas. U međuvremenu su izabrani medijatori, pravni zastupnici, doneseni su pravilnici”, rekla je tada Opačić.

Bila je ovo i velika pobjeda građanske inicijative “U ime obitelji”, jednog od podnositelja ocjene ustavnosti Obiteljskog zakona, koja je pozdravila ovu odluku ističući da je Ustavni sud uvažio uvjerljivost mnogobrojnih prigovora na novi Obiteljski zakon, između ostalih i onih Udruge.

“Iznimno je vrijedno da se faktično odmah dokida primjena tako značajnog zakona koji zadire u živote svakog građanina naše zemlje, a sve dok još nije počinio veliku štetu svojim nedorečenostima i očigledno nekvalitetnim rješenjima koja predviđa“, rekao je tada odvjetnik Krešimir Planinić, voditelj pravnoga tima Udruge “U ime obitelji”.

“Ako većina stručnjaka s tog područja prava (očitovali su se o našim prigovorima i pravni fakulteti u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci) potvrđuju naš stav da predmetni Obiteljski zakon vrvi nedostacima različitih oblika u gotovo svim područjima koje uređuje Obiteljski zakon (od braka, odnosa roditelja i djece, pa do posvojenja i skrbništva nad djecom), tada doista postoji ozbiljna “…sumnja da je taj zakon disfunkcionalan do mjere da bi se mogao ocijeniti nesuglasnim s Ustavom”, naglasio je Krešimir Planinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Veseli nas”, dodao je, “da su u ovom slučaju daljnje neprimjene Obiteljskog zakona spomenuti najbolji interesi djeteta kao jedno od mjerila, te načelo pravne sigurnosti koje evidentno izostaje u tom uratku koji je potpredsjednica Vlade, ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, tako zdušno promovirala“.

Ni novi prijedlog zakona neće donijeti velike promjene

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditelj pravnog tima građanske inicijative U ime obitelji, odvjetnik Krešimir Planinić, prije nekoliko mjeseci upozorio je na to da se javna rasprava o novom prijedlogu Obiteljskog zakona provodila samo deklaratorno.

Pozitivnim smatra što su poneke nomotehničke i sadržajne prigovore udruge U ime obitelji prihvaćeni u novom tekstu: “Tako je npr. sada punoljetnost određena (Nije u zakonu bilo normirano što znači punoljetnost!) i postoji mogućnost utvrđivanja majčinstva sudskim putem, kao što smo predlagali, ali i dalje sadržajno ostaje velika većina nedopustivih zakonskih rješenja u obiteljskim odnosima”,

“Nastavlja se pokušaj zakonskog nametanja da pravna osoba može ostvarivati roditeljsku skrb nad djetetom, što je protivno dobrobiti djeteta ili, dalje, da je kod roditeljskog neslaganja o važnim odlukama za dijete potrebno obraćanje sudu, što je u praksi neprimjenjivo kod hitnog medicinskog zahvata i sl.”, pojasnio je.

Ovi primjeri tako dovoljno govore o ponovnoj pogrešnoj sadržajnoj usmjerenosti Obiteljskog zakona i brzopletoj odluci da se nekako provede zamišljeno, zaključio je Planinić.

Što će učiniti nova Vlada?

U odnosu na predmetni zahtjev, stoji u Vladinom očitovanju, Ministarstvo socijalne politike i mladih osnovat će radnu skupinu stručnjaka s područja obiteljsko-pravne zaštite koja će razmotriti sve učinke koje je Obiteljski zakon proizveo te svaku od pojedinih primjedbi na osporene institute, nakon čega će se zauzeti stav o pristupanju izmjenama, dopunama, odnosno izradi novog Obiteljskog zakona. Hoće li biti promjena,  tek ćemo vidjeti…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

10 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci