‘Uzdanici ljevice’ Samaržiji smeta Domovinski rat na HRT-u: Nazvala ga mitološkim i građanskim

hrt
Foto: snimka zaslona. Montaža: Narod.hr

Kolumnistica Jutarnjeg lista, suautorica programa Možemo i kćer rektorice Sveučilišta u Rijeci Hana Samaržija kritizirala je HRT jer na Dnevniku prikazuju vijesti o Domovinskom ratu. Samaržija, koja je u aferi Matanić opisala intimni susret s njim, smatra da nema smisla “neprekidno podsjećati da smo izmislili svoj mitološki rat koji uopće ne postoji u međunarodnoj svijesti”. Dodaje i kako “čitav svijet građanske ratove koji su urodili raspadom Jugoslavije naziva ‘the Yugoslav Wars'”. Tvrdi kako su “muškarci koji su u Domovinskom ratu sudjelovali kao osamnaestogodišnji dječaci sad u andropauzi”, a oni koji su “sudjelovali kao muškarci sad biraju između raka prostate i raka debelog crijeva“. Zvijezda ljevice smatra i kako smo mi izmislili pojam branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HRT je u ponedjeljak objavio prilog o selu Grabovica kod Mostara gdje je obilježena 31. godišnjica ubojstva 33 nevina hrvatska civila. Njih su 1993. ubili pripadnici Armije BiH. Najmlađa žrtva, četverogodišnja Mladenka Zadro, ubijena je u majčinu naručju na kućnom pragu. Za posmrtnim ostacima 17 civila još se traga, a od većine stradalih pronađeni su samo dijelovi tijela. Za zločine nitko nije odgovarao.

>‘Zvijezda ljevice’ opisala intimni susret s Matanićem: Poslao mi je 200 eura…

Dok žrtve i obitelji žrtava čekaju pravdu, ima i onih kojima i govor o tome smeta. Mlada nada i zvijezda ljevice Hana Samaržija objavila je “molbu” i kritiku HRT-u koji o temi Domovinskog rata uopće govori. Njenu objavu prenosimo u cijelosti:

Samaržija bi Domovinski rat maknula i iz medija i iz škola

“Jučer na Dnevniku HRT-a u 19.00 opet istaknuti segment o Domovinskom ratu. Ne mogu više. U ovom se stadiju ne radi ni o ideologiji ni o politološkim argumentima, samo ne-mogu-više. Mnogo sam mlađa od Domovinskog rata, a uredila sam, napisala i prevela više knjiga. Drugi mnogo mlađi od Domovinskog rata imaju djecu kojima je Domovinski rat jednako stvaran kao Drugi svjetski, a ta djeca već idu u školu. Moja generacija ljudi mlađih od Domovinskog rata već je završila i mjesto ustupila generaciji desetljećima udaljenoj od Domovinskog rata. Kad Domovinski rat navrši pola stoljeća, ti će klinci u četvrtom razredu srednje škole na povijesti učiti o zlim jugoslavenskim institucijama. Elaborirajte bilo koju drugu jebenu temu, molim vas. Prestanite nas neprekidno podsjećati da smo izmislili svoj mitološki rat koji uopće ne postoji u međunarodnoj svijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Grabovica – general Armije BiH svjedoči o monstruoznom pokolju nedužnih Hrvata

Naime, čitav svijet građanske ratove koji su urodili raspadom Jugoslavije naziva “the Yugoslav Wars.” Unutar rasprave o the Yugoslav Wars možete naučiti da su u Sloveniji trajali deset dana pa nije unazađena, da je u BiH bio neki užasan ratni zločin i da je Balkan smiješna regija. Da nekom europskom govorniku engleskog jezika kažete da “the Homeland War” igra značajnu ulogu u političkom diskursu vaše države, blijedo bi vas pogledali jer nikad nisu čuli za njega. Da kažete da “the Patriotic War” čini temelj vašeg nacionalnog identiteta, opet bi vas blijedo pogledali. Ako su povjesničari ili politolozi, znali bi da je Staljin sudjelovanje SSSR-a u Drugom svjetskom ratu zvao “the Great Patriotic War,” pa bi zaključili da je jebeno čudno što Hrvatska svoj identitet temelji na sovjetskoj ulozi u Drugom svjetskom ratu.

Muškarci koji su u Domovinskom ratu sudjelovali kao osamnaestogodišnji dječaci sad su u andropauzi. Muškarci koji su sudjelovali kao muškarci sad biraju između raka prostate i raka debelog crijeva. Također smo izmislili pojam branitelja. Međunarodna javnost čak ni ondje gdje je jasno koja je strana bila na ispravnoj strani povijesti bivše vojnike ne naziva “defenders.” Saveznički vojnici u Drugom svjetskom ratu nikad nisu bili “the Allied Defenders,” nego su stekli naslov veterana. Samo mi bivše vojnike nazivamo pojmom koji implicira da je riječ o homogenoj skupini divnih ljudi, pa onda nastupaju parodijske rasprave o braniteljima krivim za ratne zločine jer su braneći očigledno i mučili. Iako SAD ima idiotsku političku scenu dvije iskvarene i potplaćene stranke, veterani mnogo nedavnijeg Rata u Afganistanu nisu značajan talking-point ni republikanaca ni demokrata.

Usrdno molim naš javni medijski servis plaćen poreznim novcem da prestane laprdati o trideset i četiri godine starom ratu kad su ostale vijesti u istom informativnom programu da je država četiri godine nakon potresa uspjela obnoviti jednu jedinu školu u Petrinji (okvir: great success) i da Dubrovnik unatoč misiji postojanja radi turizma zbog manjka urbanističke svijesti počne plutati čim padne kiša (okvir: tragic yet inevitable). Dosta je. Molim vas”, napisala je Samaržija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovor: Domovinski rat za mnoge završit će tek kada pronađu posmrtne ostatke svojih bližnjih

U komentarima su se javili oni koji vjerno prate njene objave i podržali nebuloze koje je iznijela. Među njima i jedan koji se Samaržiji, očito nije svidio, pa je dvaput ispod objave nestao.

“Prilog je bio o 33 okrutno ubijena hrvatska civila u selu Grabovica 1993. godine. Najmlađa žrtva, djevojčica Mladenka je imala samo 4 godine, ubijena je na kućnom pragu u majčinom naručju. Za 17 osoba se još traga, od većine su pronađeni samo dijelovi tijela jer su civili bili okrutno osakaćeni i raskomadani. Osobe odgovorne za zločin nisu nikada odgovarale ni pred kakvim sudom. O tom prilogu govoriš? Domovinski rat za mnoge Hrvate završit će tek kada pronađu posmrtne ostatke svojih bližnjih, a za nas ostale domoljube kada vi ostaci trule, raspale države i mrtvog druga budete odgovarajuće lustrirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hana, uz sve dužno poštovanje, pojma nemaš o tim temama pa bi bilo dobro da ako se u nešto ne razumiješ, da o tome niti ne piskaraš. Dobro je rekao Clint Eastwood u Prljavom Harryju: Mišljenja su kao šupci. Svatko ima jedno(g). Drži se kolumni za Yutarnji. No hard feelings”, napisao je mladi Dominik Čičić.

Foto: snimka zaslona

Tko je Hana Samaržija?

Hana Samaržija, koja je sada čini se i stručnjakinja za Domovinski rat, dobro je poznata u ljevičarskim krugovima. Čak je i u medijima nazivaju “zvijezdom nove ljevice”. Po struci filozofkinja, Samaržija piše kolumne i osvrte u raznim medijima. Bila je kolumnistica Indexa, a sada piše za Jutarnji list. Bila je suatorica programa Možemo.

>Boris Jokić uz podršku župana Miletića u istarske škole uvodi predmet – bez sadržaja

Njena majka je Snježana Prijić-Samaržija, inače rektorica Riječkog sveučilišta. Pod njenim vodstvom Riječko sveučilište prednjači u implementaciji lijevo-liberalnih ideologija u visoko obrazovanje, a potom na niže instance – prema školama i vrtićima. Sveučilište u Rijeci među prvima je u Hrvatskoj usvojilo “Plan rodne ravnopravnosti“.

Matanić joj platio za susret

No, Samaržija je u fokus javnosti došla prije nekoliko mjeseci u aferi Matanić. Podsjetimo, Dalibora Matanića mnoge su kolegice optužile za seksualno uznemiravanje. No, Samaržija je ipak stala na njegovu stranu objavivši na društvenim mrežama intimni susret s njim. Opisala je degutantne detalje susreta s Matanićem koji ga je “koštao” 200 eura, no tu je objavu brzo izbrisala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Kad sam imala 23 godine i nesretno pisala za Index.hr, Matanić me je svojim modusom operandi Facebookom zamolio za broj mobitela, sa mnom kratko ćaskao Messengerom i izmolio me da prijeđemo na nestajuće poruke na Viberu. Poslao mi je emoji sunca i mistično protumačio da je to simbol za seks, povjerio mi da je u Opatiji, u hotelu Četiri opatijska cvijeta, otkrio mi broj sobe i poslao mi dvjesto eura za trošak taksija.

>Mnogi mediji znali, a šutjeli? Zvijezda ljevičara Dalibor Matanić optužen za zlostavljanje glumica

Taksi do Opatije i natrag tad je stajao sto kuna. Bilo mi je toliko smiješno da sam otišla.
Kad sam stigla, Matanić je bio toliko našmrkan da mi je polizao šminku s lica i bio seksualno impotentan. Satima smo ležali na krevetu i razgovarali o filmovima. Doimao se istinski entuzijastičnim oko svojih projekata. Bio je fin. Ni jednim me potezom nije ponizio ni u pitanje doveo moje dostojanstvo. Nije bilo iskorištavanja razlike u godinama ni neprimjerenog dodirivanja.

>Matanićev opus: Seksizam, šovinizam i čišćenje Zagreba od Hercegovaca

Iz hotela sam u pet ujutro otišla sa zabavnom pričom za pripovijedati na pelinima. Ponavljam, tad sam pisala za Index.hr. Dobro znam kako izgledaju prijetnje silovanjem do smrti, prebijanjem i umorstvom. Matanić je fundamentalno nespojiv s tim kategorijama. On nije bestijalan. Samo je ljigav”, napisala je Samaržija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.