U Saboru se u četvrtak raspravlja o kibernetičkoj sigurnosti, a bit će rasprava i o reviziji.
> Zaprešićkom hakeru mjesec dana istražnog zatvora
Saborski zastupnici u četvrtak bi trebali raspraviti i konačni tekst zakona po kojemu će zračni prijevoznici moći biti novčano kažnjeni ako MUP-u ne dostave podatke o putnicima u zračnom prometu, što predviđa Zakon o prijenosu i obradi podataka o putnicima u zračnom prometu u svrhu sprječavanja, otkrivanja, istraživanja i vođenja kaznenog postupka za kaznena djela terorizma i druga teška kaznena djela.
Saborsku sjednicu pratite uživo:
Prema konačnom prijedlogu tog zakon, prikupljanje i obrada podataka o putnicima u nadležnosti je MUP-a, koji za to ustrojava jedinicu za informacije o putnicima.
Među podacima koje će zračni prijevoznici prenositi toj jedinici bit će, primjerice, kod evidencije podataka o putnicima, datum rezervacije, odnosno izdavanja karte, predviđeni datum(i) putovanja, ime, adresa i kontaktni podaci, svi podaci o načinu plaćanja, podaci o programima vjernosti itd.
Podaci o putnicima čuvat će se pet godina od dana prijenosa, a po isteku toga roka trajno će se se brisati.
Jedinica za informacije o putnicima jednom će godišnje dostavljati Europskoj komisiji statističke podatke o ukupnom broju putnika u zračnom prometu čiji su podaci prikupljeni i razmijenjeni, te broju putnika određenih za daljnje ispitivanje.
Sabor će raspravljati i o Vladinu prijedlogu da se izmjeni Zakon o strancima te omogući reguliranje boravka i rada istraživača, studenata, pripravnika i volontera, odnosno boravka učenika kako to propisuje Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2016. godine.
Vladini predstavnici na saborskim su odborima isticali prednosti novih rješenja u cilju omogućavanja privremenog boravka za navedene kategorije odnosno mobilnosti za istraživače i studente, s obzirom da studenti do sada nisu imali prava na takvu mobilnost, a predviđena je i mogućnost njihovog zapošljavanja. Vlada traži da se zakon donese po hitnom postupku, s obzirom da je rok za notifikaciju spomenut Direktive 23. svibnja 2018.
Je li za praznu Sabornicu kriv novi poslovnik?
Podsjetimo, jučer je nakon produljenog vikenda, sabornica bila gotovo prazna. Zastupnici su ‘protrčali’ kroz osam zakonskih prijedloga i završili već u 13,30 sati.
Neki su zastupnici po saborskim hodnicima novinarima tumačili kako je za praznu Veliku vijećnicu kriv novi saborski Poslovnik, dok su drugi pak objašnjavali da su zastupnici prijepodne radili po saborskim odborima te zbog toga nisu bili u sabornici, iako su po rasporedu bila zakazana svega tri odbora, od kojih najkasniji u 10 sati prijepodne, navodi dnevnik.hr.
Grmoja: U Saboru se sada uopće više ne može replicirati
Mostov Nikola Grmoja tako je novinarima rekao kako bi volio da malo propitaju vladajuće o Poslovniku koji su donijeli, “jer se u Saboru sada uopće više ne može replicirati”.
“Imao sam izlaganje u ime kluba i sigurno u sabornici ima zastupnika koji se sa mnom ne slaže, ali mi nitko ne može replicirati. Dakle, možete samo sjediti u sabornici, a da uopće ne možete iznijeti svoj stav. Vjerojatno su zastupnici procijenili da im je bolje biti na terenu i raditi nešto drugo nego sjediti u Saboru u kojem se ništa ne može reći”, pravdao je Grmoja kolege zastupnike.
Istaknuo je da, kada je na to upozoravao, ni dio medija niti javnosti nije bio svjestan u kojem smjeru HDZ ide s promjenom Poslovnika.
“Ja sam tu i nije bolje sjediti negdje drugdje, ali neki su procijenili kako im se ne isplati sjediti u Saboru ako ne mogu ništa reći. Ja sam tu jer primam plaću i imam obvezu prema svojim biračima, kao i većina zastupnika Mosta, ali ne mogu reći da mi je to nerazumljivo jer ako sjedite negdje i ne možete reagirati, to nije baš ugodna situacija”, kazao je Grmoja.
Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić na kritike je uzvratio riječima da je dio HDZ-ovaca bio u sabornici. “Nisam propitivao zastupnike gdje su. Više od 30 zastupnika HDZ-a prošlo je kroz sabornicu. Neki su na odborima, neki su u sabornici. Ne mogu ničiji nerad opravdavati. Trebate svakog pojedinog zastupnika pitati gdje je bio kad je Sabor počeo s radom, jer odgovoran zastupnik treba biti u sabornici u 9,30 i uključiti se u raspravu”, poručio je.
> Bruna Esih o ‘Narod odlučuje’: ‘Imamo referendum i naravno da ćemo ga podržati’
> (VIDEO) GI Narod odlučuje: 6 mjera za pravedniji izborni sustav
> HDZ, SDP, HNS i GLAS protiv referendumske promjene izbornog sustava
Građani koji žele svojim potpisom podržati promjenu načina biranja saborskih zastupnika u Hrvatski sabor svoj će potpis moći dati od nedjelje 13. do 27.5. na oko tisuću lokacija u Republici Hrvatskoj.
Za volontiranje za prikupljanje potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava možete se prijaviti na sljedećoj poveznici: https://goo.gl/forms/5JiXK3aQVQ0OPfXP2.
Tekst se nastavlja ispod oglasa