“I ranije sam to planirao napraviti, ali kad god odlučim dostaviti popis nekom ministru, oni ga smijene. Tako je bilo i kad sam htio bivšem šefu hrvatske diplomacije Stieru poslati popis ubijene djece. Ali ovoga puta će im stići preporučena pošta”, poručio je srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić za beogradske Novosti potvrđujući za list da će Srbija će uskoro Hrvatskoj poslati imena i prezimena 20.000 djece koja su ubijena u Jasenovcu i drugim koncentracijskim logorima u Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata.
> Hoće li EU ponovo narediti Hrvatskoj i Srbiji pomirenje?
Dačić smatra kako bi hrvatski dužnosnici, “bar iz osjećanja počasti za žrtve, morali šutjeti, a ne da traže neke nove istrage, poput predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović”, koja se nedavno založila za formiranje međunarodne komisije za utvrđivanje broja žrtava u Jasenovcu.
Premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković rekao je u srijedu da je Hrvatska odgovorna država koja želi otvoriti nove stranice suradnje sa svim susjednim zemljama, odlučno odbacivši “negativnu i skandaloznu retoriku” koja dolazi iz Srbije.
> (VIDEO) Glasnović: ‘Srbija živi u laži, tome treba doći kraj!’
Po medijima u Hrvatskoj spekulira se kako u EU nisu zadovoljni razvojem odnosa između dvije zemlje i da se na Hrvatsku radi pritisak. Hrvatska, iako članica EU, tu u dosta lošoj situaciji, po svemu sudeći neće moći poput Slovenije blokirati put Srbije u EU nekažnjeno.
> Jasna poruka Srbiji od SAD-a: General Krstičević primljen u Hall of Fame!
Hrvatski državni vrh u srijedu je odlučio da neće ići na dodatne mjere prema Srbiji, pa tako ni na povlačenje hrvatskog veleposlanika u Beogradu Gordana Bakote. Odluku su donijeli predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković i čelnica diplomacije Marija Pejčinović-Burić. Prošli tjedan srbijanska vlada nepoželjnim je proglasila ministra obrane Damira Krstičevića kao kontramjeru zbog proglašavanja Aleksandra Vulina za personu non grata u Hrvatskoj, nakon njegovih neprimjerenih izjava.
Beogradski list navodi i kako bi novo zatezanje između Beograda i Zagreba moglo poremetiti i značajan napredak koji je postignut na polju pravosuđa, a nakon što su ministri pravosuđa Srbije i Hrvatske dogovorili formiranje dvaju zajedničkih komisija čiji će članovi raditi na rješavanju problema procesuiranja ratnih zločina, kao i na razmjeni popisa osoba optuženih ili osuđenih za ratne zločine.
Izvor: narod.hr/novosti.rs
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.