Vaučeri za režije: Tko može do njih, koliki su iznosi i što je s onima koji se griju na drva?

vlada
meter and the hand full of European currencies

Vlada je najavila mjere koje bi građanima trebale pomoći da se lakše nose s rastom cijena energenata. Između ostalog, najavljeni su i vaučeri za režije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta mjera već postoji, a njezina primjena se proširuje, što je pomalo i zbunilo građane koji se raspituju na koga će se ubuduće odnositi, tko već sad ima pravo na nju, kad će se moći tražiti nova. Ovo su neki od odgovora – piše dnevnik.hr.

>Vlada najavila limitiranje rasta cijene plina na 20%, smanjuje se PDV na hranu

>Plin i struja vjerojatno poskupljuju 1. travnja, toplane neće dizati cijene

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kakvi se vaučeri već sad dijele?

Oni za struju. Iznose 200 kuna.

Tko ima pravo na njih?

Zasad status ugroženog kupca, odnosno pravo na sufinanciranje troškova električne energije mogu ostvariti dvije kategorije građana: korisnici zajamčene minimalne naknade i korisnici osobne invalidnine.

Tko priznaje pravo?

“Sufinanciranje troškova energije osigurava se priznavanjem prava na naknadu za ugroženog kupca energenata koju priznaje centar za socijalnu skrb korisnicima koji imaju utvrđen status ugroženog kupca energenata”, odgovaraju u Ministarstvu socijalne skrbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako biste ostvarili pravo na vaučer koji već sada postoji, potrebno se javiti u nadležni centar za socijalnu skrb. Rješenje se u pravilu donosi u roku od 15 dana. Nakon toga, uz rješenje i osobnu identifikacijsku ispravu, račun se plaća u bilo kojoj poslovnici Fine.

Što se mijenja?

Promjene idu u tri smjera. Vaučeri s 200 rastu na 400 kuna. Osim za struju, moći će se koristiti za plaćanje plina. A uvodi se još jedna kategorija građana koja će na njih imati pravo. Riječ je o korisnicima nacionalne naknade za starije osobe.

Tko su korisnici nacionalne naknade?

Slobodno možemo reći, najsiromašniji članovi društva. Pravo na naknadu imaju hrvatski državljani stariji od 65 (s neprekidnim prebivalištem u Hrvatskoj od najmanje 20 godina) bez mirovine i prihoda za život. Prihod podnositelja ili prihod članova njegova kućanstva u prethodnoj godini po članu ne smije biti viši od iznosa same naknade. Od 1. siječnja naknada iznosi 820 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko ljudi prima nacionalnu naknadu?

Kad je Vlada prošlog tjedna predstavljala mjere, objavila je da je prima 5700 osoba.

Kad promjene stupaju na snagu?

1. travnja.

Hoće li se postojećim korisnicima automatski povisiti iznos sufinanciranja?

Još nije poznato. Kao ni hoće li se moći tražiti vaučer i za struju i za plin ili samo za jedno od toga.

Iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike ne otkrivaju detalje, samo navode kako će se sve regulirati izmjenama uredbi koje su dosad regulirale to pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je s onima koji se griju na drva?

“Vezano za građane koji se griju na drva, izvješćujemo da je Zakonom o socijalnoj skrbi propisano pravo na naknadu za troškove stanovanja u koje ulaze i troškovi ogrjeva. Informacije o uvjetima za ostvarivanje navedenog, kao i ostalih prava u sustavu socijalne skrbi, sve zainteresirane osobe mogu dobiti u centrima za socijalnu skrb”, objašnjavaju u Ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.