Prof. dr. sc. Gordan Lauc, osnivač i predsjednik uprave Genosa dobitnik je prestižnog projekta Sinergije Europskog istraživačkog vijeća koji ujedinjuje vrhunske istraživače iz Genosa, Medicinskog centra Sveučilišta u Leidenu (Nizozemska) i Sveučilišta u Portu (Portugal). Projekt će istraživati ulogu glikana u upali i razvoju upalnih bolesti, a tijekom sljedećih šest godina Europsko istraživačko vijeće će ga financirati s deset milijuna eura, priopćeno je iz Genosa. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
Europsko istraživačko vijeće upravo je objavilo dobitnike prestižnih projekata u sklopu programa Sinergije. Riječ je o projektima koji okupljaju najuglednije istraživače diljem Europe i svijeta s dokazanom izvrsnošću u svojim područjima istraživanja. Jedan od projekata koji je odobren za financiranje s deset milijuna eura je i projekt „GlycanSwitch“ („Glikanski prekidač“), voditelja prof. Gordana Lauca iz Genosa, prof. Manfreda Wuhrera i prof. Toma Huizinga s Medicinskog centra Sveučilišta u Leidenu (Nizozemska) te prof. Salome Pinho sa Sveučilišta u Portu (Portugal).
>Dr. sc. Lauc: ‘Mjere su izmišljotina kineske komunističke partije koje su trolovi nametnuli Italiji’
Tijekom sljedećih šest godina kroz GlycanSwitch ovi će znanstvenici pokušati razumjeti na koji način pogreške u glikozilaciji imunoglobulina potiču pojavu autoimunih i upalnih bolesti.
Alternativna glikozilacijia je temeljni regulatorni mehanizam velikog broja fizioloških procesa, no zbog strukturne kompleksnosti glikana vrlo mali broj laboratorija se bavi istraživanjima glikozilacije proteina.
Poseban izazov je analiza glikozilacije proteina u velikog broja ispitanika, a u visokoprotočnoj glikomici je Genos vodeći u svijetu. Nedavno objavljeni pregledni rad u najuglednijem časopisu u području kemije, Chemical Reviews, otkriva da su upravo istraživači u Genosu u posljednjih 10 godina analizirali oko 85% svih glikoma objavljenih u sklopu velikih epidemioloških i kliničkih studija.
>Dr. sc. Lauc o novinarki Jutarnjeg lista: ‘Ona je samo naivna žrtva pandemijskog marketinga’
Razvoj Genosa
Za razvoj Genosa od malog forenzičnog laboratorija do vodećeg laboratorija za analizu glikana u svijetu u najvećoj su mjeri zaslužni europski istraživački projekti.
Tijekom Sedmog okvirnog programa Europske komisije (FP7) Genos je dobio sedam istraživačkih projekata ukupne vrijednosti 4,8 milijuna eura. Tijekom sedam godina FP7 programa Genos je u istraživačkom području „Zdravlje“ (Health) ugovorio više sredstava od svih hrvatskih istraživačkih instituta i sveučilišta zajedno.
>Lauc: Nisu procijepljenost i mjere najveći kriterij smrtnosti od COVID-19, već bogatstvo i uređenost države
Na inauguraciji sljedećeg okvirnog programa Obzor2020 (Horizon2020) u Bruxellesu upravo je Genos predstavljen kao primjer uspješnog sudjelovanja malog gospodarstva u istraživačkim programima Europske unije, a podpredsjednik Europske komisije Jyrki Katainen osobno je posjetio Genos i naglasio da Europska komisija želi ulagati upravo u takve tvrtke. U okviru programa Obzor2020 Genosu je odobreno šest projekata ukupne vrijednosti 3,1 milijun eura.
Osam sufinanciranih projekata
Kroz osam projekata financiranih iz Strukturnih fondova Europske unije Genos je ugovorio još osam milijuna eura sufinanciranja za projekte istraživanje i razvoja u Genosu, te dodatnih još nešto manje od 20 milijuna eura koje će dobiti javne istraživačke institucije u Hrvatskoj.
Novi sedmogodišnji istraživački program Europske komisije, nazvan „Obzor Europa“, Genos otvara s upravo odobrenim ERC projektom pod naslovom „Glycans as Master Switches of B Cell Activity in Autoimmunity, GlycanSwitch“ („Glikani kao glavni prekidači aktivnosti B stanica u autoimunosti“).
Tijekom sljedećih šest godina i uz pomoć 10 milijuna eura iz Europske unije projekt će pokušati razjasniti ulogu glikana u regulaciji upalnih procesa i pojavi autoimunih i upalnih bolesti. Istraživački tim u Genosu tom cilju će pridonijeti provodeći velike epidemiološke analize, te povezujući genetiku i glikomiku.
ERC projekti uglavnom se realiziraju u vodećim istraživačkim institucijama u svijetu, te je infrastruktura i podrška institucije jedan od ključnih elemenata u ocjeni projekta. ERC projekt u malom i srednjem gospodarstvu je velika iznimka i ovaj projekt je vrlo jasna potvrda da je Genos prepoznat kao iznimno uspješna istraživačka institucija ne samo u Hrvatskoj, već i u Europi.
Lauc: Iznimno sam ponosan i uzbuđen što smo dobili ovaj projekt
„Iznimno sam ponosan i uzbuđen što smo dobili ovaj projekt, jer je on neki oblik certifikata izvrsnosti kojim Europsko istraživačko vijeće potvrđuje da su naša dosadašnja istraživanja u području epidemiologije i personalizirane medicine na najvišoj znanstvenoj razini. Financijski gledano ovaj projekt neće donijeti neku značajnu promjenu, jer se radi o svega oko 15% sredstava koja Genos na godišnjoj razini ulaže u istraživanje i razvoj, no činjenica da smo dobili prestižni ERC projekt će nam otvoriti brojne nove mogućnosti. Genos je i danas najveći i najbolji laboratorij u području glikomike na svijetu, no znanstvenici koji nas ne poznaju su sumnjičavi kada čuju da se nalazimo u Zagrebu, jer Hrvatska nema reputaciju zemlje u kojoj se radi vrhunska znanost. Ovaj projekt, koji se u znanstvenoj zajednici smatra nedvojbenim dokazom izvrsnosti, će nam pomoći da ublažimo te sumnje u budućnosti”, kazao je prof. dr. sc. Gordan Lauc.
Ministar Fuchs: Ovo je drugi takav, najprestižniji Europski projekt odobren u Hrvatskoj
„Jako me raduje da je profesoru Laucu odobren ovaj iznimno prestižan projekt Europskog istraživačkog vijeća. Od 359 prijavljenih projekata, koji su svi redom bili od iznimno uspješnih istraživačkih skupina u Europi, Europska komisija je za financiranje odabrala njih 29, a među njima i ovaj koji je sa suradnicima iz Nizozemske i Portugala prijavio profesor Lauc.
Nakon sličnog projekta koji je odobren dr. Ivi Tolić s Instituta Ruđer Bošković, ovo je drugi takav, najprestižniji Europski projekt odobren u Hrvatskoj, čime se Hrvatska svrstava u nadprosječno uspješne zemlje u programu „Sinergija“ Europskog istraživačkog vijeća.
Ovdje bih posebice želio istaknuti da je profesor Lauc voditelj i brojnih projekata koje financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja, što potvrđuje da i Hrvatska aktivno podržava svoje najbolje znanstvenike i tako im omogućava da budu konkurentni u svijetu.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa