(VIDEO) Izbori 2020. nisu prva katastrofa Plenkovićeve politike – počelo je 2000. kada je bio šef Granićevog izbornog stožera

Foto: Snimka zaslona

Katastrofalni izborni rezultati HDZ-a na europskim i predsjedničkim izborima 2019. i 2020. godine izravna su posljedica politike Andreja Plenkovića i „europizacije HDZ-a“. Taj “europski imidž” bezuspješno Andrej Plenković gradi već nekoliko godina, a rezultati na izborima su sve lošiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali to nije prvi izborni fijasko politike Andreja Plenkovića: još 2000. godine kao šef izbornog stožera Mate Granića, čak nije uspio HDZ-ovog kandidata uvesti u drugi krug izbora!

Granićevi „učenici“ Milanović i Plenković – danas prvi ljudi Republike Hrvatske

Dvojica  „učenika“ Mate Granića dogurali su 2020. do najviših mjesta vlasti u Hrvatskoj – jedan je predsjednik Vlade Hrvatske, a drugi je predsjednik Hrvatske.  I Andrej Plenković i Zoran Milanović u MVP-u su startali upravo za vrijeme Granićeva mandata.  Aktualni predsjednik Vlade je u MVP stigao 1994., godinu kasnije od Milanovića. Prvo je radio kao suradnik na Odjelu za europske integracije, a godinu kasnije postao je voditelj ureda tadašnjeg zamjenika ministra Ivana Šimonovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diplomatsku karijeru u vrijeme Granića započeo je (uz mnoge koji danas „drmaju“ hrvatskom politikom i u HDZ-u i u SDP-u)  i Zvonimir Frka Petešić, današnji predstojnik Plenkovićeva kabineta.

Plenković je od 1997. do 2001. radio kao nacionalni koordinator za Srednjoeuropsku inicijativu (koju Plenković danas u obliku Višegradske skupine prezire, jednako kao i Zoran Milanović).  Od 2002. do 2005. bio je zamjenik šefa  Misije Hrvatske u Bruxellesu. Sljedećih pet godina bio je na poziciji zamjenika veleposlanika u Francuskoj, a u Hrvatsku se ponovno vratio 2010., kada je postao državni tajnik za europske integracije u mandatu još jednog Granićevog kadra – Gordana Jandrokovića na čelu MVEP-a.

Plenković i Škoro 2000. zajedno u izbornom stožeru Matu Granića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manje je poznato, u ispeglanoj biografiji Andreja Plenkovića, da je on bio na čelu, i to kao šef Izbornog stožera, Mate Granića na predsjedničkim izborima 2000. godine.

Plenkovićeva izborna strategija je i tada doživjela pravi fijasko kao i 2020. godine  – Mate Granić je ispao u prvom krugu!

Te je godine Granić izgubio od Stjepana Mesića i Dražena Budiše. Granić sa 601.588 glasova nije uspio ući u drugi krug izbora, pretekao ga Budiša (HSLS, SDP), koji je u prvom krugu imao 140.249 glasova više od njega. U vodstvu s osvojenih 1,1 milijun glasova bio je Mesić, koji je pobijedio i u drugom krugu. Zanimljivost je da se na fotografijama iz tog vremena iz izbornog stožera Mate Granića mogu vidjeti šef kampanje Andrej Plenković i Miroslav Škoro, navodi 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stjepan Mesić 41,11%

Dražen Budiša 27,71%

Mate Granić 22,47% (šef izbornog stožera Andrej Plenković)

Očito je da Andreju Plenkoviću ne ide dobro na izborima. Za razliku od Tomislava Karamarka, koji je pod velikim medijskim i političkim pritiskom, uspio HDZ podići na noge nakon „afere Sanader“, pobijediti na pet izbora, te nakon 15 godina dovesti na mjesto predsjednika države HDZ-ovog kandidata Kolindu Grabar-Kitarović, Plenkoviću ide puno lošije. Njegov „europski HDZ“ je prvo doživio podbačaj na EU izborima 2019., a kandidat HDZ-a Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima 2020., u već dobivenoj poziciji kako je izgledalo na jesen 2019. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Granićeva kampanja

Granićeva kampanja završila je, osim katastrofalnim rezultatom, i stranačkim prepucavanjima oko troškova. Kako HDZ nije htio platiti marketinškoj agenciji Ogilvy & Mather 2,8 milijuna kuna usluge u kampanji, račun stranke bio je blokiran.

Vrlo brzo nakon toga Granić je raskrstio s HDZ-om, pa je s Vesnom Škare Ožbolt krenuo u osnivanje Demokratskog centra.

Na drugoj strani Plenković se nije zamarao stranačkim članstvom, čuvajući sinekure u politici, da bi se 2011. godine na poziv tadašnje HDZ-ove predsjednice Jadranke Kosor (koja je na ovim izborima otvoreno ismijavala kandidatkinju HDZ-a Grabar-Kitarović) – učlanio u HDZ.

A nakon neviđene političke i medijske hajke na predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka, Andrej Plenković je svega pet godina nakon učlanjenja postao – prvi čovjek HDZ-a.

„Čuda“ se događaju, ali ne slučajno.

Danas su “igrom slučaja”, na čelu Hrvatske kadrovi iz inkubatora Mate Granića – Zoran Milanović i Andrej Plenković.

Dok Plenkovićev brod danas tone dan za danom nakon svakih novih izbora, Milanovićev je potonuo prije pet godina na izborima 2015. godine. Prije toga Milanović je vodio najneuspješniju Vladu u hrvatskoj povijesti. Od političke katastrofe do 2019. Milanović je apstinirao od politike u sjeni, nešto slično kao Stjepan Mesić nakon što ga je Tuđman izbacio iz HDZ-a, zajedno s Josipom Manolićem.

No nekim „čudom“, Milanović se vratio nedavno u politiku i odmah uskočio iz čarapa u cipele – postao je predsjednik Hrvatske. Sve Milanovićeve kontroverzne izjave popeglane su, a poražavajući rezultati Milanovićeve vlasti gurnuti pod tepih. S druge strane kampanja Grabar-Kitarović obilovala je gafovima kojima su jedni mediji danima ismijavali aktualnu predsjednicu, a drugi ocijenili da joj se namjerno podmeće. Grabar-Kitarović nakon objave rezultata održala je pomirljiv govor u kojemu su neki analitičari isčitali i olakšanje.

„Čuda“ se događaju, ali ne slučajno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.