Trgovački lanac KTC koji ima zaposleno 1400 radnika odlučio je da neće raditi nedjeljom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Ako ih tretiramo kao članove velike obitelji, onda je red da ih tretiramo tako i u poslu. Omogućili smo im da nedjelje provode sa svojim najmilijima, a drugo je naša želja da zanimanje trgovac ponovno bude atraktivno”, otkriva Ivica Katavić, predsjednik Upravnog odbora KTC-a za Dnevnik.hr.
Ljiljana Lugomer ovaj posao radi 26 godina, a vijest da će nedjeljom biti slobodna, iznenadila je i nju i radne kolege.
“Pretežno smo svi majke ili supruge, imamo doma svojih problema, posla i sad sve što nam se nakupi preko tjedna ćemo ostaviti za nedjelju”, kaže.
KTC je uvjeren kako će ovo biti dodatna motivacija
Oko rada nedjeljom, načelno, trgovci su različitih mišljenja, kažu u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
“Nema jedinstvenog stava. Ima članica koje bi se prilagodile ako bi se regulatorno prilagodilo radno vrijeme trgovine na malo, tako da u ovom trenutku postoje podijeljeni stavovi”, kaže Ema Culi iz Sektora za trgovinu HGK.
U Konzumu kažu da podržavaju takve inicijative, ali ističu potrebu zakonodavnog okvira koji će urediti to pitanje. Rad nedjeljom, tvrde, plaćaju 40 posto više.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Da su im zaposlenici dodatno plaćeni za rad nedjeljom, kažu u Lidlu. Iako temu nisu htjeli htjeli komentirati, ograniči li se rad nedjeljom, prilagodit će poslovanje.
U Kauflandu napominju da su petodnevni radni tjedan uveli prije tri godine te tako zaposlenicima uspjeli omogućiti više slobodnog vremena za njihove obitelji i hobije, neovisno o danu u tjednu.
UiO još prije dvije i pol godine uputila Hrvatskom saboru prijedlog Zakona – zašto Sabor nije reagirao u propisanom roku?
Podsjetimo, udruga U ime obitelji još je u ožujku 2017. uputila u Hrvatskom saboru prijedlog Zakona o radu po kojemu bi radnici mogli sami birati žele li raditi nedjeljom te, ako žele, dobili 50 % veće dnevnice.
Sukladno saborskom Poslovniku predsjednik Odbora za rad trebao je u roku od tri mjeseca odlučiti hoće li ili neće uputiti taj prijedlog zakona o radu u saborsku proceduru. No, tadašnji predsjednik, Mirando Mrsić to nije učinio, a isto tako ni njegov nasljednik, SDP-ov Gordan Maras. Usprkos odredbama Poslovnika sve do danas saborski se Odbor nije se izjasnio o ovom prijedlogu.
U ožujku 2018. godine GLAS i HSU se podnijeli sličnu izmjenu zakona kojom bi se povećale plaće u slučaju rada nedjeljom za 30% međutim Plenkovićeva Vlada odbila je prijedlog uz objašnjenje da dosadašnji zakon “predviđa obvezu poslodavca da radniku isplati povećanu plaću ne samo za rad nedjeljom, već i za otežane uvjete rada, prekovremeni rad, rad noću, te za rad blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi. Pri tome, Zakonom nije izrijekom određeno koliko bi to povećanje iznosilo, već se isto prepušta uređenju putem kolektivnih ugovora, pravilnika o radu ili samih ugovora o radu”.
No, postojeći zakon omogućuje poslodavcu da rad nedjeljom plaća samo jednu kunu više te time izvrši svoje zakonske obveze prema zaposleniku.
Spomenutim nedjelovanjem i ignoriranjem prijedloga poput onog udruge U ime obitelji najviše su oštećene radnice i radnici koji su prisiljavani raditi nedjeljom i blagdanom, de facto bez da su za to plaćeni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE