-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

(VIDEO) Luka Burilović (HGK): ‘Ne možemo konkurirati Kini s količinama s obzirom na snagu naših tvrtki’

Podijeli

Tema HRT-ovog Otvorenog bila je višednevni posjet kineskog premijera u Hrvatsku te moguća suradnja između Kine i Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U emisiji su sudjelovali predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka Petešić, potpredsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Joško Klisović, predsjednik udruge Hrvatski izvoznici Darinko Bago, rednik portala euractiv.hr Željko Trkanjec, ministar turizma Gari Cappelli i predsjednik HGK Luka Burilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjet kineskog premijera Hrvatskoj je prekretnički u jačanju naših bilateralnih odnosa, rekao je Zvonimir Frka Petešić, predstojnik Ureda predsjednika Vlade.

Istaknuo je da sama činjenica što je kineski premijer u Hrvatskoj tri dana govori o tome koliko je taj posjet važan i Hrvatskoj i Kini te dodaje da će sutra dvojica premijera otvoriti hrvatsko-kinesku godinu kulture i turizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Vladi će biti potpisan niz bilateralnih ugovora u raznim područjima. Tu su i neki ugovori, memorandumi koji će biti potpisani u Dubrovniku na marginama poslovnog foruma, najvećeg ikada organiziranog poslovnog foruma u Hrvatskoj. Ondje će biti više od 1000 sudionika. Tamo je već 200 ljudi na listi čekanja zbog jako velikog interesa”, kazao je.

Nastojeći objasniti da postoji interes velikih država za Hrvatsku, Frka Petešić je rekao da je nedavno u Hrvatskoj bio i indijski predsjednik, a prije nekoliko tjedana i njemački.

“Sve je to povezano s činjenicom da će Hrvatska za nešto manje od godinu dana biti za kormilom Europske unije. Summit 16+1 ne događa se da bismo mi vježbali organizaciju za EU. Mislim da je svrha samog ovog susreta jačanje bilateralnih odnosa na političkoj, gospodarskoj, sektorskoj razini između Hrvatske i Kine”, rekao je Frka Petešić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Joško Klisović, potpredsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku, rekao je da su kineska tržišta manje otvorena za europske tvrtke, nego što je to eropsko tržište za kineske tvrtke. “To se može riješiti jednim ugovorom o investicijama. Postoje tu i drugi problemi poput protekcionističkih mjera koje Kina primjenjuje u trgovini, zatim potpore koje daje svojim tvrtkama pa su konkurentnije na europskom tržištu”, kaže Klisović.

“Ovaj posjet je velika stvar za Hrvatsku i treba ga iskoristiti najbolje moguće. Mi smo nažalost šampioni toga da dovodimo ovdje moćne svjetske lidere, a nakon toga ne uspijevamo konkretizirati takvu suradnju. Nakon cijelog niza istočnoeuropskih država koje su bili domaćini ovakvih sastanaka i koje su također htjele za svoje bilateralne potrebe iskoristiti kineskog premijera, sada je red došao i na Hrvatsku. Suradnja će se mjeriti samo kroz konkretne poslove”, kazao je Klisović.

Darinko Bago, predsjednik udruge Hrvatski izvoznici, govorio je o pristupu europskom i kineskom tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Činjenica je da u Kini postoji određena razina problema u nastupu. U najvećoj mjeri to se događa zbog nepoznavanja funkcioniranja kineskog tržišta. Končar kao poduzeće odudara od svih poduzeća u Hrvatskoj. Prvi smo u Kini otvorili zajedničko ulaganje s velikom kineskom tvrtkom za proizvodnju mjernih transformatora. Nedavno, zajedno s jednom kineskom kompanijom otvaramo zajedničko poduzeće u Hrvatskoj gdje je temelj kineska tehnologija”, kazao je Bago i dodao da tržište ne poznaje granice te “da moramo biti otvoreni za sve i u svemu tome naći vlastiti interes”.

Željko Trkanjec, glavni urednik portala euractiv.hr, kaže da treba razlikovati kinesku politiku iz doba Hu Jintaoua koja je završila 2012. i Xi Jinpinga koji je donio potpuno novu viziju Kine.

“Nigdje se u vladinim izjavama dosad ne govori da je kineski predsjednik bio u Hrvatskoj. U kineskoj hijerarhiji je predsjednik iznad premijera. Kinezi ne vole da se spominje Hu Jintao uz Li Keqianga i Xi Jinpinga, jer je prvih godina Hu Jintao dosta prigovarao Xi Jinpingu”, dodaje.

Luka Burilović, predsjednik HGK, ističe da je Kina, kao drugo gospodarstvo svijeta, veliki potencijal za sve države, pa tako i za Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trebamo tražiti niše za naše izvoznike u tzv. premium proizvodima, za ciljanu klijentelu visoke platežne moći. Ne možemo konkurirati s količinama s obzirom na snagu naših tvrtki”, rekao je Burilović i istaknuo da u poljoprivredno prehrambenoj industriji postoje najveći potencijali.

Gari Cappelli, ministar turizma, izjavio je da oko 135 milijuna Kineza putuje, odnosno da imaju putovnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Računa se da će 2021. godine putovati oko 195 milijuna Kineza. U Hrvatskoj ih je lani bilo oko 235.000 i ostvarili su oko 350.000 noćenja. To je bilo povećanje od oko 46% u odnosu na godinu prije. Po ovim projekcijama koje do sada vidimo ove godine imamo povećanje od 35%. Računamo da će i ove godine biti negdje za 50% povećanje broja turista iz Kine”, kazao je Cappelli.

“Otvorili smo ured u Šangaju, radimo na kvalitetnoj suradnji”, rekao je Cappelli i kazao da ga je danas u ministarstvu posjetio kineski ministar, a sutra potpisuju memorandum o suradnji.

Pozvani smo da budemo glavni partner na njihovom sajmu u listopadu, gdje će biti predstavnici više od 100 država, dodaje i napominje da je ovo godina kulture i turizma između Hrvatske i Kine.

Klisović je istaknuo da je format “16+1” – vanjska politika Kine prema istočnoj Europi.

“Ima dva temeljna aspekta – politički i gospodarski. U političkom smislu problem je u tome što se u Bruxellesu smatra da na ovakav način Kina na sebe naslanja jedan dobar dio država članica EU-a čime može razjediniti koheziju EU-a i oslabiti pregovaračku poziciju kada EU kao cjelina pregovara s Kinom.”

Govoreći o gospodarskim problemima Klisović navodi da “nam ne treba Kina koja će graditi mostove europskim ili hrvatskim novcem. Nama treba Kina da investira svoj novac u Hrvatsku”.

Frka Petešić je kazao da u Hrvatskoj nema takve tvrtke koja bi mogla napraviti tako složen i ogroman projekt kao što je Pelješki most jer nema industrijskih i tehnoloških kapaciteta za tako nešto.

Bago pak dodaje da svijet danas funkcionira po principu lanca novostvorene vrijednosti.

“Svijet danas gleda gdje, tko i što može ponuditi najjeftinije. Onda to kupuje, ugrađuje u svoj proizvod i onda taj proizvod plasira na svjetsko tržište s ciljem da bude što jeftiniji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci