(VIDEO) Marija Selak o ‘Školi za život’ HNS-ove ministrice Divjak: ‘Mi smo država eksperiment’

Foto: Snimka zaslona, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Gosti HRT-ove emisije Peti dan bili su Aleksandar Musić, Marija Selak, Nino Raspudić te Lana Bobić, a teme su bile lektira i na izložbi/u kazalištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reforma školstva i novi kurikuli te prijedlozi lektira, aktualne su teme posljednjih dana.
Nino Raspudić ističe da je sve počelo “altruističnom odlukom Ivana Vrdoljaka i ulazak u koaliciju s HDZ-om kako bi navodno spasio reformu obrazovanja”, što ističe da je predstava za javnost, jer je cilj politička trgovina i prevara birača.

Raspudić: Reforma je loše rađena, krpana i improvizirana

“Trgovačka strančica koja teži 1% zbog preslagivanja i političke trgovine, dobila je ministarstvo obrazovanja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspudić naglašava da resorna ministrica nema “legitimitet i potporu” te stoga ne može ozbiljno i kvalitetno pristupiti obrazovnoj reformi. već je ona “loše rađena, krpana i improvizirana.”

Raspudić objašnjava da su se navike čitatelja promijenile s dolaskom novih tehnologija, ljudi su navikli na “brzo i kratko”, ali škola ne bi trebala biti “user friendly i kreativna”, već je namjera lektira širenje vokabulara i stvaranje čitalačkih navika.

“Čitanje je dobro, a knjiga je veličanstven izum čovječanstva”, istaknuo je Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. sc. Begonja o novom kurikulu povijesti: ‘Sadašnja reforma obrazovanja, kao i ona 1946./1947. slijedi zacrtane ideološke okvire’

Lana Bobić se pita zašto Harry Potter nije lektira?

Lana Bobić ističe da je dostupnost knjiga u knjižnicama problem. Hrvatska ima loše opremljene knjižnice, ali i da treba prilagoditi štivo djeci i dobi. Suvremena literatura zanimljivija je od Mažuranićeva spjeva Smrt Smail-age Čengića, smatra Bobić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Tko je feministica Lana Bobić – nova komentatorica HRT-ove emisije Peti dan

Obzirom na popularnost, Bobić se zapitala zašto “Harry Potter nije lektira, jer bi nju školarci rado čitali i sudjelovali na nastavi.”

Ističe da Annu Frank školarci vole čitati, jer je njihova vršnjakinja.

Nino Raspudić navodi da bi “umjesto Anne Frank djela Prime Levija bila korisnija i suvislija za spoznavanje težine holkausta.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Selak: Mi smo država eksperiment

O reformi obrazovanja doktorica filozofije i bioetičarka Marija Selak ističe da se radi o “gomili laži i manipulacija.”

Nikome nije jasno što je Škola za život, naglašava Selak. Ističe da se radi o projektu autora Alain de Botton, no nigdje nije postao dio kurikula, osim u Hrvatskoj. Zbog toga Selak upozorava da smo mi “država eksperiment”.

Reforma nije kvalitetno ocijenjena, a uvodi se od iduće školske godine.

“Počela je u jesen, a uvodi se iduće godine. Na temelju čega? Gdje je evaluacija?

Također upozorava da je po navodnoj evaluaciji koja je provedena nakon samo 2 mjeseca od uvođenja, samo 30 % stručnih suradnika koji obučavaju nastavnike – razumije proces. Drugim riječima “oni koji govore što profesor treba raditi, ne znaju ni sami što treba raditi.“, zaključila je Selak te objašnjava da je Plenković odgovoran za provedbu reforme.

Selak također ističe da nema dovoljno knjiga za fleksibilan popis literature za lektire, jer “fokus nije na knjigama. Fokus je na tabletima.”

Musić: Političari eksperimentiraju

Politolog Aleksandar Musić ističe da i roditelji moraju imati izbor.

“Dolaskom na vlast, političari eksperimentiraju.”, kaže politolog.

> Novi diktat HNS-ove ministrice – nastavnici, profesori i učitelji, moraju steći nove osobine?

Nino Raspudić: Nadam se da ćemo jednog dana dobiti ozbiljnu vlast

“Nadam se da će sve ovo pasti i da ćemo jednog dana dobiti ozbiljnu vlast i odgovornog ministra/cu koji će voditi pozitivan sustav reformi.”

Gosti su zaključili da su stručnjaci ti koji trebaju utjecati na prijedloge lektira.

Na izložbi / U kazalištu

O izložbi slikara Zoltana Novaka u Muzeju suvremene umjetnosti, Marija Selak je istaknula da ima živi pristup te da Zoltanovo slikarstvo ima mjesta u suvremenoj umjetnosti.

Zoltan se nameće veličinom i snažnom ekspresijom, potvrdio je Nino Raspudić.

Cijelu emisiju pogledajte ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.