Više od 200 osoba na Cvjetnom trgu na akciji “Oživi me”

Foto: fah

Više od 200 građana i javnih osoba okupilo se u subotu prijepodne na zagrebačkom Cvjetnom trgu kako bi uz stručnu pomoć, na edukativnim lutkama naučili pružiti pomoć osobi u srčanom zastoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oživi me” je javnozdravstvena akcija nastala 2014. godine s ciljem senzibiliziranja javnosti o problemu iznenadne srčane smrti i načinima prve pomoći. Zaklada je u tri godine djelovanja kroz razne besplatne akcije, edukacije i radionice podučila više od 2500 građana postupcima oživljavanja.

Uz podršku Grada Zagreba, dvosatnu kampanju “Oživi me” s ciljem promicanja kardiovaskularnog zdravlja organizirali su Zaklada “Hrvatska kuća srca”, Hrvatsko kardiološko društvo i Udruga studenata StEPP.

Edukatori su zainteresiranim građanima na lutkama za oživljavanje demonstrirali kako prepoznati srčani zastoj te kako provesti vanjsku masažu srca s umjetnim disanjem, kao i druge postupke koji mogu spasiti život, a pružiti prvu pomoć naučili su i Renata Sopek, Žanamari Lalić, Mario Valentić, Frano Ridjan i mnogi drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Hrvatskoj svakoga sata jedna osoba umre od iznenadnog srčanog zastoja, što čini 24 osobe u jednom danu ili oko 9000 osoba godišnje. Procjenjuje se da od 100 osoba koje dožive srčani zastoj preživi njih manje od 10, a u vrlo malo slučajeva im se pruži prva pomoć koja im može spasiti život. U radu naše Zaklade ključno je educirati što veći broj građana, kako bi bili u stanju pružiti prvu pomoć“, ističe upravitelj Zaklade akademik Davor Miličić.

Organizatori naglašavaju kako se srčani zastoj može dogoditi bilo kome, bilo kada i bilo gdje. Čak 80 posto srčanih zastoja događa se izvan bolnice, u 60 do 80 posto slučajeva svjedoci su sugrađani i prolaznici, pri čemu u manje od 20 posto slučajeva prvu pomoć na mjestu događaja pruže svjedoci osobi u srčanom zastoju.

“Edukacija traje približno 15 minuta, a znanje koje se dobije može spasiti život članu obitelju, prijatelju ili sugrađaninu. Svatko mora početi od sebe, a naš krajnji cilj da postupak oživljavanja uđe u obrazovni kurikulum kako bi ga djeca poznavala već od malih nogu i kako bismo smanjili visoki postotak smrtnosti od srčanog zastoja”, ističe Ivana Portolan Pajić, koordinatorica rada Zaklade i pomoćnica pročelnice u Gradskom uredu za zdravstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od trenutka kada osoba doživi srčani zastoj, izgledi za preživljavanje se smanjuju za 10 do 12 posto svake minute tijekom koje se ne provede oživljavanje. Već nakon četiri minute srčanog zastoja mozak je nepovratno oštećen, nakon 10 minuta osoba gotovo da i nema šanse za preživljavanje, a prosječno vrijeme potrebno hitnoj medicinskoj pomoći da stigne do osobe sa srčanim zastojem u Hrvatskoj iznosi 13 minuta. Postupci oživljavanja, izvedeni pravilno, povećavaju šanse za preživljavanje i potpuni neurološki oporavak dva do četiri puta.

Sve o problemu iznenadnog srčanog zastoja građani mogu doznati na www.ozivi.me te skinuti aplikaciju s potrebnim informacijama na svoj pametni telefon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.