Višnja Starešina: ‘Nakon Tuđmana, Grabar-Kitarović je prva predsjednica države koja je bila izrazito prozapadno orijentirana’

turudić
Foto: narod.hr

Za tjedan dana Hrvatska bira predsjednicu ili predsjednika. Izborni inženjering u režiji duboke države ovih dana kao da zatvara krug. Sugerira nam se da bivši premijer Zoran Milanović nezaustavljivo juriša prema Pantovčaku. No nije to ništa novo. Već prije godinu dana bilo je očito da je Milanović glavni kandidat one sveprisutne „mreže“ koja upravlja državom i ne voli da joj se gleda u prošlost, u jugoslavensko-komunističke korijene, piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi izborni krug završio je po mjeri „inženjera“ duboke države: Milanović za nijansu prvi, Kolinda druga, ali duboko uzdrmana, ne toliko Milanovićevom prednošću, koliko izvrsnim Škorinim rezultatom. Nastavak je očekivan. U posljednjim prizorima, tjedan dana prije izbora, uvjeravaju nas da je samo jedan rezultat moguć – Milanović kao predsjednik. No je li uistinu Milanović izabran već tjedan dana prije izbora? To ipak ponešto ovisi o i duljini odnosno kratkoći pamćenja u hrvatskih birača. Što pamte Kolindi, a što pamte Zoranu?

Kad je o Kolindi riječ, kratko pamćenje hrvatskih birača joj nikako ne ide u prilog. U posljednjih godinu-dvije ona je uistinu samu sebe učinila najvećim sadržajnim donatorom Milanovićeve predsjedničke kampanje: banalizacijom predsjedničke funkcije, banalizacijom države, banalizacijom domoljubnih emocija, banalizacijom ili odustajanjem od svega onog što je u prve dvije-tri godine mandata najavila ili čak učinila…

Ali ako je pamćenje nešto duže, Kolinda Grabar-Kitarović je bila najbolja promotorica i prezenterica Hrvatske u svijetu, od svih dosadašnjih predsjednika. Bila je nakon Tuđmana (koji je općenito nemjerljiv s nasljednicima), prva predsjednica države koja je bila izrazito prozapadno orijentirana, koja je NATO doživljavala kao zapadni obrambeno-politički savez, za razliku od prethodnika Mesića i Josipovića koji su ga doživljavali kao – strani, gotovo neprijateljski pakt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suočena s preprekama koje u Plenkovićevoj Vladi nisu bile ništa manje nego Milanovićevoj, odustala je od političke ozbiljnosti, prepustila se političkoj estradi i otvorila Milanoviću put prema Pantovčaku.

Kada je o Zoranu riječ, njemu je hrvatsko kratko pamćenje ključni oslonac u kampanji. Samo kratko pamćenje može navesti hrvatske birače da povjeruju u njegove današnje priče o pomirbi i normalnosti i dovedu ga na Pantovčak. Slična su bila i njegova obećanja kada je kao lider lijeve Kukuriku koalicije 2011., uz svesrdnu pomoć DORH-a osvajao svoj premijerski mandat. I što je učinio kao prvi čovjek izvršne vlasti u sljedeće dvije godine?

U svoje četiri godine Zoran Milanović se pokazao kao dosad najizrazitiji antizapadni i antiamerički hrvatski premijer. Ako ne računamo Jožu Manolića. Kao šef oporbe odbio je doći na povijesni govor američkog predsjednika Georgea Busha na Markovu trgu, kao predsjednik vlade odbio je doći na predavanje pape Benedikta XVI. u HNK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato mislim da je duljina hrvatskog kolektivnog pamćenja ipak važna. Iako vještine „inženjera“ ne podcjenjujem.

Kolumnu u cijelosti pročitajte na stranicama Slobodne Dalmacije.

*Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.