Visok odaziv na štrajk u sektoru visokog obrazovanja, iznad očekivanja

„Odaziv u štrajku na fakultetima i veleučilištima je iznad svih naših očekivanja. Najveći i najpoznatiji fakulteti su u štrajku i nastava se ne održava ili se održava sasvim sporadično a sve druge službe ne rade,“ izjavio je predsjednik Hrvatske matice sindikata i Velikog vijeća Sindikata Znanosti, Vilim Ribić, osvrnuvši se na današnji štrajk u predjelu visokog školstva gdje službenici iz sektora obrazovanja pokazuju nezadovoljstvo i neslaganje s akcijama koje provodi Vlada Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naveo je kako od 12. 30 imaju uvid u situaciju na dvadesetak fakulteta, gdje su uočili vrlo visoki odaziv.

„Između 80 do 100% nastave se otkazalo na Rudarsko-geološko naftnom fakultetu i na Učiteljskom fakultetu (po jedan štrajkbreher na svakom), na Arhitekturi u Zagrebu, PMF Splitu, Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku, Agronomskom fakultetu u Zagrebu, Pravnom fakultetu u Splitu, Edukacijskom fakultetu, Strojarskom fakultetu u Zagrebu, Prometnom fakultetu u Zagrebu,“ rekao je Ribić i dodao kako Nacionalna i sveučilišna knjižnica ne radi s korisnicima, a isto je s Knjižnicom u Rijeci. Dodaje kako je na nekim fakultetima odaziv polovičan, primjerice Veterinarskom fakultetu, Ekonomskom fakultetu, Građevinskom fakultetu u  Zagrebu i Politologiji u Zagrebu.

„Vidljivo je da je štrajk veoma dobro uspio. Visokom obrazovanju strana je militarna disciplina, radi se o mislećim ljudima, koji različito razmišljaju pa je ovako visoki odaziv zapravo malo čudo, i slika i prilika općeg nezadovoljstva urušavanjem znanosti i visokog školstva kao vitalne službe za budućnost ove zemlje. Znak je to neslaganja s nerazumnim i nekorisnim smanjivanjem plaća, eksperimentiranjem sa sustavom i nekompetentnošću ekipe koja vodi Ministarstvo,“ zaključio je Ribić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.