Vlada donosi odluku o prihvatu 550 izbjeglica iz zemalja izvan EU

Pred Vladom je u četvrtak odluka o premještanju i preseljenju državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva koje ispunjavaju uvjete za odobrenje međunarodne zaštite, kojom se Hrvatska obvezuje da će prihvatiti do 550 izbjeglica iz zemalja izvan Europske unije i tako, zajedno s drugim članicama, pomoći Grčkoj i Italiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovor na brojne humanitarne katastrofe koje se događaju na Sredozemlju

Odluka se donosi na temelju zaključaka Europskog vijeća o pružanju pomoći za 60 tisuća osoba, donesenih krajem lipnja, kojima se od država članica EU traži da do kraja srpnja usvoje programe premještanja i preseljenja.

Riječ je o provedbi privremenog i iznimnog premještanja 40 tisuća osoba, kojima je nedvojbeno potrebna međunarodna zaštita, iz država članica pod najvećim pritiskom, Italije i Grčke, u druge države članice tijekom dvije godine te preseljenju 20 tisuća raseljenih osoba kojima je nedvojbeno potrebna međunarodna zaštita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska će tako prihvatiti 150 osoba po osnovu preseljenja i 400 osoba po osnovu premještanja, a Vlada će sutra radi toga osnovati i Međuresornu radnu skupinu sastavljenu od predstavnika tijela u čijoj nadležnosti su poslovi i zadaće u vezi s prihvatom, smještajem i integracijom izbjeglica.

LNG terminal strateški projekt

Vlada bi trebala donijeti i odluku o proglašenju gradnje LNG terminala za ukapljeni prirodni plin na Krku, strateškim investicijskim projektom Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonom o strateškim investicijskim projektima omogućuje se da svi službeni postupci postaju žurni i imaju najviši prioritet.

Vlada ocjenjuje da je LNG terminal bitan za gospodarski rasta i razvoj Republike Hrvatske te da doprinosi zapošljavanju i ima pozitivan utjecaj na okolnu industriju.

Projekt je usklađen i sa strateškim dokumentima Europske unije i Republike Hrvatske, ističu u Vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procijenjena vrijednost LNG-a na Krku je 600 milijuna eura, a uz plinovode i kompresorske stanice premašuje i milijardu eura.

LNG terminal uvršten je i na listu Europske strategije energetske sigurnosti.

U tvrtki LNG Hrvatska, očekuju da će gradnja terminala početi sredinom 2016. godine te trajati tri godine.

Hrvatska godišnje troši 2,7 milijardi prostornih metara plina dok bi kapacitet LNG terminala bio između četiri i šest milijardi prostornih metara. Stoga bi on, uz opskrbu Hrvatske, trebao služiti i dobavi plina za zemlje regije i EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.