Vrhovni sud tražio izvješće od sudova koji su odobrili posvojenje djece iz Konga

sudovima
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Još se čeka rasplet afere s osam uhićenih hrvatskih državljana u Zambiji. Slučaj je postao dio šire međunarodne istrage. Djeca iz Konga, po koju su išli Hrvati, dobila su hrvatske dokumente na temelju sudskih odluka. Izvješće od sudova, potvrđeno je Dnevniku Nove TV, zatražio je predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U MUP-u se pozivaju na tajnost izvida u priči koja poprima sve šire razmjere i samo poručuju: “… kako je hrvatska policija u suradnji s državnim odvjetništvom započela s provođenjem izvida te putem međunarodnih policijskih komunikacijskih kanala već zatražila određene provjere, a u istraživanje su uključene sve relevantne institucije.”

U slučaju posvojenja djece iz Konga, zbog čega su uhićena četiri hrvatska para u Zambiji poznato je da su djeca dobila hrvatske dokumente. Četiri sudske odluke o posvojenju iz Demokratske Republike Kongo prihvaćene na sudovima u Varaždinu i Zlataru. Izvješće o svemu je zatražio predsjednik Vrhovnog suda.

>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu

“Ono što se sad čini na prvi pogled je da su sudovi sve napravili onako kako bi trebalo biti da su poštivali formu, a sad je li to rađeno na temelju dobrog falsifikata, to zasad ne možemo reći čini se da su sudovi postupali po formi da su priznavali tu formu jer su sve te isprave koje su dostavljane u skladu s propisima kako to treba biti”, rekao je sudac Željko Pajalić, glasnogovornik Vrhovnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Afera Zambija: MUP izdaje putovnice za djecu iz DR Konga, a Ministarstvo obitelji ne zna da su ta djeca posvojena
>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?
>Iz DR Kongo u Hrvatsku je posvojeno 180 djece, a Ministarstvo o njima ništa ne zna

“Ako sudovi dopuštaju posvojenja to što država ne dopušta izlazak to je druga stvar mi provjeravamo je li neka odluka u formalnom smislu korektna i je li protivna hrvatskom pravnom poretku nama je bitan hrvatski pravni poredak i u okviru toga najbolji interes djece”, rekao je Pajalić.

”Nadležno ministarstvo socijale trebalo bi davati suglasnost”

Da procedura međudržavnog posvojenja djece koja dolaze iz država koje nisu potpisnice haške Konvencije o zaštiti djece nije regulirana kako treba, upozorava dječja pravobraniteljica.

“Nadležno ministarstvo socijale trebalo bi davati suglasnost za takva posvojenja prije njihovog formalnog priznanja na sudovima što znači da bi sudovi prije priznavanja stranih odluka prethodno trebali zatražiti suglasnost nadležnog ministarstva socijale”, rekla je dječja pravobraniteljica Helenca Pirnat Dragičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brine ju i nepostojanje evidencije niti nadzora države o posvojenoj djeci iz država koje nisu potpisnice Konvencije: “Postoji opasnost odnosno nedopustivo i vrlo zabrinjavajuće jer takva djeca nam prolaze ispod radara, sama Konvencija je donesena kako bi se spriječile neke nelegalne situacije odnosno eventualno prodaja ili trgovanje djecom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.