Kako predviđa Zakon o pravobranitelju za djecu, jedan od načina da se smijeni pravobraniteljica je da se glasa protiv njezinog godišnjeg izvješća. No na posljednjoj saborskoj raspravi, održanoj 23.5. 2024. nitko nije glasovao protiv izvješća, koje inače ima više spornih dijelova, već smo imali samo 3 suzdržana glasa. Izvješće pravobraniteljice svojim je glasom u Saboru podržalo 128 zastupnika, nitko nije bio protiv, a suzdržanih je bilo troje: Stjepo Bartulica (DP), Jurčević Josip (DP) i Ante Kujundžić (Most).
Možda će vas zanimati
Tko je bio ZA Izvješće pravobraniteljice za djecu unatoč spornim dijelovima?
Posebno oko prihvaćanja Izvješća pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat Dragičević za 2022. godinu
Prema Zakonu o pravobranitelju za djecu pravobraniteljica može biti razriješena dužnosti ukoliko se ne prihvati njeno izvješće
U članku 26. Zakona o pravobranitelju za djecu piše da pravobranitelj za djecu može biti razriješen dužnosti, između ostaloga, i u slučaju neprihvaćanja godišnjeg izvješća o radu.
Pravobranitelj za djecu i zamjenik pravobranitelja za djecu razriješit će se dužnosti prije isteka mandata na koji su izabrani:
– kada to sami zatraže
– kada nastupe okolnosti zbog kojih više ne ispunjavaju uvjete za izbor iz članka 23. ovoga Zakona
– kada su spriječeni obavljati dužnost u razdoblju duljem od šest mjeseci ili
– u slučaju neprihvaćanja godišnjeg izvješća o radu ili nezakonitog, nepravodobnog ili nestručnog obavljanja dužnosti sukladno ovom Zakonu.
Sporni dijelovi izvješća pravobraniteljice Pirnat Dragičević
U Izvješću pravobraniteljice Pirnat Dragičević za 2022. godinu sporno je više dijelova. Posebno se ističe onaj o vjerskim aktivnostima u školama, a u kojem se osvrće na obilježavanje Dana kruha. Pravobraniteljica za djecu je u izvješću stavila poseban naglasak na djecu koja zbog drugačijih vjerskih uvjerenja ne pohađaju nastavu vjeronauka. Zaključila je kako su ona zbog toga diskriminirana.
Pirnat Dragičević u Izvješću se također zauzela za legalizaciju upisa djeteta koje bi par s hrvatskim državljanstvom u inozemstvu pribavio surogatstvom. Surogatstvo je zabranjeno u Hrvatskoj. Kao i većini država EU-a. No, LGBTQ aktivisti i radikalna ljevica nastoje to promijeniti. I kao prvi korak ka legalizaciji surogatstva često koriste upravo ovo što je predložila Pirnat Dragičević.
Pravobraniteljica se zaštitnički osvrnula i na aferu Zambija, istaknuvši nužnost stvaranja uvjeta za zaštitu djece posvojene u državama koje nisu potpisnice Haške konvencije.
Možda će vas zanimati
Sporni dijelovi izvješća pravobraniteljice za djecu: Vjerske aktivnosti u školama, surogatstvo, afera Zambija...
Prošlog tjedna prihvaćeno je Izvješće pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat Dragičević za 2022. godinu, u kojem se
Kako su glasali zastupnici
Od zastupnika izabranih na listi Mosta i Hrvatskih suverenista nisu bili prisutni ili nisu glasovali Miro Bulj, Nikola Grmoja, Ivan Matić, Marin Miletić, Marijan Pavliček, Božo Petrov i Zvonimir Troskot. Bračni par Marija Selak Raspudić i Nino Raspudić kao sada neovisni zastupnici također nisu bili ili nisu glasovali. Dok je sada neovisna Vesna Vučemilović glasovala ZA.
Od zastupnika izabranih na listi Domovinskog pokreta ZA su bili Stipo Mlinarić Ćipe, Tomislav Josić, Željko Lacković, Dubravka Lipovac Pehar, Igor Peternel, Ive Ćaleta-Car i Ivica Kukavica. Nisu glasovali ili nisu bili prisutni Ivan Penava, Mario Radić, Damir Biloglav. Većina pripadnika ostalih parlamentarnih stranaka, od onih koji su bili prisutni ili glasovali, bila je ZA.
> HDZ-ova pravobraniteljica za djecu zagovara surogatstvo, Selak Raspudić joj odgovorila
2016. Sabor je uskratio povjerenje pravobraniteljici za djecu
2016. godine Sabor je uskratio povjerenje tadašnjoj pravobraniteljici za djecu Ivani Milas Klarić ne prihvaćajući njezino godišnje izvješće za 2015. godinu. Međutim iako Zakon o pravobranitelju za djecu predviđa da se u tom slučaju pravobraniteljicu razriješi dužnosti, ona je na toj poziciji ostala još više od godinu dana. Njezinu smjenu tražila je udruga U ime obitelji primijetivši kako Sabor i Vlada ne poštuju Zakon koji predviđa njezinu smjenu odmah nakon neprihvaćanja godišnjeg izvješća.
>Sabor prije godinu dana uskratio povjerenje pravobraniteljici za djecu: Zašto je i dalje na tome mjestu?
”Držimo nedopustivim da Vlada i Sabor u slučaju pravobraniteljice za djecu Milas Klarić još nisu ispunili svoju zakonsku obvezu njezinog razrješenja, s obzirom da joj Izvješće o radu za 2015. nije prihvaćeno u Saboru. Takvo ponašanje Vlade i Sabora kojim se ignorira zakon predstavlja urušavanje vladavine prava i stvara nepovjerenje građana u djelovanje Vlade te u druge državne institucije”, poručili su iz udruge U ime obitelji.
> Ista pravobraniteljica, dvostruki kriteriji: Djeca na gay paradi – ok, na HDZ-ovom skupu ili protiv covid potvrda – nije ok
Tekst se nastavlja ispod oglasa