Osječki gradonačelnik Vrkić pored 16.000 kn plaće štedi na novorođenima: smanjuje naknade na 1.000 kn

U četvrtom po veličini hrvatskom gradu, Osijeku, u kojem je posljednja otvorena ustanova bila socijalna samoposluga, gradska vlast odlučila je smanjiti naknade za novorođenčad na 1.000 kn i tako dodatno poručiti što misli o svojim prioritetima,ali i o stanju u gradskoj blagajni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto dosadašnjih 3.000 kuna za prvo dijete, 6.000 kuna za drugo, te 9.000 kuna za treće dijete u obitelji, od 15. travnja novčana pomoć za svu novorođenu djecu, izuzev djece iz obitelji koji su korisnici socijalnih naknada, iznosi 1000 kuna. Socijalno ugroženim građanima koji dobiju dijete, pripadat će pravo na naknadu od 3.000 kn.

Romano Kristić, pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo, na jučerašnjoj je konferenciji za novinare pojasnio kako je, zbog višegodišnje recesije i smanjenja prihoda u proračunu prisutan trend smanjenja naknada u svim jedinicama lokalne samouprave. Nažalost, teške odluke moraju se donositi, no uvjeren sam da ćemo u slučaju stabilizacije proračuna uspjeti promjenama ove Odluke usmjeravati sredstva u druge mjere koje poboljšavaju kvalitetnu sliku stanja obitelji i društva na području grada – rekao je Kristić, dodajući da se od početka isplate naknada 2007. godine nije mijenjala demografska slika., prenosi Glas Slavonije.

Gradonačelnik Ivan Vrkić naglasio je da je riječ o teškoj odluci, te da su bili prisiljeni zaustaviti prethodno donesenu Odluku, ali istovremeno i zaštititi oko tisuću najugroženijih obitelji s područja grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HSP: Vrkić kao umirovljenik može volontirati i time nagraditi 100 malih Osječana

Očekivano, na ovu odluku reagirala je oporba, od kojih su najkonkretniji bili HSP i HDSSB. HSP smatra da je ova odluka pokazatelj da je Osijeku došao do zida. Kada se u jednom gradu počnu ukidati prava onih koji tek dolaze na svijet, kada se ukida ili smanjuje pravo kojim su se mnogi kitili u predizbornim kampanjama i obećavali čak i puno više beneficija i potpora, od besplatnih vrtića ili besplatnih vozačkih dozvola za maturante, onda znamo da imamo ili totalno nesposobnu gradsku vlast ili da je taj grad pred bankrotom, odnosno u najblažem slučaju pred stečajem, istaknuli su u HSP-u.

Hrvatska stranka prava Osijek je uvjerena da je gradonačelnik na nekoliko pozicija u proračunu mogao „uzeti“ novce bez diranja naknade za djecu. Mogao je za početak, smatraju, krenuti od svoje plaće. Znamo da je u mirovini, i ako Osijek voli koliko tvrdi da voli mogao je ostati u mirovini i svoju dužnost obavljati volonterski i na taj način uštedjeti naknadu za 100 malih Osječana. Mogao je smanjiti ili minimalizirati troškove reprezentacije. Mogao je troškove promidžbe smanjiti ili minimalizirati i isplatiti sve što su roditelji očekivali dobiti od grada. Puno toga je mogao ali nije. Krenuo je od najmlađih, od budućnosti Osijeka. Ovakva rezanja prava u obzir dolaze tek kada se  iscrpe sve mogućnosti proračuna kao zadnja mjera, tvrde u osječkom HSP-u i izražavaju bojazan da bi roditelji uskoro mogli gradu plaćati ako im se rodi dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDSSB tradicionalno oštar, ali i zaboravan

Zamjenik predsjednika HDSSB-a i osječki gradski vijećnik Karlo Šatvar ocijenio je da je neprihvatljiva odluka gradonačelnika Ivana Vrkića o smanjivanju novčanih potpora za novorođenu djecu, ustvrdivši kako je u pitanju nastavak kršenja gradonačelnikovih predizbornih obećanja.

Na konferenciji za novinare Šatvar je optužio Vrkića da se trudi “pogaziti svaku svoju riječ iz predizborne kampanje”, a sve što sada radi je dijametralno suprotno onome što je govorio u kampanji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao primjere naveo je Vrkićevo obećanje “da će dovesti zapad u Osijek”, koje se svelo na to da sve više mladih Osječana odlazi na zapad, dok su na Vrkićevo obećanje o besplatnim vrtićima u HDSSB-u već ranije upozoravali da je teško izvedivo.

Danas nema besplatnih vrtića i bojimo se, ako nastave ovako upravljati gradskim proračunom, da će vrtići uskoro biti još skuplji, rekao je Šatvar.

No, “mladi lav” HDSSB-a zaboravio je na činjenicu kako baš HDSSB nije ispunio svoja predizborna obećanja oko naknada za novorođenčad. U kampanji za gradonačelnika 2009. godine tadašnji gradonačelnik Krešimir Bubalo dobio je izbore, između ostalog, i na obećanju o naknadama u visini od 4.000 kn za prvo, 8.000 kn za drugo, 12.000 kn za treće i tako dalje do 42.000 kn. Obećanje nije održao, nego je roditeljima isplaćivao naknade u visini od 2.000 kn za prvo, 4.000 kn za drugo i po 8.000 kn više za treće dijete.

Također, Osijek ima vrlo visoku cijenu gradskih vrtića od 640 kn mjesečno, a posljednje poskupljenje s 500 na 640 kn odobrio je također bivši gradonačelnik Krešimir Bubalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Bubalova vlast je prošlost, a Vrkićeva sadašnjost. Njegova odluka izazvala je lavinu negativnih komentara na društvenim mrežama, u gradu iz kojeg mladi masovno odlaze u inozemstvo.

Obećanja prolaze, grad propada

O vrlo teškoj gospodarskoj situaciji u gradu na Dravi portal narod.hr već je pisao, a smanjenje naknade za novorođenčad daljnji je pokazatelj toga. U Osijeku je inače na vlasti nezavisni gradonačelnik Ivan Vrkić, kojeg je na prošlim izborima javno podržala Kukuriku koalicija, a prešutno HDZ, tako da se može smatrati kako je baš Osijek test za moguću “veliku koaliciju” o kojoj ponekad stidljivo progovore trbuhozborci velikih hrvatskih stranaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.