Smijenjeni ministar zdravstva Milan Kujundžić ustvrdio je kako je jedan od razloga, kako je rekao, orkestriranih napada na njega, pitanje nabave PET/CT uređaja.
Pozitronska emisijska tomografija (PET/CT) je metoda kojom se pomoću radiofarmaka prikazuje funkcionalno stanje tkiva i organa i standardna je slikovna metoda u praćenju bolesnika s različitim tumorima.
Trenutačno, Hrvatska ima jedan uređaj koji je u KBC-u Zagreb (na Rebru), a ostala 4 su u vlasništvu privatne Poliklinike Medikol (u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku) s kojom HZZO ugovara PET/CT postupke.
> Predloženi ministar zdravstva Beroš: ‘Monopol s PET/CT uređajima nije dobar’
“Pokrenuo sam nabavu PET/CT uređaja kako bi se država riješila zastarjele tehnologije kao i financijski štetnih odnosa i monopola privatne tvrtke, za što bi Vlada trebala donijeti odluku ovih dana”, podsjetio je u svojem posljednjem priopćenju bivši ministar Kujundžić, a ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić potvrdio je isti dan da odluku o nabavi PET/CT uređaja možemo uskoro očekivati.
Dokinuti monopol privatnika
Prvi put PET/CT je u Hrvatskoj napravljen 19. studenog 2007. godine otkad je, zaključno s lipnjem prošle godine, HZZO za tu pretragu platio ukupno 595,9 milijuna kuna od kojih većinu privatnoj poliklinici Medikol. U međuvremenu je 2012. Rebro nabavilo prvi te i dalje jedini PET/CT uređaj u javnoj bolnici u zemlji koji je ondje počeo raditi godinu kasnije. Otad do kraja lanjskog lipnja Rebro je naplatilo 110 milijuna kuna, a Medikol 256,9 milijuna od HZZO-a. Istovremeno kad i Kujundžić, u nabavku novih uređaja krenuo je i Medikol, a o toj nabavi bivši ministar zdravstva je rekao da je zbog nje dobivao prvo “dobronamjerna” upozorenja, a potom i “prijetnje” te je zbog prijetnje mu smrću, kako je rekao, netko već i osuđen. Iz Medikola su pak najavili pokretanje tužbe za klevetu, piše Večernji list.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić, gostujući u Dnevniku N1 televizije u srpnju 2019., osvrnuo se na medijske napise o projektu nabave novih PET/CT uređaja vrijednih oko 60 milijuna kuna.
“Jedna privatna tvrtka imala monopol naplaćivati velike iznose za takve postupke. Njihovi su aparati sada zastarjeli i dotrajali te tražimo rješenje unutar državnih bolnica koje ne bi teretilo proračun, gdje bi se postigle uštede i bolja dijagnostika”, rekao je Kujundžić.
“Vlada i Ministarstvo žele da bude dobro građanima i pacijentima, da se postignu veće uštede te da se taj novac usmjeri i na druge bolesnike”, kaže ministar koji smatra da je došao trenutak da se taj monopol izgubi jer je to u interesu hrvatskih pacijenata.
Novi ministar Vili Beroš najavio je: “Bilo bi dobro da država ima sve što treba i nije dobro da netko bude naslonjen na kakav monopol. Sagledat ću sve okolnosti, evaluirati detalje i vidjeti što i kako”.