Zašto majka preminule djevojčice ipak nije optužena za teško ubojstvo?

Foto: snimka zaslona

Majka je prvooptužena i na teret joj se stavlja pet kaznenih djela, dok se ocu na teret stavlja četiri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sada je županijska državna odvjetnica promijenila kvalifikaciju kaznenog djela samo za majku preminule djevojčice. Njoj prijeti od tri do 15 godina zatvora. Oca se i dalje tereti za zanemarivanje i kršenje prava djeteta, a kazna zatvora iznosi od tri do osam godina.

> Dvogodišnja romska djevojčica iz Nove Gradiške preminula od teških ozljeda

> Sudac istrage: Majci se stavlja na teret da je pretukla djevojčicu, a ocu zlostavljanje svo četvero djece

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Roditelji teško ozlijeđene dvogodišnje djevojčice dobili mjesec dana istražnog zatvora

> Prof. Hlača: O križnom putu pape Franje i dvogodišnje romske djevojčice

> Nasilje u romskoj obitelji: ‘Roditelji se sumnjiče da su zlostavljali i tjelesno kažnjavali dijete‘

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Nakon otkrivanja slučaja nasilja u romskoj obitelji: Razriješen ravnatelj CZSS u Novoj Gradiški

Podsjetimo, teško ozlijeđena djevojčica iz romske obitelji danas je preminula u zagrebačkoj bolnici u Klaićevoj.

S odvjetnikom Krešimirom Škaricom razgovarao je reporter Dnevnika Nove TV. Škarica je rekao da su svi dokazi, pa i današnja smrt djevojčice, dali dovoljno razloga da se kazneno djelo klasificira kao teška tjelesna ozljeda sa smrtnom posljedicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Da bi se radilo o kaznenom djelu ubojstva, u praksi je izuzetno teško to razgraničiti i vrlo važno je utvrditi stupanj namjere. Ukoliko su roditelji postupali s namjerom da počine to djelo, odnosno da su pristali na tu posljedicu, onda će se raditi o ubojstvu, odnosno teškom ubojstvu”, objasnio je Škarica.

Bez obzira što su roditelji djetetu više puta nanijeli modrice, u odlučivanju o stupnju kaznenog djela važna je svijest. ”Oni su vjerojatno olako smatrali da do smrtne posljedice neće doći. Radi se o izuzetno brutalnom sustavu kažnjavanja koji je zapravo trebao biti spriječen i preveniran.

Daljnji tijek istrage će svakako ustanoviti, a pogotovo obdukcijski nalaz, koliko su ozljede na djetetu stare. Jesu li kvalificirane na ispravan način i zašto, na koji način se to u ovoj fazi postupka toleriralo”, rekao je te dodao da će se morati provesti psihijatrijsko vještačenje roditelja. Do konačne slike će se doći nakon saslušanja ostalih svjedoka.

Ova kvalifikacija nije konačna i bezuvjetna. Državno odvjetništvo koje se bavi ovim slučajem može kvalificirati djelo na sasvim drugi način, a može uključiti i druge osobe u kazneni postupak – oca ili zaposlenike Centra za socijalnu skrb koje su ”duboko zakazale”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još postoji dovoljno dokaznih radnji koje se trebaju provesti prije promjene kvalifikacije za oca. ”U ovoj fazi postupka smatram da je to ispravna odluka, a hoće li takva ostati, to ćemo vidjeti”, izjavio je.

Nepravilnosti su utvrđene u radu nekih djelatnika Centra. Škarica je uvjeren da je sustav duboko zakazao. ”Nije mi jasno po kojim kriterijima i tko je taj koji je odlučio da će dijete u vrlo nježnim godinama iz jedne tople udomiteljske obitelji preseliti na lokaciju gdje nema elementarnih uvjeta za život”, komentirao je.

Ako istraga dokaže da je bilo nepravilnosti, Škarica misli da bi i djelatnici Centra za socijalnu skrb mogli završiti u zatvoru.

Zdravstveno stanje djeteta je već nekoliko dana bilo kritično, a sada treba suglasnost roditelja da se doniraju organi djevojčice, koji bi mogli drugoj djeci spasiti život. ”Sustav je i u ovom slučaju zakazao jer je trebao odmah uzeti pravo roditeljstva, roditeljima koji su osumnjičeni za teško kazneno djelo. Imenovati skrbnika za posebne prilike ili posebne potrebe i dati legitimitet toj osobi da odluči hoće li se organi djeteta donirati”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.