Malo koje se duvanjsko mjesto može pohvaliti tolikim brojem svećenika i redovnica kao što je to prisojački zaselak Dučić u u Hercegovini, a neki od njih službu su obavljali i u misijama, u Africi, Ruandi… Zbog toga ga često zovu “Mali Vatikan”. Papinsko imenovanje mons. Dražena Kutleše zagrebačkim nadbiskupom koadjutorom dodatno daje snagu tome nazivu, piše Tomislavcity.
Selo Dučić, rodno mjesto nadbiskupa Kutleše, s 30-ak kuća i tri prezimena: Kutleše i Šole, a svojevremeno je u njoj bila i jedna obitelj Šijić. Dok je Dražen ovdje provodio djetinjstvo selo je bilo puno svijeta, a i djece. Iz te brojnosti moglo je biti i duhovnih zvanja.
Duh puše gdje hoće i kamo hoće
“Računajući s nadbiskupom Kutlešom, Dučić ima 7 živih svećenika – redovnika, a u njemu je rođen i pokojni misionar fra Ante Kutleša. Ima i jednoga đakona koji više nije aktivan u službi. Osim navedenoga broja svećenika, iz sela je i 11 časnih sestara i sve su žive”, kazao je don Ante Kutleša, bivši ravnatelj hrvatske inozemne pastve i nadbiskupov prvi susjed.
“Ovoliki broj duhovnih zvanja iz 30-ak kuća jest za pohvalu. Neka susjedna sela bila su i ljubomorna, iako mi to nismo isticali. Osjećali smo se vjernicima, članovima svoje župe i svoga naroda. Naravno, Božji putevi su nama ne dokučivi: ‘Duh puše gdje hoće i kamo hoće’. Ovo jest velika vijest. Nekima će biti iznenađenje, ali imajući u vidu tiskovna izvješća proteklih godina i nije. Kojim kanalima su ‘izvjestitelji’ dolazili do sličnih informacija, to je njima znano. Najiskrenije želim čestitati nadbiskupu Draženu na imenovanju za veliku Nadbiskupiju. Još je zanimljivije, on iz maloga mjesta Tomislavgrada, župa Prisoje, iz zaseoka Dučić”, ističe don Ante.
Dodaje da je Božja providnost prepoznala „dobrog i valjanog slugu”.
“Oni koji poznaju Dražena neće se ni iznenaditi. Meni je poznat iz djetinjstva, mirne i vesele, ali ozbiljne naravi. Kroz studij je to sve usavršavao i tiho slijedio pa i zasluženo zadobio povjerenje preuzeti pastirski štap Porečko-pulske biskupije, Splitsko-makarske nadbiskupije, i evo Zagrebačke nadbiskupije. Velika je i odgovorna služba pred narodom izvršavati zadaću koju mu je Bog namijenio. Mi molimo za njegov blagoslov i Dražena preporučujemo u molitvama”, ističe Ante.
Bog je onaj koji zove
Majka zagrebačkog nadbiskupa koadjutora priznaje da nije bila baš najsretnija kad joj je sin kazao da želi u sjemenište.
>Sada je i službeno: Mons. Kutleša zamijenit će kardinala Bozanića na čelu Zagrebačke nadbiskupije
“Kad mi je Dražen na Dražici (njiva, op.a) rekao da će poći u sjemenište, okrenulo se oko mene. Ne mogu reć’ da sam molila Boga da pođe u svećenike. Imam još samo jednoga sina Grgu, ali Bog je onaj koji zove. Tadašnjem župniku don Jakovu Bagariću kazala sam za te moje osjećaje, a on mi na to reče: ‘Dražen će uvijek biti tvoj, a Grgo svoje žene’. I stvarno, nema dana da Dražen ne nazove kući. Mogu reći da se nikada ni na što nije potužio, ni u sjemeništu, ni u bogosloviji niti ikada poslije. Kad je bilo njegovo đakonsko ređenje tek tada sam u srcu istinski prihvatila njegov poziv i tada sam zbog njega bila najsretnija”, iskreno će mama Danica.
Krist, krunica i knjiga
Prisojački vjeroučitelj Branko Kutleša kaže da je s Draženom zajedno bio u Sjemeništu Ruđera Boškovića u Dubrovniku, a jedno vrijeme i u bogosloviji na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu.
“Dražen je uvijek bio odličan učenik, vrlo odgovoran prema svojim obvezama, iznimno staložen, ali volio se i šaliti. Najbolje ga opisuju tri riječi: Krist, krunica i knjiga. Takvim svojim stavom i odgovornošću prema studiju bio je uzor nama kolegama bogoslovima. Vjerujem da takvo mišljenje o Draženu dijele svi oni koji ga poznaju”, dodaje Branko.
Čestitke Kutleši stigle su sa svih strana svijeta od Chicaga do susjeda iz sela, a jedan od sumještana kazao je da Draženovo imenovanje treba biti na ponos svim Duvnjacima. Svečanim zvonjenjem svih crkvenih zvona na crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Prisoju očitovana je radost, zahvalnost i ponos župljana.
Izvor: narod.hr/Tomislavcity