Budući da meteorolozi iznimno hladne dane, s temperaturama u ‘debelom’ minusu predviđaju u sljedećih nekoliko dana, na posebnom oprezu moraju biti kronični bolesnici.
No, zima ne škodi samo srčanim bolesnicima nego je lista onih koji teško podnose hladnoću poduža, a na njoj se nalaze i osobe s kožnim bolestima, astmatičari, te oni s reumom i osteoporozom, piše Glas Slavonije.
“Problem je u činjenici što niske temperature dodatno sužavaju krvne žile i pogoršavaju simptome spomenutih bolesti. Tako se kronične bolesti dišnih putova gotovo u pravilu pogoršavaju tijekom zimskih mjeseci jer hladnoća iritira sluznicu. Za takve bolesnike je iznimno opasan izlazak iz tople prostorije na otvoreno te im se preporučuje da prije izlaska stave šal preko nosa i usta kako bi ublažili udisanje hladnog zraka. Do pogoršanja dolazi i kod svih pacijenata s reumatskim bolestima jer se koljeno i drugi zglobovi brže ohlade i više bole. Liječnici napominju i da nije dobro naglo zagrijavanje nakon boravka na hladnoći, nego se valja lagano utopljavati dekom ili vunenim čarapama. Zima nije dobra ni za one koji imaju promjene na kostima, poput bolesnika s osteoporozom. Opasan je mogući pad, koji kod osteoporoze može završiti teškim prijelomom kuka, što kod starijih osoba može biti čak i smrtonosno. Na oprezu moraju biti i sve osobe s bolestima srca i neurološkim bolestima”, kaže prof. dr. Silva Butković Soldo iz KBC-a Osijek.
“Hladnoća povećava krvni tlak, što znači da zimi češće dolazi do moždanog ili srčanog udara kod osoba s povišenim krvnim tlakom. Zato se kroničnim srčanim bolesnicima preporučuje da kad vladaju velike hladnoće što manje izlaze, a ako to već moraju, trebaju se dobro utopliti. Za njih je najbolji boravak u toplim prostorijama, a moraju uzimati i dosta tekućine”, upozorava prof. Butković-Soldo.
Izvor: narod.hr/glas-slavonije.hr