Ivica Šola: Zašto su zločini nad srpskim civilima u Varivodama i Gruborima važniji od onog nad srpskim civilima u Antunovcu?

ivica šola
Foto: Sisačka biskupija

Plenković i Pupovac, kako su najavili, otišli su u Varivode komemorirati nevine srpske žrtve, zločine pojedinaca (!), pljačkaša koji nemaju nikakve veze s hrvatskom državom, i to kada je Hrvatska vojska već odavno oslobodila hrvatski teritorij. Budući da institucije hrvatske države s tim zločinom nisu imale nikakve veze, niti su ga naredile niti provele, smatrao sam i smatram da predsjedniku Vlade, države ili bilo kojem visokom državnom dužnosniku tamo nije mjesto jer se na simboličkoj razini time sugerira – a to je bio i sukus optužnice u Haagu – da je iza tih zločina stajala hrvatska država, Tuđman, ministar Šušak, generali GotovinaČermak i Markač. Ta optužnica je pala, piše Ivica Šola za Slobodnu Dalmaciju u kolumni koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oluja” je bila legalna i legitimna oslobodilačka akcija hrvatske države koja je pobrala čestitke u cijelom svijetu. Ali tek zakratko. Svijetom su odjeknuli zločini u Gruborima i Varivodama, a KOS JNA i NGO aktivista poput Save Štrpca, za razliku od meni neobjašnjive aljkavosti hrvatskih institucija, DORH-a, krenuli su istraživati te pojedinačne (!) zločine i pomagati Haagu da se Hrvatsku prikaže kao zločinačku tvorevinu i da joj se presudi.

(…)

Vraćamo li se na pozicije Save Štrpca i Memoranduma 2?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među inim, i zbog toga smatram da visokim predstavnicima hrvatskih vlasti nije mjesto na tim stravičnim stratištima nedužnih srpskih civila, ali ne zato što ne bi trebalo izražavati duboko žaljenje zbog toga, nego zato što se time na simbolički način djelomično vraćamo na pozicije Save Štrpca i Memoranduma 2, prema kojem ono što je izgubljeno u ratu treba vratiti u miru. Tu strategiju zorno vidimo u Crnoj Gori, na drugačiji način.

(…)

Naime, budući da su, od Pupovca do predstavnika srpskih vlasti, ovih dana i mjeseci puna usta stradanja srpskih civila, želio bih i sam dati svoj dobronamjerni doprinos i skrenuti pozornost na srpske civile koje je tijekom agresije na RH ubijala – srpska vojska, JNA i četnici (tako sebe zovu), kokarda i petokraka ruku pod ruku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Selo Antunovac, danas općina, nalazi se blizu Osijeka. Dana 5. prosinca 1991. okupirano je. Kako su napadi na selo bili svakodnevna pojava od 20. studenog, nakon što je okupirano Ernestinovo i pustara Seleš, koja je dio Antunovca, pa su mnogi počeli napuštati selo, jedino su ostali oni koji su mislili da nikome nisu ništa skrivili, kako je Pupovac rekao i za Varivode, “vjerojatno su ostali (srpski civili, I. Š.) u svojem uvjerenju da se nikome neće ništa dogoditi”.

(…)

Rezultat ove krvoločne akcije JNA i četnika bilo je ubojstvo pet civila srpske nacionalnosti. Imenom i prezimenom: Stana Novaković (1911.), Inđija Plavšić (1910.), Danica Borota (1901.), Ilija Borota (1925.) i Mitra Mačković (1925.). Preostali branitelji koji su pokušali zaštititi i selo i srpske civile od srpske vojske ubijeni su na okrutan način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stana Novaković i Inđija Plavšić bile su sestre i zajedno su bile u podrumu obiteljske kuće Novakovićevih, gdje su ubijene u krevetu, ispod perine.

Danica Borota i Ilija su majka i sin, a ubijeni su u svojoj kući. Za Iliju su mi neki mještani rekli da je ubijen u pušnici za meso, gdje se pokušao sakriti. Netko bi mogao reći da JNA i četnici nisu znali da ubijaju srpske civile, no Mitra Mačković, inače teško bolesna, ubijena je iako su znali da je Srpkinja samo zato što je rečeno da joj je sin pobjegao u Osijek kod “ustaša”.

Zašto je ovaj zločin nad srpskim civilima u Antunovcu manje važan i (ne)vrijedan komemoracije, a jednako je okrutan kao onaj u Gruborima ili Varivodama, i koji, za razliku od njih, nije stvar pojedinaca niti institucija hrvatske države, dok ovaj jest institucionaliziran, naređen od JNA, točnije srpske vojske upravljane iz Beograda?

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bitno je samo, kako je prozvala Vesna Teršelič u Varivodama, da Hrvatska još nije isplatila odštetu obiteljima nedužno stradalih srpskih civila, pa i ovima u Antunovcu koje je ubila srpska vojska.

I eto ti pomirenja kakvo ni Savo Štrbac ne bi bolje zamislio…, zaključuje Ivica Šola u kolumni za Slobodnu Dalmaciju.

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.