Je li strpljivim Kinezima kap prelila čašu? Zbog ekstremnih Covid mjera prosvjedi diljem Kine

covid
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

Prosvjedi protiv ekstremnih kineskih Covid mjera prelili su se u Kini na više gradova, uključujući financijsko središte Šangaj u nedjelju. Bijes Kineza pojačao je požar koji je u četvrtak izbio u stambenoj zgradi u Urumqiju, glavnom gradu regije Xinjiang, gdje ljudi nisu mogli pobjeći od vatre zbog činjenice da su vlasti zgradu prethodno stavile u karantenu. Lokalni dužnosnici to su demontirali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Požar je potaknuo val građanskog neposluha, uključujući onaj u petak u Urumqiju, bez presedana u kontinentalnoj Kini otkako je Xi Jinping preuzeo vlast prije deset godina.
U Šangaju, najnaseljenijem kineskom gradu, stanovnici su se u subotu navečer okupili na Wulumuqi Roadu na bdijenju uz svijeće koje se pretvorilo u prosvjed u ranim jutarnjim satima nedjelje, javlja Reuters.

>Klaus Schwab tvrdi da je Kina atraktivni uzor za mnoge nacije

Dok je velika skupina policajaca promatrala, gomila je podigla prazne listove papira – simbol prosvjeda protiv cenzure. Kasnije su vikali: “Ukinite blokadu za Urumqi, ukinite blokadu za Xinjiang, ukinite blokadu za cijelu Kinu!”, prema videu koji je kružio društvenim mrežama.

>Kina uvela nove COVID restrikcije; analitičari: Slijede najgori tjedni za gospodarstvo od početka pandemije

“Dolje Komunistička partija Kine, dolje Xi Jinping”

U drugom trenutku velika skupina počela je vikati: “Dolje Komunistička partija Kine, dolje Xi Jinping”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija je povremeno pokušavala razbiti okupljene.

Kina se pridržava svoje politike nulte zaraze COVID-om čak i dok velik dio svijeta pokušava suživjeti s koronavirusom. Iako nizak prema globalnim standardima, slučajevi su dosegnuli rekordne razine, s gotovo 40.000 novih infekcija zabilježenih u subotu.


Kina brani Xijevu potpisanu politiku ”zero-Covid” kao spasonosnu i nužnu za sprječavanje preopterećenja zdravstvenog sustava. Dužnosnici su obećali da će nastaviti s tim usprkos sve većem protivljenju javnosti i sve većem udaru Covid mjera na drugo najveće svjetsko gospodarstvo.

>Kina i Covid mjere: Dramatični prosvjedi radnika u ogromnoj tvornici iPhonea

U nedjelju su dužnosnici Xinjianga rekli da će se usluge javnog prijevoza postupno nastaviti od ponedjeljka u Urumqiju. Mnogi od četiri milijuna tamošnjih stanovnika bili su pod najdužom karantenom u Kini kada im je bilo zabranjeno napuštati domove na čak 100 dana.

Dan ranije, tajnik Komunističke partije Xinjianga Ma Xingrui pozvao je regiju na pojačano održavanje sigurnosti i suzbijanje “ilegalnog nasilnog odbacivanja mjera za prevenciju COVID-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frustracija je ključala nešto više od mjesec dana nakon što je Xi osigurao treći mandat na čelu Komunističke partije Kine.

”Ovo će dovesti do ozbiljnog pritiska na Komunističku partiju”’

“Ovo će dovesti do ozbiljnog pritiska na Komunističku partiju da odgovori. Postoji dobra šansa da će jedan odgovor biti represija, te da će uhititi i procesuirati neke prosvjednike”, rekao je Dan Mattingly, asistent profesora političkih znanosti na Sveučilištu Yale.

Ipak, rekao je, nemiri su daleko od onih viđenih 1989., kada su prosvjedi kulminirali krvavim gušenjem protesta na Trgu Tiananmen.

“Javno mnijenje je važno”, rekao je. “Ali sve dok nema raskola u eliti i sve dok su PLA (Narodna oslobodilačka vojska) i sigurnosne službe na njegovoj strani, on se ne suočava s nikakvim značajnim rizikom za svoju moć.”.

Sljedećih nekoliko tjedana moglo bi biti najgore u Kini od prvih tjedana pandemije za gospodarstvo i zdravstveni sustav, rekao je Mark Williams iz Capital Economicsa prošlog tjedna.

”Prosvjednici su rekli da su stavljeni u izolaciju iako nitko nije bio pozitivan”

U sjeverozapadnom gradu Lanzhou, stanovnici su u subotu preokrenuli šatore za osoblje i razbili kabine za testiranje, pokazuju objave na društvenim mrežama. Prosvjednici su rekli da su stavljeni u izolaciju iako nitko nije bio pozitivan.


Bdjenje uz svijeće za žrtve Urumqija održano je na sveučilištima u gradovima uključujući Nanjing i Peking.

Videozapisi iz Šangaja prikazuju gomile okrenute prema policiji i skandiraju “Služite narodu”, “Želimo slobodu” i “Ne želimo zdravstvene šifre”.

U petak navečer, gomile su izašle na ulice Urumqija, uzvikujući “Okončaj karantenu!” i dižu šake u zrak nakon požara, prema videozapisima na društvenim mrežama.

U Pekingu, udaljenom 2700 km (1700 milja), neki stanovnici pod izolacijom organizirali su male prosvjede ili se suočili s lokalnim dužnosnicima u subotu zbog ograničenja kretanja, a neki su ih uspješno prisilili da ukinu karantenu prije roka.

Video podijeljen s Reutersom prikazuje stanovnike Pekinga kako u subotu marširaju nepoznatim dijelom prijestolnice, uzvikujući “Okončaj karantenu!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.