Kina i Covid mjere: Dramatični prosvjedi radnika u ogromnoj tvornici iPhonea

Kina
Foto: fah

Radnici najveće svjetske tvornice iPhonea u vlasništvu Foxconna u Kini sukobili su se sa zaštitarima odjevenim u bijela zaštitna odijela. Prosvjed je počeo preko noći zbog neisplaćenih plaća i Covida, prema riječima svjedoka koji je tražio da ostane anoniman zbog straha od posljedica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snimke koje kruže internetom

Prosvjedi su izbili u najvećoj svjetskoj tvornici iPhonea u kineskom gradu Zhengzhou, prema snimkama koje kruže internetom.

Videozapisi prikazuju stotine radnika kako marširaju, a neki se suočavaju s ljudima u zaštitnim odijelima i s interventnom policijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni koji su uživo prenosili prosvjede rekli su da je radnike pretukla policija. Snimci također pokazuju sukobe.

> Kaos u Šangaju zbog COVID-a: Ikeini kupci bježali dok su ih pokušali zaključati da bi bili u karanteni
> Kineski mediji naprasno uklonili informaciju da će lockdown u Pekingu trajati 5 godina

Prošlog mjeseca slučajevi Covida doveli su do toga da je proizvođač Foxconn uveo dodatne covid mjere i lockdown, što je natjeralo neke radnike da pobjegnu i odu kući, piše BBC.

“Stavljaju nas u karantenu, ali nam ne daju hranu”

Tvrtka je potom zaposlila nove radnike uz obećanje velikodušnih bonusa. Foxconn još nije komentirao najnovije poremećaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snimka podijeljena na stranici za prijenos uživo prikazuje radnike kako viču: “Obranite naša prava! Obranite naša prava!” Drugi radnici su viđeni kako motkama razbijaju nadzorne kamere i prozore.

Nekoliko isječaka također je pokazalo kako se radnici žale na hranu koju su dobili i govore da nisu dobili bonuse kao što su im obećali.

“Promijenili su ugovor tako da nismo mogli dobiti subvenciju kako su obećali. Stavljaju nas u karantenu, ali nam ne daju hranu”, rekao je jedan radnik Foxconna tijekom prijenosa uživo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako se ne pozabave našim potrebama, nastavit ćemo se boriti.”

Također je tvrdio da je vidio čovjeka “teško ozlijeđenog i koji bi mogao umrijeti” nakon što ga je policija pretukla.

Jedan zaposlenik koji je nedavno počeo raditi u tvornici Zhengzhou također je rekao BBC-ju da radnici prosvjeduju jer je Foxconn “promijenio ugovor koji su obećali”.

Rekao je da su se neki novozaposleni radnici također bojali da će dobiti Covid od osoblja koje je bilo tamo tijekom ranijeg izbijanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni radnici koji prosvjeduju žele dobiti subvenciju i vratiti se kući”, rekao je član osoblja.

Policija tukla radnike

U srijedu ujutro u tvornici su bile angažirane jake policijske snage, rekao je.

Druge video snimke uživo također pokazuju gomilu naoružane policije na mjestu.

Još jedan novozaposleni zaposlenik rekao je za BBC da je posjetio mjesto prosvjeda u srijedu gdje je vidio “jednog čovjeka krvave glave kako leži na zemlji”.

“Nisam znao točan razlog zašto ljudi prosvjeduju, ali miješaju nas nove radnike sa starim radnicima koji su bili COVID pozitivni”, rekao je za BBC.

Foxconn, tajvanska tvrtka, Appleov je glavni podizvođač, a njezina tvornica u Zhengzhou sastavlja više iPhonea nego bilo gdje drugdje na svijetu.

Krajem listopada mnogi su radnici pobjegli iz tvornice zbog sve većeg broja slučajeva Covida i optužbi za loše postupanje s osobljem, a njihov bijeg snimljen je na društvenim mrežama dok su se vozili kamionima natrag u svoje rodne gradove drugdje u središnjoj kineskoj pokrajini.

Foxconn je tada pokušao uvjeriti radnike da ostanu i zapošljavaju novo osoblje nudeći im veće plaće i bonuse.

Tvrtka je od tada uvela takozvane operacije zatvorene petlje u tvornici – držeći je izoliranom od šireg grada Zhengzhoua zbog izbijanja Covida u njemu.

Ranije ovog mjeseca Apple je rekao da očekuje manje isporuke modela iPhone 14 zbog prekida proizvodnje u Zhengzhou.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.