Stožer predstavio nove mjere: Zabrana izlaska iz svoje županije…

Foto: Fah

Nacionalni stožer upravo predstavlja najnovije mjere za suzbijanje epidemije koje stupaju na snagu u utorak, 22. prosinca, a vrijedit će najmanje do 8. siječnja 2021. Propusnice se uvode 23. prosinca u ponoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moći ćemo odahnuti u sljedeći šest mjeseci ako budemo odgovorni. Zato smo donijeli nekoliko odluka kojima ćemo nastojati epidemiološki pokriti razdoblje od 21. 12. do 10. 1. 2021. Nastojimo i ovako poslati poruku koliko je važno u ovom rizičnom razdoblju primiriti stanovništvo, obeshrabriti druženja”, izjavio je ministar Davor Božinović.

“Održan je sastanak s predstavnicima gospodarstva”, doda je.

“Iduća dva tjedna 23.12. – 8.1. omogućit će se korištenje godišnjeg odmora s ciljem daljnjeg smanjenja zaraženih osoba. S time su upoznati su i predstavnici najvećih sindikalnih središnjica koji podržavaju ovu inicijativu”, rekao je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Apelirat ćemo na crkvu da osigura da vjernici prate provođenje propisanih mjera. Što se tiče prostora ispred crkve, vrijedi odredba o maksimalno 25 ljudi. Apelirat ćemo i da sve polnoćke počnu ranije i da završavaju do 22 sata. Također, vjernici iz istog kućanstva neće svaki za sebe morati imati prostor od 7 kvadratnih metara”, objasnio je Krunoslav Capak.

Prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, istaknula je da svake nedjelje ide na misu, najavila je da će ići na misu polnoćku, dodala je da ide redovito na misu i ne zna zašto novinari na konferenciji toliko problematiziraju pitanje misnih slavlja.

“Otići ću na polnoćku, bit ću vani. I idem svake nedjelje na misu. Stojim vani. Ne vidim da se mjere krše. Evo ako ste htjeli osoban odgovor. I ne vidim zašto je to uopće problem”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krunoslav Capak također je istaknuo da ide na misu. “Od kad mi se rodila najstarija kćer prije 34 godine, a kasnije još troje djece, imam i unuke. Uvijek idem na malu polnoćku. Već 34 godine idem na misu polnoćku u 19,30, tako ću ići i ove godine na neku od tih misa koje su ranije”, naglasio je Capak.

Podsjetimo, sada je dopušteno da na misi u primjerice Zagrebačkoj katedrali, koja je zatvorena već mjesecima zbog oštećenja nastalih uslijed potresa, bude ukupno samo 25 vjernika, a za Božić bi moglo biti 213 vjernika, s obzirom na to da ona ima 1617 četvornih metara. Usporedbe radi, smatra se da u katedralu stane pet tisuća ljudi.

U Hrvatskoj je u posljednja 24 sata zabilježeno 3272 novih slučajeva zaraze koronavirusom, testirano je 10.849 osoba, a preminulo ih je 68, izvijestio je u petak Nacionalni stožer Civilne zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na bolničkom liječenju su 2918 pacijenta, od toga je na respiratoru 294.

Ukupan broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas iznosi 21.297.

Umrlo je 68 osoba, a najmlađa među njima imala je 27 godina.

”Liječila se od urinarnih infekcija, ali više ćemo znati kasnije”, rekla je pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do danas ukupno je zabilježeno 190.235 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 3023 preminulo. Oporavile su se 165.915 osobe, od toga 4352 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 54.587 osoba.

Do danas je ukupno testirano 931.358 osoba, od toga 10.849 u posljednja 24 sata.

Hrvatska je po 14-dnevnoj stopi incidencije na 25. mjestu, a višu incidenciju imaju Luksemburg i Litva.

Ministar Vili Beroš rekao je oni koji su preboljeli bolest vrlo vjerojatno se u idućem periodu, “za koji ne znamo koliki je”, neće razboljeti, ali mogu prenijeti virus drugima. “To sve ukazuje da nas je virus osudio na zajedništvo i vraća nas jedni drugima. Ukoliko pojedinac ne nosi masku može zaraziti sebe i druge. Isto je i sa cjepivom, time štitimo sebe, ali i sve druge. Očito je da jedni bez drugih nećemo moći”, rekao je Beroš.

“Naša epidemiološka situacija je takva da popuštanja u ovim zemljama ne može i neće biti. Cijepljenje je dobra vijest, ali će se to vjerojatno protegnuti kroz cijelu godinu. Ako budemo učinkoviti, moći ćemo odahnuti na polovini godini”, kazao je ministar Davor Božinović.

“Šaljemo poruku kako treba primiriti stanovništvo, obeshrabriti posjete i druženje. Radi se o kombinaciji odluka Stožera i drugih aktivnosti vlade. Prvo, tu je početak školskih praznika čime se omogućava da učenici idu na raspust do 18.1., smanjit će se kretanje i broj osoba u javnom prijevozu”, dodaje Božinović.

“U srijedu će se u Vladi razgovarati s HGK i HOK i da je inicijativa da radnici koriste stare godišnje odmore tijekom božićnih i novogodišnjih odluka”, najavljuje ministar.

“Donose se dvije odluke, jedno je produljenje mjera uz neke izmjene. Na Badnjak i Božić će se mise održavati prema posebnim uputama HZJZ-a, s jednim vjernikom na 7 kvadrata crkve umjesto 25 osoba bez obzira na veličinu crkve.

Pravilo od jedne osobe na 7 kvadrata se uvodi i za kina, kazališta i druga mjesta koja spadaju u domenu kulture.

Zabranjuje se napuštanje županije u kojoj osoba ima prebivalište ili boravište. Ne odnosi se na nužne djelatnosti i opskrbu, dnevne migracije, zaštitarske službe, dostavu lijekova, novinare, pacijente koji zahtijevaju medicinsku svrha, putovanje s posla i na posao ako je to neophodno i ne može se obavljati od kuće, nužne osobe koje sprječavaju širenje covida-19 i diplomatsko osoblje”, nabraja ministar Božinović.

Treba posjedovati ili valjanu iskaznicu kojom se dokazuje nešto od prethodno navedenih uvjeta ili važeću propusnicu.

Odluke donose županijski stožeri prema prebivalištu osobe, a za iznimne slučajeve odlučuje Ravnateljstvo civilne zaštite.

Zabrana kretanja ne odnosi se na Grad Zagreb i Zagrebačku županiju.

Zabrana traje do 8. siječnja 2020. godine.

“Ovo nije uvođenje propusnica, ovo je zabrana kretanja. Propusnice se izdaju samo u iznimnim slučajevima, kad je to neophodno. Poruka je da se svi suzdrže putovanja, posjeta i kontakata za blagdane kako bi se moglo poželjeti dobre želje za neke sljedeće blagdane. Intencija je da se ne produžuje ograničenje kretanja nakon 8. siječnja”, rekao je Božinović.

“Bitno bi se trebala, u razgovorima s HGK-om i HOK-om, smanjiti radna aktivnost. Ionako u ovo doba godine nije jako visoka, ali postoje iznimke, zato i postoji mogućnost propusnica za iznimne slučajeve. Radi se o dva tjedna za koje apeliramo na sve da se suzdrže i putovanja i okupljanja i druženja”, navodi Božinović.

Na pitanje novinara odgovara da će tvrtke za zaposlenike koji ne mogu raditi kod kuće tražiti propusnice od Stožera.

“Neću se upuštati u procjene oko toga hoćemo li pobijediti koronu do 5. mjeseca, to ovisi o tome koliko će se ljudi cijepiti”, dodao je Capak.

“Moguće je dobivanje propusnica za one koji brinu o starijim i nemoćnim osobama, ali i za one koji su unaprijed rezervirali smještaj”, rekao je Božinović.

Zabrana napuštanja županije u kojoj je prebivalište kreće od 23. prosinca.

“Cilj ovih mjera je da brojevi ne buknu nakon Božića i Nove godine”, naveo je Božinović.

“Za okupljanja ispred crkve vrijedi odluka zabrane okupljanja iznad 25 ljudi. Preporuka je i da se polnoćke pomaknu ranije, da sve mise završe do 22 sata. Članovi iste obitelji ne moraju održavati razmak i prostor od 7 kvadratnih metara, preporuča se organizirati klupe za vjernike koji dolaze iz istog kućanstva. Preporuča se da od ulaza do oltara svaka druga klupa bude u uporabi”, rekao je Capak.

“Mjere za crkve donijete su da se ispuni duhovni mir vjernika, uz minimalni epidemiološki rizik, a da vjernici proslave ovaj blagdan”, dodao je Capak.

“Svatko tko je vjernik zna zašto mu treba mir u crkvi, svi koji su vjernici to dobro znaju”, dodala je prof. dr. Markotić.

“Studenti su već izvjesno vrijeme najviše na online nastavi. Oni nužno nisu trebali biti niti jesu u mjestima studiranja”, rekao je Božinović.

“Zaraza proizlazi iz obiteljskih okupljanja. Kad virus uđe u obitelj, s obzirom da su u zatvorenim prostorima, zarazi se većina ili svi. Zato ove mjere ograničenja nisu namijenjeni restrikciji nego razumijevanju da putovanje u posjet obitelji u ovo doba godine predstavlja veliki rizik”, rekao je Božinović.

“Postoji cijela grana medicine, putna medicine koja jasno pokazuje kako putovanja predstavljaju veliki rizik, virus se tu širi kapljičnim putem”, rekla je prof. dr. Markotić.

I ministar Beroš je dodao da se virus šiti na obiteljskim okupljanjima, posebno na starije članove obitelji.

Ministar Božinović je naveo kako je ova odluka odnosi na zabranu napuštanja županije u kojoj je prebivalište ili boravište, a ne povratak.

“Ako je prebivalište stalno regulirano onda je to mjesto koje se ne smije napuštati”, rekao je Božinović.

Dolazak cjepiva u Hrvatsku

O dolasku cjepiva u Hrvatsku Capak je rekao:

“Mi još nemamo nijedan dokument da precizno znamo količine. Prva simbolična isporuka će za sve zemlje EU biti 26. prosinca i tu ćemo količinu dobiti. Imamo obećanje Pfizera da će do kraja prvog mjeseca isporučiti kompletnu tranšu. Koja će to biti količina, saznat ćemo vjerojatno početkom sljedećeg tjedna”.

O nabavi PCR i brzih antigenskih testova Capak je rekao: “Svaki laboratorij nabavlja PCR testove za sebe. Pokušali smo centralizirati nabavu, ali je to propalo. Mi naručujemo od firme koja pobijedi na javnom natječaju. Što se tiče brzih testova, zadnja tranša od cca 250 tisuća nabavile su državne robne rezerve prema svojim pravilima. Cijenu po kojoj su nabavljeni testovi ne znam. Čini mi se da je HZJZ onih prvi 15.000 kupio za 6 eura po testu za brze testove, a kod PCR-a cijene su različite. Imamo velike razlike. Testovi zatvorenog tipa su skuplji. Ulazni troškovi su oko 500 kn za takav test, dok su ti troškovi za brzi test oko 200-250 kn.

Testiraju domovi za starije, nemamo još rezultate, ali oko 3000 testova je napravljeno, dodao je.

“Oni koji su preboljeli bolest u narednom periodu, ne znamo kolikom, imaju imunitet. No, oni mogu prenijeti bolest drugim osobama. I zato moramo misliti jedni na druge”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Neki su liječnici koji brinu o COVID pacijentima žalili da nisu dobili dodatak na plaću koliko su trebali.

“Sve bolnice su dobile obavijest kako obračunati dodatak na plaću. Neke od njih su do tad već izvršile obračun plaća, ali svima će dodatak biti isplaćen, i za studeni i za prosinac. Točne informacije nemam”, komentirao je Beroš.

Šostar: U Zagrebu 494 novooboljelih, situacija malo bolja

U Zagrebu su u protekla 24 sata od covid-19 novooboljele 494 osobe, što je nešto bolje u odnosu na podatke od prije tjedan dana, izvijestio je u petak ravnatelj Nastavnoga zavoda za javno zdravstvo (NZJZ) “Dr. Andrija Štampar” Zvonimir Šostar.

Na konferenciji za novinare Šostar je rekao da je na punktovima za brze antigenske testove u protekla 24 sata obavljeno gotovo tisuću testiranja od kojih je 356 bilo pozitivno na koronavirus, što je 35,7 posto.

Dodao je da su u NZJZ “Dr. Andrija Štampar napravili 1267 testiranja PCR-om (molekularni postupak koji se temelji na dokazivanju prisustva virusne RNA molekule za koji je potrebno određeno vrijeme obrade uzorka te se ovaj proces ne može ubrzati), od čega je 385 nalaza bilo pozitivno.

Istaknuo je, da bez obzira na to što ti rezultati nisu zadovoljavajući, jer su brojevi zaraženih još jako visoki, ipak više nema i do 45 posto pozitivnih testova i cijeli tjedan je postotak bio ispod 25 posto.

U domovima za starije i nemoćne te u drugim socijalnim ustanovama u protekla 24 sata novozaraženo je 75 korisnika i 15 djelatnika, u Karanteni na Sljemenu je 14 osoba, a u Zagrebu je još uvijek 3106 aktivnih slučajeva. Šostar se nada da ćemo do Božića uspjeti tu brojku smanjiti na manje od tri tisuće.

Pročelnik Gradskoga ureda za zdravstvo Vjekoslav Jeleč također je ocijenio kako su brojke novozaraženih i dalje visoke. Izvijestio je kako je tijekom proteklih nekoliko dana – od 14. do 17. prosinca – kroz covid-amabulante domova zdravlja zbrinuto 3178 osoba, samoizolacija je određena u 24 slučaja, na testiranje je upućeno 1363 osobe, a uzeta su 1833 uzorka.

Kada je pak riječ o zdravstvenim djelatnicima, ukupan broj novooboljelih i u samoizolaciji izolaciji sada je ispod tri stotine, odnosno riječ je o 294 zdravstvena djelatnika.

U Karanteni grada Zagreba u Tomislavovu domu je 15 osoba, među njima je devet covid-pozitivnih, a šest osoba je u samoizolaciji. Jeleč je ocijenio da sustav funkcionira vrlo otežano i prilagođen je postojećoj epidemiološkoj situaciji.

Voditelj Operativno-komunikacijskoga centra Policijske uprave (PU) zagrebačke Stipo Mandić izvijestio je da je od 14. prosinca do danas bilo 16 slučajeva kršenja odluka Nacionalnoga stožera, od čega je 15 slučajeva nenošenja maski ili nepravilnoga nošenja maski.

Po covid-mjerom je 18.574 građana, što je 1476 mjera manje u odnosu na prethodne podatke. Na kućnoj adresi liječe se 5553 osobe što je također manje i to za 145 osoba nego prije, određeno je 13.021 mjera samoizolacije na kućnoj adresi što je 131 mjera manje. U navedenom razdoblju u PU zagrebačkoj evidentirano je 48 covid-pozitivnih djelatnika, odnosno stanje se nije promijenilo u odnosu na prethodne podatke, 41 djelatnik je u samoizolaciji što je pak 18 samoizolacija manje nego prije.

Mandić je istaknuo da policija i dalje samoinicijativno i u suradnji s ostalim inspektoratima provodi mjere nadzora provođenja odluka Nacionalnoga stožera.

Na novinarsko pitanje kako će se, bez obzira što brojke novozaraženih padaju na gradskoj i nacionalnoj razini, mjere danas postrožiti, Šostar je odgovorio da za pooštravanje itekako ima razloga.

Jer, objasnio je, sada ne postoje neka velika žarišta, ali je disperzija horizontalna, odnosno jedan zaraženi član obitelji praktički zarazi cijelu obitelj i prijatelje. Zato je dobro što će se uvesti strožije mjere kako bi se smanjila cirkulacija ljudi i međusobno druženje.

Osijek: U Županiji 249 novoboljelih, umrlo sedam osoba

U Osječko-baranjskoj županiji potvrđeno je 249 novih slučajeva zaraze koronavirusom u protekla 24 sata, a od posljedica zaraze umrlo je sedam osoba, objavio je u petak Županijski stožer Civilne zaštite.

U posljednja 24 sata u laboratorijima osječkog KBC-a i županijskog Zavoda za javno zdravstvo testiran je 561 uzorak, od kojih je 249 bilo pozitivno na koronavirus. Najviše novozaraženih, njih 83, je s područja Osijeka, a potom slijede Đakovo (31), Našice (26), Beli Manastir i Valpovo, po 12, rekao je na konferenciji za novinare načelnik Stožera Ivan Hampovčan.

Dodao je kako je u samoizolaciji trenutno 2.661 osoba, a policija je provela 34 provjere osoba, kojima je izrečena samoizolacija, te je kod dvije dojave građana, u Osijeku i Belom Manastiru, utvrđeno kršenje ove mjere.

Policija je obavila nadzor 99 ugostiteljskih objekata, i nisu utvrđena kršenja propisanih mjera. Inspektori Civilne zaštite proveli su 88 nadzora te u 12 slučajeva utvrdili nepravilnosti i izrekli mjeru upozorenja, navode u Stožeru.

Govoreći o rezultatima brzih antigenskih testova, epidemiolog Tomislav Dijanić rekao je kako su napravljena 193 testa, od kojih je 109 bilo pozitivno na koronavirus, odnosno oko 56 posto.

Zamjenik ravnatelja osječkog KBC-a Krunoslav Šego izvijestio je kako je, u posljednja 24 sata, od posljedica zaraze koronavirusom sata umrlo sedam osoba iz ove Županije, rođenih u razdoblju od 1931. do 1960. i svi su imali značajne popratne bolesti.

Istaknuo je kako su na bolničkom liječenju od covida- 19 u osječkom KBC-u i Općoj županijskoj bolnici u Našicama trenutno 253 pacijenta – 62 Našicama i 191 u Osijeku – od kojih je 51 na respiratoru.

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji 40 novozaraženih, jedan preminuli

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji zabilježeno je 40 novih slučajeva zaraze koronavirusom, od čega je 20 utvrđeno brzim antigenskim testom, jedna osoba je preminula, a 92 osobe su izliječene, izvijestio je u petak županijski stožer civilne zaštite.

Zaraženo je 18 osoba iz Dubrovnika, deset iz Metkovića, po tri iz Ploča i Župe dubrovačke, po dvije iz Opuzena i Vele Luke te po jedna iz Konavala i Slivnog. Ukupno je zaraženo 17 osoba muškog spola i 23 osobe ženskog spola, a za njih 28 je utvrđena epidemiološka veza.

Preminuo je muškarac iz Stona rođen 1939. godine.

Izliječene su 92 osobe, od kojih 32 iz Dubrovnika, 20 iz Metkovića, 16 iz Ploča, po šest iz Zažablja i Župe dubrovačke, pet iz Opuzena, tri iz Konavala, dvije iz Dubrovačkog primorja, jedna iz Kule Norinske i jedna osoba koja nema prebivalište u županiji.

U dubrovačkoj bolnici od koronavirusa liječi se 57 osoba. Deset pacijenata zahtijeva intenzivnu skrb, od kojih četiri na invazivnoj ventilaciji i šest na neinvazivnoj ventilaciji.

U samoizolaciji se nalaze 1772 osobe. Od jučer obrađeno je 287 uzoraka, a od početka pandemije ukupno 30 597.

Županijski stožer civilne zaštite i dalje apelira na građane da se drže svih mjera Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

Koprivničko-križevačka županija

Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije izvijestio o 86 novih slučajeva zaraze koronavirusom i četiri smrtna slučaja u Općoj bolnici Koprivnica. Preminule su osobe rođene 1939., 1942., 1955. i 1967. godine.

U četvrtak je izuzeto je 179 uzoraka sa sumnjom na SARS – CoV-2 virus.

Na području ove županije trenutno je aktivno 826 slučajeva zaraze, ozdravile su 82 osobe, dok su na bolničkom liječenju 74 osobe. Od početka epidemije na području županije evidentiran je 4701 slučaj.

Vukovarsko-srijemska županija

Na području Vukovarsko-srijemske županije u posljednja 24 sata je 130 novih pozitivnih osoba, od čega je 107 pozitivnih na PCR testiranju, a 23 na brzom antigenskom testu, izvijestio je županijski Stožer civilne zaštite. Jedna je osoba preminula.

Među zaraženima su 22 osobe iz Vinkovaca, 20 iz Vukovara, 13 iz Županje, po pet osoba iz Iloka, Otoka, Orolika i Starih Mikanovaca, četiri iz Cerne, po tri iz Novih Jankovaca, Nuštra, Posavskih Podgajaca i Rajevog Sela, po dvije iz Bapske, Cerića, Gradišta, Ivankova, Jarmine, Komletinaca, Lovasa, Lipovca, Marinaca, Mohova, Nijemaca, Šiškovaca i Slakovaca te po jedna osoba iz Andrijaševaca, Babine Grede, Borova, Bošnjaka, Čakovaca, Drenovaca, Negoslavaca, Ostrova, Prkovaca, Rokovaca, Srijemskih Laza, Šiškovaca i Štitara.

Od početka epidemije ukupno je oboljelo 7112 osoba, od čega ih je 6338 osoba, a 123 osobe su preminule.

Trenutno je u županiji 97 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirane su 363 osobe.

U samoizolaciji na području županije je 1567 osoba.

Bjelovar: U Županiji 110 novozaraženih koronavisurom, jedna osoba preminula

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji potvrđeno je 110 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a jedna je osoba preminula, priopćili su u petak iz Županijskog stožera Civilne zaštite.

Najviše novozaraženih osoba, njih 52, s područja su Bjelovara, 24 novooboljele osobe s područja su Čazme, sedam novih slučajeva zaraze koronavirusom potvrđeno je na području Daruvara, pet novozaraženih osoba s područja je općine Ivanska, četiri novooboljele osobe s područja su općine Štefanje, po tri nova slučaja zaraze koronavirusom potvrđena su na području Garešnice i općine Sirač, po dvije novozaražene osobe s područja su općina Dežanovac i Rovišće, a po jedan novi slučaj zaraze koronavirusom potvrđen je na području Grubišnog Polja te općina Đulovac, Velika Trnovitica, Šandrovac, Kapela, Veliki Grđevac, Veliko Trojstvo i Nova Rača.

Na COVID odjelu bjelovarske Opće bolnice trenutno je na liječenju 49 pacijenata oboljelih od koronavirusa, od kojih je njih pet na respiratoru. Također, 22 pacijenta su na opservaciji, odnosno za njih se čekaju nalazi jesu li pozitivni na koronavirus ili ne.

Preminula je jedna osoba s koronavirusom, a od početka pandemije na području Bjelovarsko-bilogorske županije umrla je ukupno 61 osoba.

U samoizolaciji je 2378 osoba.

Primorsko-goranska županija – 308 novooboljelih

U Primorsko-goranskoj županiji potvrđeno je još 308 novooboljelih osoba, a 251 jedna ozdravila, Preminulo je petero ljudi.

Broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti je 3459, a ukupno je u četvrtka laboratorijski obrađen 1011 uzorak. Udio pozitivnih osoba unutar broja laboratorijskih obrada je prosječnih 31 posto.

Prema podacima Ureda ravnateljstva KBC-a na bolničkom liječenju se nalazi 149 ljudi, među kojima ih je 16 na respiratoru.

Sisačko-moslavačka županija

Na području Sisačko-moslavačke županije evidentirane su 173 novooboljele osobe, izvijestio je županijski Stožer civilne zaštite.

Riječ je o 55 osoba s područja Kutine, 42 iz Popovače, 25 iz Siska, 23 iz Novske, po sedam iz Petrinje i Lipovljana, tri iz Velike Ludine, po dvije osobe s područja Lekenika, Sunje, Martinske Vesi, Jasenovca, Hrvatske Kostajnice i jedna iz Gline.

7:40 U Požeško-slavonskoj županiji na posljednjem testiranju obrađeno je 226 uzoraka, od čega je 86 pozitivnih na koronavirus. U toj županiji trenutačno je aktivno 566 slučajeva zaraze koronavirusom, 524 osobe nalaze se u kućnoj izolaciji, a 42 su hospitalizirane. U samoizolaciji se nalazi 1679 ljudi.

Istra sa 68 novozaraženih, umrla jedna osoba

Na području Istarske županije u posljednja 24 sata potvrđen je nešto manji broj novozaraženih osoba koronavirusom – 68, izvijestio je u petak istarski Stožer civilne zaštite.

U pulskoj bolnici umrla 91-godišnja covid-19 pozitivna osoba.

“Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 454 uzoraka briseva na covid-19 te je potvrđeno 68 novozaraženih osoba s područja županije. Za 51 osobu radi se o dolasku iz mjera samoizolacije ili bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe dok se kod četiri osobe epidemiološki radi o uvezenim slučajevima i to dva s područja Splita te po jedan iz Slavonskog Broda i Slovenije”, izvijestili su iz Županijskog stožera Civilne zaštite.

U epidemiološkoj obradi je 13 osoba.

U međuvremenu, od jučer je izliječeno 65 osoba, trenutno je u Istri 731 aktivnih covid-19 pozitivnih osoba, dok je pod mjerama samoizolacije 1596 osoba.

Na Odjelu za infektologiju pulske Opće bolnice na liječenju je 65 osoba, od toga su dvije osobe u respiracijskom centru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.