Prof. Ambriović Ristov: ‘Oxfordsko će cjepivo omogućiti jednostavnije cijepljenje’

Foto: Snimka zaslona, GettyImages; fotomontaža: Narod.hr

Agencija za reguliranje lijekova i proizvoda za zdravstvenu njegu Velike Britanije (MHRA) u srijedu je cjepivo protiv koronavirusa koje zajednički rade Sveučilište Oxford i tvrtka AstraZeneca odobrilo za upotrebu u Velikoj Britaniji, javlja BBC, prenosi jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MHRA-ino odobrenje cjepiva znači da se ono smatra sigurnim te da je učinkovito.

Britanija je naručila 100 milijuna doza tog cjepiva, što je dovoljno za cijepljenje 50 milijuna ljudi. Odobrenje cjepiva Oxford-AstraZeneca pomoći će da se kampanja cijepljenja proširi na znatno veći broj ljudi.

Vakcina Oxford-AstraZeneca dizajnirana je u prvim mjesecima ove godine, prvi volonter testnu je dozu primio u travnju, a do danas je testirana na više tisuća ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo se cjepivo razlikuje od prethodno u Britaniji odobrenog Pfizerovog jer se može čuvati u običnim hladnjacima. Pfizer-BioNTech vakcina mora se čuvati u hladnjacima koji hlade na -70 stupnjeva Celzija.

Članica Znanstvenog savjeta Vlade, prof. dr. sc. Andreja Ambriović Ristov s Instituta Ruđer Bošković, slaže se kako ne treba imati rezerve prema ‘oxfordskom’ cjepivu.

Prednosti i nedostatci

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svako cjepivo ima prednosti i nedostatke. Nedostatak mRNK cjepiva, Pfizera i Moderne, zahtjevan je transport i opasnost da se zbog nenamjernog, nepravilnog transporta i/ili nestabilnosti samog cjepiva ukupna učinkovitost u populaciji smanji. Oxfordsko će cjepivo omogućiti jednostavnije i brže cijepljenje jer je stabilno na puno višim temperaturama, a učinkovitost je stvarno dobra s obzirom na to da se neka cjepiva odobravaju i s nižom učinkovitošću. Treba naglasiti da svaka cijepljena osoba, bez obzira na vrstu cjepiva, ima korist od cijepljenja. I vrlo slab imunosni odgovor u nekoj osobi koja je cijepljena, a zatim inficirana i ipak razvije bolest, pridonijet će razvoju slabijih simptoma, kraćoj bolesti i manjim posljedicama na organizam. Nije još jasno kada će se dobiti odobrenje za oxfordsko cjepivo, ali vrlo je vjerojatno da će to biti prije nego što se iscrpe zalihe Pfizerova i Modernina cjepiva. Osim toga čeka se i cjepivo tvrtke Johnson & Johnson koje se temelji na adenovirusu čovjeka tipa 26, koje u sebi sadrži gen za protein S SARS-CoV-2, a ispituje se na 60000 volontera. Specifičnost ovog cjepiva je da će se davati samo jedna doza. Procijepljenog stanovništva bilo kojim od ovih cjepiva trebalo bi biti najmanje 70 posto, ali je moguće da, kad postignemo taj broj, uvidimo da to nije dovoljno i da za zaustavljanje cirkulacije virusa treba veći postotak procijepljenosti. Do tada, s obzirom da još uvijek ne znamo može li cijepljena osoba biti inficirana i širiti virus, trebamo poštivati sve preporučene epidemiološke mjere kao i do sada”, kaže prof. Ambriović Ristov, za vecernji.hr.

*O ovoj temi ne postoji jedinstveno mišljenje u znanstvenoj zajednici, stoga Narod.hr prenosi i stručnjake koji iznose drugačije mišljenje i stajališta koja možda odudaraju od glavne struje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.