Nova studija pokazuje da platnene maske malo sprječavaju širenje COVID-19 ili drugih bolesti koje se prenose zrakom. Istraživači sa Sveučilišta Bristol u Ujedinjenom Kraljevstvu otkrili su da 90 posto čestica može proći kroz platnene maske, što ih čini beskorisnim tijekom pandemije.
Maske od tkanine bile su popularne u SAD-u, jer se lako mogu ponovno koristiti nakon pranja i u nekim su trenucima bile najdostupnije zbog nestašice i visokih cijena kirurških ili N95 maski. Sada su, međutim, stručnjaci otkrili da su ove maske učinile malo ili ništa da bi zaustavile širenje virusa, a vjerojatno su pridonijele širenju jer ljudi koji su vjerovali da djeluju sigurno, to nisu činili, prenosi Daily Mail.
Istraživači, koji su svoje nalaze objavili u časopisu Physics of Fluids, izgradili su simulaciju protoka zraka koristeći 3D slike kako bi procijenili koliko su dobro različite maske koristile filtrirane čestice tijekom pandemije. Napominju da za razliku od N95 ili kirurških maski, platnene maske nisu izrađene od materijala napravljenog za filtriranje čestica.
Sear također ne preporučuje korištenje kirurških maski
Platnene maske izrađene su od čvrsto tkanih tkanina. Iako nisu vidljive oku, male praznine u tkanini dovoljne su da omogući prolazak velike većine čestica. “Maske su filteri za zrak, a tkane tkanine, poput pamuka, čine dobre traperice, košulje i drugu odjeću, ali su loši filteri za zrak”, rekao je Richard Sear, koautor studije i fizičar sa Sveučilišta Surrey.
N95 maske su napravljene da filtriraju čestice i imaju standardnu filtraciju od 95 posto. Vrlo učinkovite se smatraju i KF-94 maske, s mogućnošću filtriranja 94 posto čestica.
Međutim, učinkovitost filtriranja nisu jedine prednosti ovih maski. Pristaju li je također vrlo važno. Maska bi trebala čvrsto pristajati oko lica osobe, gotovo grliti njezin nos, obraze i bradu, da se izbjegne ostavljanje praznina iznad ili ispod usta i nosa gdje zrak može pobjeći.
Čak i ako osoba ima masku koja može filtrirati do 95 posto čestica, ako maska ne pristaje dobro, čestice bi ionako mogle pobjeći sa strane. Zbog toga Sear također ne preporučuje korištenje kirurških maski. ‘Kirurške maske loše pristaju, tako da puno zraka prolazi nefiltriranom preko rubova maske uz obraze i nos’, rekao je.