13. studenoga 1970. Istočni Pakistan- strašne posljedice najrazornijeg uragana u povijesti

Foto: Thinkstock

Nevjerojatnih pola milijuna ljudi umrlo je u kratkom vremenu uslijed udara snažnog uragana na područje tadašnjeg Istočnog Pakistana (danas Bangladeš). Riječ je bila o delti rijeke Gangesa, gdje je tlo vrlo nisko nad rijekom pa poplave imaju strahovito razoran učinak. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1970. pogodio je Aziju najjači uragan u svjetskoj povijesti modernog doba. U kratkom je vremenu poginulo oko 500.000 ljudi. Uragan je zahvatio gusto naseljena područja Bengala i današnjeg Bangladeša. Riječ je o delti rijeke Gangesa, gdje je tlo vrlo nisko nad rijekom, pa poplave imaju razoran učinak. Vjetrovi su dosezali brzinu od 185 kilometara na sat.

Politički je to područje većinom pripadalo Istočnom Pakistanu. Država Pakistan imala je u to vrijeme dva dijela: Zapadni (današnji Pakistan) i Istočni (današnji Bangladeš). Pakistanska je vlada sporo reagirala u spasilačkim operacijama nakon uragana, što je uzrokovalo revolt u pogođenom Istočnom Pakistanu. Nemiri su 1971. prerasli u rat za nezavisnost Bangladeša, koji je uspješno završio sljedeće godine. Tada je stvorena nezavisna država Bangladeš. Razaranja tijekom uragana potaknula su bivšeg člana Beatlesa Georgea Harrisona da organizira “Koncert za Bangladeš”, prvi veliki dobrotvorni koncert u povijesti. Na njemu su nastupili osim Harrisona i Ravi Shankar, Bob Dylan te Eric Clapton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.