14. travnja 966. pokrštavanje Poljske – država koja je svjetionik današnje Europe

Foto: Thinkstock

Na današnji dan, 14. travnja katolički Poljaci obilježavaju i sjećaju se pokrštavanja svog naroda koje je počelo prihvaćanjem kršćanske vjere od strane poljskog kneza Mješka Prvog. Sin kneza Mješka Prvog bio je prvi poljski kralj Boleslav Prvi Hrabri iz dinastije Pjastova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krštenje Poljske  je naziv za događaj koji se zbio 14. travnja 966. kada se je poganski poljski knez Prvi krstio i time službeno počeo proces pokrštavanja svojih sunarodnjaka. Mjesto gdje se taj događaj zbio nije poznat, odnosno predstavlja predmet spora i špekulacija među povjesničarima koji najčešće spominju današnji Poznanj ili Gniezno.

Iako je proces potpunog pokrštavanja Poljaka potrajao, ovaj je događaj imao veliki politički značaj, s obzirom da su Mješku kao kršćanskom vladaru legitimitet priznali Sveto Rimsko Carstvo time je njegova država postala dio kršćanskog, odnosno zapadnog svijeta. Zbog toga se taj događaj često tradicionalno tumači kao nastanak poljske države.

Poljska je do današnjih dana ostala stožerna kršćanska (katolička) zemlja Europe u kojoj preko 50 posto stanovništva pohađa nedjeljnu liturgiju. U Europi koja duhovno umire pred našim očima, Poljska sjaji kao zvijezda na tamnom nebu. Ona je ujedno i domovina svetaca koji su na neponovljiv obilježili ovo moderno doba i posljednjih sto godina kršćanstva: svete Faustine Kowalske koja je proširila štovanje Božanskog milosrđa na cijeli svijet, mučenika nacističkoh logora i marijanskog obnovitelja svetog Maksimilijana Kolbea i svetog pape reformatora Ivana Pavla Drugog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas je to država-svjetionik koja brani život nerođene djece pred navalom barbarizma i nepoštovanja ljudskog života u utrobi majke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.