Nedjelja, 26 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

2. veljače 1971. Idi Amin (Uganda) – diktator i ljudožder koji je bio prijatelj Titove Jugoslavije

Podijeli

Idi Amin bio je jedna od najozlogašenijih osoba 20. stoljeća. Ovaj diktator iz Ugande smješten je, prema Daily Mailu, na listu najvećih ubojica 20. stoljeća u društvo zločinaca kao Mao Ce Tung, Hitler, Staljin, Pol Pot, Kim Il Sung, Josip Broz Tito, Saddam Husein i drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1971. Idi Amin se proglasio predsjednikom Ugande, vrhovnim zapovjednikom njenih oružanih snaga te šefom generalštaba kopnene vojske i zrakoplovstva. Bila je to posljedica uspješnog državnog udara koji je obavio tjedan dana prije i u kojem je lišio vlasti dotadašnjeg predsjednika Miltona Obotea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Idi Amin je jedan od najvećih i najbrutalnijih zločinaca svih vremena: diktator, pervertit i ubojica. U osam godina vlasti ubio je na najstrašnije ljudskom umu neshvatljive načine 300-500.000 ljudi. Iako nikada nije službeno potvrđeno da je ljudožder, cijeli svijet je brujao od glasina da dijelove svojih žrtava drži u frižideru. Ta vjerovanja bila su raširena i filmovima koji su snimljeni o njemu, osobito „Uspon i pad Idi Amina“ iz 1980.
Bio je prijatelj Jugoslavije i njenog predsjednika Josipa Broza Tita. Aktivno je zajedno sa jugoslavenskim komunistima pomagao PLO.

Iako je rođen u kršćanskoj obitelji, obratio se na islam i progonio kršćane. I nakon njegove smrti Uganda je prolazila teške trenutke, sve dok na čelo države nisu došli poltičari kršćanskih uvjerenja koji su uspjeli tu zemlju osloboditi ratova, gospodarski osnažiti i čudesno smanjiti smrtnost od AIDS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Archives New Zealand

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

10 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci