22. kolovoza 1962. Pariz – tko i zašto je pokušao ubiti Charlesa de Gaullea?

Na današnji dan 1962. dogodio se slavni atentat na francuskog predsjednika Charlesa de Gaullea u Parizu. Taj je događaj poslužio kao inspiracija za poznati kriminalistički roman “Dan Šakala” (The Day of the Jackal) Fredericka Forsytha, kao i za filmove koji su snimljeni po tom romanu. Najpoznatija su dva filma, prvi britansko-francuski “Operacija Šakal” (The Day of the Jackal) iz 1973. i drugi američki “Šakal” (Jackal) s Bruceom Willisom iz 1997. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čovjek koji je organizirao atentat zvao se Jean Bastien-Thiry i bio je po struci vojni inženjer, s visokim činom potpukovnika u Francuskom ratnom zrakoplovstvu. Zanimljivo je da je on ranije u životu podržavao Charlesa de Gaullea, sve dok ovaj nije odlučio Alžiru dati samostalnost od Francuske. Mnogi Francuzi bili su protiv odvajanja Alžira od matice zemlje i čak su organizirali tajnu vojnu organizaciju OAS (Organisation de l’armée secrète) koja se borila protiv odvajanja Alžira.

14 metaka u blindirani automobil

Jean Bastien-Thiry organizirao je grupu atentatora, obučio ih i postavio pomoću njih zasjedu francuskom predsjedniku de Gaulleu u Parizu. Zasjeda je bila u pariškom predgrađu Petit-Clamart, kuda je trebala proći povorka s predsjedničkim automobilom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je de Gaulleova povorka prolazila, atentatori su zapucali iz automatskog oružja. Oko 14 metaka pogodilo je predsjednički blindirani automobil marke Citroen DS, u kojem su bili de Gaulle i njegova supruga Yvonne. Ipak, predsjednički par je prošao neozlijeđen, a de Gaulle je to pripisao izvanrednim osobinama Citroena DS (slavna “Žaba”). Naime, taj je automobil unatoč dvama probušenim gumama uspio punom brzinom pobjeći napadačima. Ukupno je na mjestu pucanja pronađeno čak 187 čahura. dvadesetak metaka pogodilo je obližnji Café Trianon, no srećom nitko nije stradao.

Nije ga pomilovao

Atentatore su kasnije uhitili. Vođa atentata, Jean Bastien-Thiry, osuđen je na smrt. De Gaulle ga nije htio pomilovati, premda je običaj da predsjednik pomiluje atentatora ako u atentatu nitko nije stradao. Predsjednik je imao više razloga da ga ne pomiluje, između ostalog zato što je pucano na nedužnu Yvonne De Gaulle, zato što su bili ugroženi obližnji civili i zato jer je Bastien-Thiry u operaciju upleo i strance (naročito tri Mađara).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bastien-Thiry smaknut je samo tjedan dana nakon donošenja sudske presude i to pred streljačkim vodom. Odbio je povez preko očiju i držao se za svoju krunicu dok je strijeljan.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.