24. listopada sveti Antoni Maria Claret – tko je nadbiskup, čudotvorac i misionar iz Katalonije?

Foto: wikimedia.org

Današnji sveti zaštitnik Antun Marija Claret (za svoje Katalonce Antoni Maria Claret a za Španjolce Antonio María Claret y Clará), nadbiskup i misionar, rodio se 23. prosinca 1807. u katalonskom gradiću Sallent de Llobregat kao sin malog tvorničara tekstila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao veliki štovatelj Srca Marijina osnovao je 1849. misijsku družbu Sinova Bezgrešnoga Srca Marijina, po njemu nazvanu i klaretinci, a kasnije i žensku granu te družbe: Kćeri Srca Marijina. Godine 1850. postao je nadbiskupom Santiaga na Kubi. Tamo je obnovom sjemeništa, otvaranjem bolnica i škola, duhovnim vježbama, pastoralnim pohodima i misijama oživio zapušteni i zanemareni vjerski život. Za vrijeme potresa i vremenskih nepogoda, koje su uništile mnoge žetve, obilazio je bolnice, zatvore i darivao sirotinju, protivio se rasizmu, pisao o seoskoj duhovnosti i poljoprivrednim metodama, u svim župama osnivao štedionice.

Njegov socijalni, dobrotvorni i kulturni rad bio je neprijateljima vjere trn u oku pa su ga više puta pokušavali ubiti. Zbog toga ga je papa Pio IX. 1857. pozvao natrag u Španjolsku i povjerio mu službu ispovjednika kraljice Izabele II. Boravio je u Madridu i obilazio siromahe, osnivao knjižnice, muzeje, znanstvene ustanove, glazbene i jezične škole. Kad je 1868. izbila revolucija i kraljica napustila Španjolsku i on je pošao u progonstvo.

Na glasu kao prorok i čudotvorac, glasoviti propovjednik i veliki promicatelj dobre knjige, objavio je i ostavio za sobom na tisuće propovijedi i mnoga vrijedna asketska djela. Naročito je zaslužan za širenje pobožnosti prema Presvetom Sakramentu i prema Bezgrešnom Srcu Marijinom. Njegovi klaretinci broje danas više od 3 tisuće članova i djeluju u 60 zemalja na pet kontinenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.